Zřícenina hradu z přelomu 14. a 15. století nad stejnojmenným městečkem, dříve také nazývaným Engelhaus. Začal chátrat po dobytí Švédy v roce 1635.
Hlavní obrázek místa
© Jan Šebek, 02/2008
Na hrad je možné jít kdykoliv. Po výstupu zaujme především rozlehlost, která není z dálky patrná. Přírodní vodní nádrž, jezírko, které jsme se pokoušeli vyčistit, se vyznačuje obzvlášť studenou vodou. Pod hradem se krčí kostelík s městečkem. V jednom z domečků je možné získat pohlednice a historické údaje psané ve stylu: "... horního hradu jest stavení uvnitř skorem do základů zbořené ... ... v šarvátce potom nastalé byv smrtelně zraněn ..." což skutečně stojí za přečtení, obzvláště je-li krásně a dá se posedávat na fragmentech zdí. Jediná věc, která trochu ruší celkový dojem je železný stožár s výškovou světelnou značkou, díky které vnitřek zbytku horního paláce působí v noci jako ....
28.5. 2002
popis

Dispozice byla dvojdílná. Prvá brána je prolomena v hradbě se střílnami, se přimyká ke skále a je zpevněná polookrouhlou baštičkou. Podél přístupové cesty k druhé bráně bylo opevnění tvořeno pouze dřevěnou stěnou. Druhou branou, která byla průjezdem vstupního křídla, se vcházelo na nádvoří jádra hradu, ohrazeného hradbou se střílnami. V zadní části nádvoří stál dvoutraktový palác lichoběžného půdorysu. Jeho druhé patro bylo zaklenuto sklípkovou klenbou. Palác vznikl v mladší fázi. I zde opevnění původně – díky příhodné geomorfologické situaci – tvořila pouze dřevěná stěna. Od paláce stoupá hradba s polookrouhlou baštou na nejvyšší bod skály. Zde stával čtverhranný plochostropý donjon, do něhož bylo v dalším vývoji prolomeno větší množství rozměrných oken. Před touto věží, na plošince nad přístupem do hradu, stála další podsklepená budova. Poznání stavebního vývoje hradu jsme doposud mnoho dlužni. Nejstarší fázi by mohla nejspíše příslušet čtverhranná…  číst dále

3.5. 2008

historie

Hrad je poprvé připomínán roku 1402, kdy se po něm píše Boreš Hrabě z Oseka. Za husitských válek byl majetkem Jakoubka z Vřesovic. Upravován byl v 60. letech 15. století za Zbyňka Zajíce z Házmburka a koncem století za pánů z Plavna. Po dobytí Švédy v roce 1635 byl již udržován pouze nouzově. Andělská Hora byla definitivně opuštěna po požáru roku 1718.

28.5. 2002

Další texty historie
pověsti

Ursinus

Není to jen pověst o Andělském hradě. Je to zároveň příběh lidského srdce, které tak často bývá nespokojené, nestálé, tvrdé i zrádné. V zemi za mořem žil Tristan, potomek slavného krále Artuše. Když se mu narodila dcera Alvina, vyšel si do lesů naloviti zvěře na křestní hostinu. Jak se tak lesem plíží, zaslechne pojednou v dáli dětský pláč. Pustil se tím směrem – a tu vidí, jak veliký medvěd drží v prackách malého hocha a pohrává si s ním jako s vlastním mládětem. Nemeškal, napřáhl kopí, proklál zvíře dobře mířenou ranou. Přiběhl k dítěti a s úžasem zpozoroval, že opodál leží rozsápaná mrtvola ženy. Byla to matka, která byvši přepadena medvědem, obětovala život, aby zachránila své dítě. Tristan se ujal sirotka a přijal ho za vlastního. Jeho manželka věnovala mu péči jako vlastnímu dítěti. Protože bych hoch zachráněn z drápů medvěda (latinsky ursus), nazvali ho Ursinus. Když Ursinus dospěl, zatoužil po královské hodnosti.…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků, 2.9. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa

Plán hradu, Andělská Hora. Plán hradu (podle D. Menclové, bez rozlišení stavebních fází)
Durdík T., Ilustrovaná encyklopedie Českých hradů, Libri, 2000 str. 49, obr. 82.
Obrázek Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Andělská Hora

Místa v okolí

 Šemnická skála
 Stružná
 Skalky skřítků
 Goethova vyhlídka
 Jižní prameny
 vyhlídka Karla IV.
 Jelení pramen
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Zámecká kolonáda
 Bučina
 Jelení skok
 Mlýnská kolonáda
 Bražec
 kostel sv. Lukáše
 Lázně Kyselka
 Sadová kolonáda
 Dalovice
 Dalovice
 Diana
 Dalovice
 Javorná
 Radošov
 kostel sv. Martina
 Hungerberg
 kostel sv. Jakuba
 neogotická studna
 kašna
 radnice
 kostel sv. Kříže
 bývalá fara
 kostel sv. Urbana
 Hartenštejn
 Bochov
 Hájek
 Velichov
 Mořičov
 Doubí
 Jírov
 Ostrov
 Svatošské skály
 radnice
 mariánský sloup
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Leonarda
 Údrč
 Údrč
 Jeskynní vyhlídka
 boží muka
 Květnová
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 Rudá věž smrti
 Květnová
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Ratibořský mlýn
 Luka
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 Budov
 kaple Panny Marie
 Budov
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 hornické muzeum
 kaple Panny Marie
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 synagoga
 popraviště
 zaniklá obec Mlyňany
 bývalý hotel Central
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 Tuchtova kaple
 Krásenský vrch
 kaple sv. Jana a Pavla
 Bílá boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Kunzova muka
 kaple
 kaple Panny Marie
 Mazanec
 Kokořovský dvůr
 kaple sv. Šebestiána
 Žlutice
 Žlutice – MPZ
 radnice
 Panský dům
 kaple Panny Marie
 kašna
 fara
 synagoga
 kaple sv. Kříže
 Nová Ves
 Nevděk
Kontaktní informace
Obecní úřed
Andělská Hora 18
pošta Bochov
364 71
Tel:
ou_andelska.hora@cmail.cz
Základní informace místa
ID místa: 101
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama