Kostel západně od dnešního Bochova je posledním pozůstatkem původní vsi, zaniklé po vysazení města. Vznikl snad ve 13. století, první zmínka 1356. Jako farní sloužil i novému městu do konce 15. století. Barokně upraven 1768–74, po roce 1945 zpustl.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severozápadu
© Ivan Grisa 08/2009
Kostel stojí nad údolím Bochovského potoka pod hradem Nový Hartenštejn. Autem lze dojet (nebo pěšky dojít) po Mariánské ulici (z náměstí, nebo od silnice II/208) k odbočce vozové cesty mezi pastvinami u prvních domů Bochova (ve směru z náměstí vlevo). Po chvilce chůze spatříte výraznou skupinu listnatých stromů, ze které vyčnívá sanktusník kostela. Zřetelnější pohled se naskytne v bezlistém období. Přístup ke kostelu komplikuje nutnost přejít soukromý pozemek, oddělený od cesty elektrickým ohradníkem. Jeho majitel odrazuje od vstupu svou (?) podobiznou s vidlemi v rukou. Pokud se nezaleknete tohoto varování, nezbývá než doporučit zjistit, zda se na pozemku mezi cestou a kostelem právě nepase jeho značně nebezpečně vyhlížející býk, který si libuje v bučení, zesíleném ozvěnou v údolí potoka. Mnoho štěstí!
Ivan Grisa, 1.9. 2009
historie

Kostel svatého Jakuba v Bochově

Jediný pozůstatek původní vsi Bochova se ukrývá ve skupině vysokých stromů, obklopené pastvinami na pravém břehu Bochovského potoka. Stavba pochází zřejmě z druhé poloviny 13. století, poprvé se připomíná roku 1356. Po přenesení osídlení do nového hrazeného města, ke kterému došlo patrně na přelomu 13. a 14. století, zůstal kostel stát osaměle. Přesto sloužil jako farní až do stavby kostela Archanděla Michaela na konci 15. století. Přečkal všechny války 15.–18. století, v letech 1768–74 prošel přestavbou, při které získal i bohaté rokokové vnitřní zařízení. Po roce 1945 byl opuštěn, zchátral a byl vyrabován. V posledních letech začaly nejnutnější zajišťovací opravy.

Ivan Grisa, dle Emanuel Poche a kol., Umělecké památky Čech, svazek 1, Academia 1977 a stránky www.dominanty.cz, 1.9. 2009

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Bochov

Místa v okolí

 Hartenštejn
 Bochov
 Hungerberg
 neogotická studna
 kašna
 bývalá fara
 radnice
 Bražec
 kostel sv. Leonarda
 Údrč
 Údrč
 Stružná
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Ratibořský mlýn
 kaple sv. Floriána
 Javorná
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 Andělská Hora
 Luka
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 židovský hřbitov
 Tuchtova kaple
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 Bílá boží muka
 Brložec
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Mikuláše
 panský dům
 kaple sv. Kříže
 Kunzova muka
 mariánský sloup
 Toužim
 kaple Panny Marie
 radnice
 kaple sv. Jana a Pavla
 Šemnická skála
 Verušičky
 kaple
 kostel Všech svatých
 Mazanec
 Jírov
 Kokořovský dvůr
 kaple sv. Šebestiána
 kaple Panny Marie
 Skalky skřítků
 Týniště
 kaple
 Žlutice
 radnice
 Panský dům
 kašna
 Žlutice – MPZ
 Štědrá
 kaple Kaina a Ábela
 synagoga
 kaple sv. Kříže
 fara
 Štědrá
 návesní kaple
 kostel sv. Vavřince
 socha Panny Marie
 bývalá rychta
 Blažkův mlýn
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 Nevděk
 Bučina
 Prohořský hrádek
 Goethova vyhlídka
 Lázně Kyselka
 Jižní prameny
 kostel sv. Kříže
 vyhlídka Karla IV.
 Jelení pramen
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Zámecká kolonáda
 Karlovy Vary
 Jelení skok
 Mlýnská kolonáda
 kostel sv. Lukáše
 Diana
 Sadová kolonáda
 kaple sv. Anny
 Radošov
 smírčí kříž
 kostel sv. Linharta
 Vladař
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 popraviště
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 Chyše
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 synagoga
 Vlkošov
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Urbana
 Doubí
 socha Ecce Homo
 fara
 Sedlec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Poutnov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Opletalova 96
364 71 Bochov
Tel: 353 902 269
Základní informace místa
ID místa: 8212
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama