Původně gotický kostel, postavený v letech 1487–97 Eduardem Baurem z Chebu na místě starší stavby. Kostel poničen požáry v l. 1641, 1718 a 1885. Poslední úpravy provedl A. Barvitius roku 1890. Kostel je dominantou náměstí.
Hlavní obrázek místa
Pohled na kostel od jihu
© Ilja Smetana, 05/2012
Kostel sv. Michaela Archanděla je jednolodní. Loď je obdélného tvaru, dlouhá 16 m a široká více než 10 m. Je kryta plechovou sedlovou střechou s vikýři. Obdélný trojboce uzavřený presbytář je od lodi odsazen, na něm je sloupková sanktusová zvonička s jehlancovou stříškou, kterou vytvořil sochař Ferdinand Stuflesser ze St. Ulrichu v Tyrolsku podle předlohy Antona Barvitia. Nad hlavním průčelím, situovaným na západ, stojí hranolová věž s původním barokním zdivem v základech. Horní část je otevřená trojicí obdélných oken a završena trojúhelníkovými štíty. Průčelí, s vybranými nárožími, skrývá ještě tehdejší konstrukce gotické stavby. V ose nad obdélným portálem z kamene se dříve nacházela dřevěná socha světce z roku 1700. Ze severu je ke kostelu připojena patrová sakristie. Zde se uchovávala roucha a další liturgické předměty. Z jihu je dále připojena obdélná předsíň s obdélným portálem. Podélné stěny kostela mají zabudované tři páry obdélných oken, které jsou zakončeny segmenty – stejná okna nalezneme i v presbytáři. Členění vnějších kostelních zdí je lizénovými rámci. Plochostropý vnitřek kostela je kryt rákosovým stropem a nese štuková zrcadla. Jako předsíň slouží podvěží, kde je strop zaklenut valenou klenbou s výsečemi. Presbytář pak odděluje mladší triumfální oblouk. O barevnou výmalbu presbytáře se postaral malíř Karel Zimmermann z Drážďan v roce 1902. Vnitřní zařízení kostela je dílem umělců truhláře Lorenza, sochaře B. Seeliga a pražského malíře Z. Rudla. Jde o pseudorenesanční styl podle plánů architekta Antona Barvitia v době do roku 1894. U východní stěny kostela stojí socha Korunování archanděla Michaela, jehož autorem byl sochař Ferdinand Demetze z Grödenu v Tyrolsku. Oltář Panny Marie Bolestné vyrobil sochař Ferdinand Stuflesser ze St. Ulrichu v Tyrolsku. Kříž, visící na pilíři triumfálního oblouku, pochází od sochaře…  číst dále
L.H. podle www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz, 7.7. 2012
historie

Původně zde stál gotický městský farní kostel, který byl postaven v letech 1487–97, v souvislosti se založením městečka, kamenickým mistrem Eduardem Baurem z Chebu (účast na stavbě farního kostela v Lokti). Před ním zde pravděpodobně stála starší stavba. K prvnímu vysvěcení došlo roku 1490. V letech 1641 a 1718 byl kostel poničen dvěma požáry a znovu barokně opraven. Zachovalo se starší zdivo. V roce 1720 byl nově vybaven inventářem, který se však dodnes nedochoval. Patřil k němu i hlavní oltář s obrazem Archanděla Michaela, napravo umístěný postranní oltář Panny Marie a nalevo umístěný oltář sv. Prokopa a sv. Antonína Paduánského. Další postranní oltář patřil Ukřižování Krista a byl umístěn v lodi. Po požáru byly do kostela dány nové zvony od chebského zvonaře Balthasara Platzera. Největším zvonem byl zvon Panny Marie, vysvěcený opatem tepelského kláštera. Poslední požár kostel zachvátil roku 1885…  číst dále

L.H. podle www.kr-karlovarsky.cz/obce/Andelska_hora/pamatky/ a www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz, 26.6. 2012

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Andělská Hora

Místa v okolí

 Andělská Hora
 Šemnická skála
 Stružná
 Skalky skřítků
 Goethova vyhlídka
 Jižní prameny
 vyhlídka Karla IV.
 Jelení pramen
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Zámecká kolonáda
 Jelení skok
 Mlýnská kolonáda
 Bučina
 Bražec
 kostel sv. Lukáše
 Lázně Kyselka
 Sadová kolonáda
 Diana
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Javorná
 kostel sv. Martina
 Radošov
 Hungerberg
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Jakuba
 kašna
 neogotická studna
 radnice
 bývalá fara
 kostel sv. Kříže
 Hartenštejn
 kostel sv. Urbana
 Bochov
 Sedlec
 Hájek
 Velichov
 Mořičov
 Doubí
 Jírov
 Svatošské skály
 Ostrov
 radnice
 mariánský sloup
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Leonarda
 Údrč
 Údrč
 boží muka
 Jeskynní vyhlídka
 kostel sv. Jiří
 Květnová
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Rudá věž smrti
 Květnová
 židovský hřbitov
 Ratibořský mlýn
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Luka
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Víta
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 kaple v býv. Popově
 kaple Panny Marie
 Budov
 kaple sv. Anny
 Budov
 městské hradby
 hornické muzeum
 kaple Panny Marie
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 zaniklá obec Mlyňany
 popraviště
 bývalý hotel Central
 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kateřiny
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 Tuchtova kaple
 Krásenský vrch
 kaple sv. Jana a Pavla
 Bílá boží muka
 Kunzova muka
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 kaple Panny Marie
 Kokořovský dvůr
 Mazanec
 kaple sv. Šebestiána
 Žlutice
 radnice
 Panský dům
 kaple Panny Marie
 Žlutice – MPZ
 kašna
 synagoga
 kaple sv. Kříže
 fara
 socha Panny Marie
 Nevděk
Základní informace místa
ID místa: 10846
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.7.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama