Tvrziště nepravidelného oválu východně od kostela. V r. 1289 je jmenován Beneda z Bražce. Nálezy zdiva už ze 13. stol. První zmínka o tvrzi je až z roku 1316. V roce 1410 vlastní Bražec Svinovec ze Svinavy, v roce 1431 vlastní tvrz Jindřich Svinovec. Tvrz zanikla požárem v první polovině 15. stol.
Hlavní obrázek místa
Pohled na pahorek tvrziště
© Martin Kabeláč, 05/2006
Tvrziště se nachází na navrší východně od kostela. Tvrziště je ovál nepravidelného tvaru, který je dokola obehnán příkopem, na severní straně s předsunutým valem. Archeologický výzkum odkryl situaci v JV části vlastního tvrziště, kde odkryl obvodovou hradbu o šířce 1,7 metru, na kterou navazovala nevelká stavba ze slabšími stěnami (1,2 m) čtvercového půdorysu, do které se vstupovalo portálem z nádvoří. Dle názoru vedoucího archeologických prací jde o věž. Tyto pozůstatky pochází ze 13. století. V této části byly objeveny i pozůstatky mladších staveb. Významným stavebním materiálem použitým na této tvrzi, dle archeologického průzkumu, bylo dřevo. Prohlubně nacházející se uprostřed tvrziště souvisí s nedávnou vojenskou činností. Datace zdí nalezených archeologickým výzkumem nabízí domněnku, že objekt byl malým hradem, nebo jednou z nejstarších tvrzí v Českém království.
Petr Nožička, čerpáno z:Durdík, Sušický, Zříceniny hradů, tvrzí a zámků - Západní Čechy, Pankrác, Praha 2005, 22.5. 2011
historie

První zmínka v obci Bražec je z roku 1289, kdy je místní zeman Beneda z Bražce uveden jako svědek na listině. Už v této době zde bylo dle archeologických nálezů opevněné sídlo, i když první zmínka o tvrzi je až z roku 1316. V roce 1410 vlastní Bražec Svinovec ze Svinavy, v roce 1431 vlastní tvrz Jindřich Svinovec. Dle archeologického výzkumu v letech 1986–1989, tvrz zanikla požárem v první polovině 15. století a nebyla již obnovena. Koncem 15. století vlastní panství Jindřich z Plavna. V roce 1510 získává panství Jiří Plick z Plickensteina. V roce 1568 jej získávají Zedvicové. Tento rod prodává Bražec v roce 1581 vdově po Kašparovi Collonovi z Felsu Anně Karolíně Collona, rozené Šlikové, která jej připojuje k panství, jehož střediskem byla Andělská Hora. Od roku 1622 patří Bražec Černínům a je připojena k panství Stružná.

Petr Nožička, čerpáno z: Kol. aut., Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, Durdík, Sušický, Zříceniny hradů, tvrzí a zámků - Západní Čechy, Pankrác, Praha 2005, 23.4. 2011

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Hradiště

Místa v okolí

 Stružná
 Hungerberg
 neogotická studna
 kašna
 radnice
 bývalá fara
 kostel sv. Jakuba
 Hartenštejn
 Bochov
 kostel sv. Leonarda
 Andělská Hora
 Údrč
 Údrč
 Jírov
 Skalky skřítků
 židovský hřbitov
 Šemnická skála
 kaple sv. Anny
 Luka
 kostel sv. Vavřince
 Ratibořský mlýn
 kostel sv. Martina
 Bučina
 Javorná
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 Lázně Kyselka
 kaple sv. Floriána
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 Verušičky
 kaple Panny Marie
 Týniště
 Radošov
 kaple sv. Jana a Pavla
 kostel Všech svatých
 Tuchtova kaple
 zaniklá obec Mlyňany
 Goethova vyhlídka
 Bílá boží muka
 kaple
 Velichov
 kaple
 Kunzova muka
 kostel sv. Mikuláše
 Jižní prameny
 kaple Kaina a Ábela
 Blažkův mlýn
 návesní kaple
 vyhlídka Karla IV.
 Jelení pramen
 boží muka
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Mazanec
 Zámecká kolonáda
 židovský hřbitov
 Kokořovský dvůr
 kaple sv. Šebestiána
 Jelení skok
 Mlýnská kolonáda
 kostel sv. Lukáše
 radnice
 Panský dům
 Žlutice
 Sadová kolonáda
 kašna
 Žlutice – MPZ
 fara
 kaple Panny Marie
 Dalovice
 Dalovice
 Diana
 synagoga
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Kříže
 Dalovice
 Mořičov
 Brložec
 kostel sv. Víta
 Nevděk
 kaple sv. Kříže
 kaple sv. Anny
 panský dům
 mariánský sloup
 Toužim
 socha Panny Marie
 radnice
 kostel sv. Linharta
 Hájek
 Štědrá
 Štědrá
 Hoppova kaple
 Budiš
 Valeč
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Urbana
 smírčí kříž
 Ostrov
 Sedlec
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Kříže
 smírčí kříž
 Chyše
 Vladař
 Chyše
 zámecký pivovar
 kašna
 synagoga
 městské opevnění
 Maleš
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiří
 synagoga
 popraviště
 radnice
 boží muka
 socha Ecce Homo
 fara
Základní informace místa
ID místa: 9855
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama