Zřícenina hradu z přelomu 14. a 15. století nad stejnojmenným městečkem, dříve také nazývaným Engelhaus. Začal chátrat po dobytí Švédy v roce 1635.
Hlavní obrázek místa
© Jan Šebek, 02/2008
Na hrad je možné jít kdykoliv. Po výstupu zaujme především rozlehlost, která není z dálky patrná. Přírodní vodní nádrž, jezírko, které jsme se pokoušeli vyčistit, se vyznačuje obzvlášť studenou vodou. Pod hradem se krčí kostelík s městečkem. V jednom z domečků je možné získat pohlednice a historické údaje psané ve stylu: "... horního hradu jest stavení uvnitř skorem do základů zbořené ... ... v šarvátce potom nastalé byv smrtelně zraněn ..." což skutečně stojí za přečtení, obzvláště je-li krásně a dá se posedávat na fragmentech zdí. Jediná věc, která trochu ruší celkový dojem je železný stožár s výškovou světelnou značkou, díky které vnitřek zbytku horního paláce působí v noci jako ....
28.5. 2002
popis

Dispozice byla dvojdílná. Prvá brána je prolomena v hradbě se střílnami, se přimyká ke skále a je zpevněná polookrouhlou baštičkou. Podél přístupové cesty k druhé bráně bylo opevnění tvořeno pouze dřevěnou stěnou. Druhou branou, která byla průjezdem vstupního křídla, se vcházelo na nádvoří jádra hradu, ohrazeného hradbou se střílnami. V zadní části nádvoří stál dvoutraktový palác lichoběžného půdorysu. Jeho druhé patro bylo zaklenuto sklípkovou klenbou. Palác vznikl v mladší fázi. I zde opevnění původně – díky příhodné geomorfologické situaci – tvořila pouze dřevěná stěna. Od paláce stoupá hradba s polookrouhlou baštou na nejvyšší bod skály. Zde stával čtverhranný plochostropý donjon, do něhož bylo v dalším vývoji prolomeno větší množství rozměrných oken. Před touto věží, na plošince nad přístupem do hradu, stála další podsklepená budova. Poznání stavebního vývoje hradu jsme doposud mnoho dlužni. Nejstarší fázi by mohla nejspíše příslušet čtverhranná…  číst dále

3.5. 2008

historie

Hrad je poprvé připomínán roku 1402, kdy se po něm píše Boreš Hrabě z Oseka. Za husitských válek byl majetkem Jakoubka z Vřesovic. Upravován byl v 60. letech 15. století za Zbyňka Zajíce z Házmburka a koncem století za pánů z Plavna. Po dobytí Švédy v roce 1635 byl již udržován pouze nouzově. Andělská Hora byla definitivně opuštěna po požáru roku 1718.

28.5. 2002

Další texty historie
pověsti

Ursinus

Není to jen pověst o Andělském hradě. Je to zároveň příběh lidského srdce, které tak často bývá nespokojené, nestálé, tvrdé i zrádné. V zemi za mořem žil Tristan, potomek slavného krále Artuše. Když se mu narodila dcera Alvina, vyšel si do lesů naloviti zvěře na křestní hostinu. Jak se tak lesem plíží, zaslechne pojednou v dáli dětský pláč. Pustil se tím směrem – a tu vidí, jak veliký medvěd drží v prackách malého hocha a pohrává si s ním jako s vlastním mládětem. Nemeškal, napřáhl kopí, proklál zvíře dobře mířenou ranou. Přiběhl k dítěti a s úžasem zpozoroval, že opodál leží rozsápaná mrtvola ženy. Byla to matka, která byvši přepadena medvědem, obětovala život, aby zachránila své dítě. Tristan se ujal sirotka a přijal ho za vlastního. Jeho manželka věnovala mu péči jako vlastnímu dítěti. Protože bych hoch zachráněn z drápů medvěda (latinsky ursus), nazvali ho Ursinus. Když Ursinus dospěl, zatoužil po královské hodnosti.…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků, 2.9. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa

Plán hradu, Andělská Hora. Plán hradu (podle D. Menclové, bez rozlišení stavebních fází)
Durdík T., Ilustrovaná encyklopedie Českých hradů, Libri, 2000 str. 49, obr. 82.
Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Andělská Hora

Místa v okolí

 Šemnická skála
 Stružná
 Skalky skřítků
 Goethova vyhlídka
 Jižní prameny
 vyhlídka Karla IV.
 Jelení pramen
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Zámecká kolonáda
 Bučina
 Jelení skok
 Mlýnská kolonáda
 Bražec
 kostel sv. Lukáše
 Lázně Kyselka
 Sadová kolonáda
 Dalovice
 Dalovice
 Diana
 Dalovice
 Javorná
 Radošov
 kostel sv. Martina
 Hungerberg
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Jakuba
 neogotická studna
 kašna
 radnice
 bývalá fara
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Urbana
 Hartenštejn
 Bochov
 Sedlec
 Hájek
 Velichov
 Mořičov
 Doubí
 Jírov
 Ostrov
 Svatošské skály
 radnice
 mariánský sloup
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Leonarda
 Údrč
 Údrč
 Jeskynní vyhlídka
 boží muka
 Květnová
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 Rudá věž smrti
 Květnová
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Ratibořský mlýn
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Luka
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Víta
 kaple v býv. Popově
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 hornické muzeum
 kaple Panny Marie
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 zaniklá obec Mlyňany
 popraviště
 bývalý hotel Central
 boží muka
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 kostel sv. Kateřiny
 Tuchtova kaple
 Krásenský vrch
 kaple sv. Jana a Pavla
 Bílá boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Kunzova muka
 kaple
 kaple Panny Marie
 Mazanec
 Kokořovský dvůr
 kaple sv. Šebestiána
 Žlutice
 radnice
 Panský dům
 kaple Panny Marie
 Žlutice – MPZ
 kašna
 fara
 synagoga
 kaple sv. Kříže
 Dominova skalka
 socha Panny Marie
 Nevděk
Kontaktní informace
Obecní úřed
Andělská Hora 18
pošta Bochov
364 71
Tel:
ou_andelska.hora@cmail.cz
Základní informace místa
ID místa: 101
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama