Lokalita nad Bochovským potokem, mohlo by jít o první osídlení v Bochově, předchůdce Neue Hartensteina. Oválná plošina na konci ostrohu, ze tří stran chráněná příkopem a valem, přehradí malá plošina mezi cestou a čelním valem. Beze stop zdiva, nevyskytují se ani jiné terénní náznaky po stavbách.
Hlavní obrázek místa
Vlastní těleso hradu
© Petr Nožička 10/2011
Oválná plošina na konci ostrohu, ze tří stran chráněná příkopem (hloubky až tři metry) a valem, který je nejvýraznější na čelní straně. Severozápadní svah není vůbec opevněn, tvoří ho odlámaná terasa, která pravděpodobně vznikla až sekundárně, při použití části lokality jako kamenolomu. Malá plošina mezi cestou a čelním valem bylo pravděpodobně malé předhradí tohoto hrádku. Na plošině hrádku nejsou patrny stopy zdiva ani malty, dokonce ani žádné deprese či terénní náznaky po zaniklých stavbách.
Petr Nožička: Martin Holý Příručka KAS Karlovarsko, 3.6. 2012
historie

Lokalita jejíž historie je nejasná. Buď by mohlo jít o první opevněné sídlo nedaleko Bochova, které je spíše předpokládáno v bližším okolí nedalekého kostela sv. Jakuba. Podoba této lokality by i tomu odpovídala. Je otázkou zda vůbec byla dostavena? Je pravda, že hrad Hartenštejn bývá nazýván Neue Hartenstein, takže Alt Hartenstein musel někde existovat. Další možností je, že by šlo o předsunutou baštu hradu Hartenštejn, která ale z vojenského hlediska a vlastní terénní situace nevypadá příliš pravděpodobná. Konečné odpovědi o tomto objektu by mohl vyjasnit až případný archeologický průzkum.

Petr Nožička: čerpáno z: Ilustrovaná Encyklopedie Českých hradů, Dodatky 4, T. Durdík, Libri 2011, Martin Holý Příručka KAS Karlovarsko,, 3.6. 2012

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Bochov

Místa v okolí

 Hartenštejn
 kostel sv. Jakuba
 bývalá fara
 radnice
 Hungerberg
 neogotická studna
 kašna
 kostel sv. Leonarda
 Údrč
 Údrč
 kaple sv. Anny
 Bražec
 Ratibořský mlýn
 Stružná
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Floriána
 Javorná
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 židovský hřbitov
 boží muka
 Tuchtova kaple
 kostel sv. Vavřince
 Luka
 Andělská Hora
 Čichalovský mlýn
 Brložec
 kaple Panny Marie
 Bílá boží muka
 kostel sv. Víta
 kaple sv. Kříže
 panský dům
 Toužim
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Mikuláše
 kaple Panny Marie
 Kunzova muka
 Verušičky
 kaple
 Mazanec
 kaple Panny Marie
 Kokořovský dvůr
 kaple sv. Šebestiána
 Žlutice
 Štědrá
 kostel Všech svatých
 radnice
 Panský dům
 kašna
 Žlutice – MPZ
 Štědrá
 synagoga
 kaple sv. Kříže
 fara
 Týniště
 kaple
 bývalá rychta
 Šemnická skála
 socha Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 návesní kaple
 kaple Kaina a Ábela
 smírčí kříž
 Nevděk
 Jírov
 Blažkův mlýn
 Skalky skřítků
 Prohořský hrádek
 Bučina
 kostel sv. Kříže
 Goethova vyhlídka
 Lázně Kyselka
 Jižní prameny
 vyhlídka Karla IV.
 Jelení pramen
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 smírčí kříž
 Zámecká kolonáda
 Jelení skok
 Mlýnská kolonáda
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Lukáše
 Vladař
 Diana
 Sadová kolonáda
 Vlkošov
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 Chyše
 popraviště
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiří
 Radošov
 synagoga
 radnice
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 socha Ecce Homo
 fara
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Urbana
 Sedlec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Poutnov
 Rankovice
Základní informace místa
ID místa: 10748
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.11.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama