Zřícenina hradu z přelomu 14. a 15. století nad stejnojmenným městečkem, dříve také nazývaným Engelhaus. Začal chátrat po dobytí Švédy v roce 1635.
Hlavní obrázek místa
© Jan Šebek, 02/2008
Na hrad je možné jít kdykoliv. Po výstupu zaujme především rozlehlost, která není z dálky patrná. Přírodní vodní nádrž, jezírko, které jsme se pokoušeli vyčistit, se vyznačuje obzvlášť studenou vodou. Pod hradem se krčí kostelík s městečkem. V jednom z domečků je možné získat pohlednice a historické údaje psané ve stylu: "... horního hradu jest stavení uvnitř skorem do základů zbořené ... ... v šarvátce potom nastalé byv smrtelně zraněn ..." což skutečně stojí za přečtení, obzvláště je-li krásně a dá se posedávat na fragmentech zdí. Jediná věc, která trochu ruší celkový dojem je železný stožár s výškovou světelnou značkou, díky které vnitřek zbytku horního paláce působí v noci jako ....
28.5. 2002
popis

Dispozice byla dvojdílná. Prvá brána je prolomena v hradbě se střílnami, se přimyká ke skále a je zpevněná polookrouhlou baštičkou. Podél přístupové cesty k druhé bráně bylo opevnění tvořeno pouze dřevěnou stěnou. Druhou branou, která byla průjezdem vstupního křídla, se vcházelo na nádvoří jádra hradu, ohrazeného hradbou se střílnami. V zadní části nádvoří stál dvoutraktový palác lichoběžného půdorysu. Jeho druhé patro bylo zaklenuto sklípkovou klenbou. Palác vznikl v mladší fázi. I zde opevnění původně – díky příhodné geomorfologické situaci – tvořila pouze dřevěná stěna. Od paláce stoupá hradba s polookrouhlou baštou na nejvyšší bod skály. Zde stával čtverhranný plochostropý donjon, do něhož bylo v dalším vývoji prolomeno větší množství rozměrných oken. Před touto věží, na plošince nad přístupem do hradu, stála další podsklepená budova. Poznání stavebního vývoje hradu jsme doposud mnoho dlužni. Nejstarší fázi by mohla nejspíše příslušet čtverhranná…  číst dále

3.5. 2008

historie

Hrad je poprvé připomínán roku 1402, kdy se po něm píše Boreš Hrabě z Oseka. Za husitských válek byl majetkem Jakoubka z Vřesovic. Upravován byl v 60. letech 15. století za Zbyňka Zajíce z Házmburka a koncem století za pánů z Plavna. Po dobytí Švédy v roce 1635 byl již udržován pouze nouzově. Andělská Hora byla definitivně opuštěna po požáru roku 1718.

28.5. 2002

Další texty historie
pověsti

Ursinus

Není to jen pověst o Andělském hradě. Je to zároveň příběh lidského srdce, které tak často bývá nespokojené, nestálé, tvrdé i zrádné. V zemi za mořem žil Tristan, potomek slavného krále Artuše. Když se mu narodila dcera Alvina, vyšel si do lesů naloviti zvěře na křestní hostinu. Jak se tak lesem plíží, zaslechne pojednou v dáli dětský pláč. Pustil se tím směrem – a tu vidí, jak veliký medvěd drží v prackách malého hocha a pohrává si s ním jako s vlastním mládětem. Nemeškal, napřáhl kopí, proklál zvíře dobře mířenou ranou. Přiběhl k dítěti a s úžasem zpozoroval, že opodál leží rozsápaná mrtvola ženy. Byla to matka, která byvši přepadena medvědem, obětovala život, aby zachránila své dítě. Tristan se ujal sirotka a přijal ho za vlastního. Jeho manželka věnovala mu péči jako vlastnímu dítěti. Protože bych hoch zachráněn z drápů medvěda (latinsky ursus), nazvali ho Ursinus. Když Ursinus dospěl, zatoužil po královské hodnosti.…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků, 2.9. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa

Plán hradu, Andělská Hora. Plán hradu (podle D. Menclové, bez rozlišení stavebních fází)
Durdík T., Ilustrovaná encyklopedie Českých hradů, Libri, 2000 str. 49, obr. 82.
Obrázek Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Andělská Hora

Místa v okolí

 Šemnická skála
 Stružná
 Skalky skřítků
 Goethova vyhlídka
 Jižní prameny
 vyhlídka Karla IV.
 Jelení pramen
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Zámecká kolonáda
 Bučina
 Mlýnská kolonáda
 Jelení skok
 Lázně Kyselka
 Bražec
 kostel sv. Lukáše
 Sadová kolonáda
 Diana
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Javorná
 Radošov
 kostel sv. Martina
 Hungerberg
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Jakuba
 neogotická studna
 kašna
 radnice
 kostel sv. Kříže
 bývalá fara
 Hartenštejn
 kostel sv. Urbana
 Bochov
 Sedlec
 Hájek
 Velichov
 Mořičov
 Doubí
 Jírov
 Ostrov
 Svatošské skály
 radnice
 mariánský sloup
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Leonarda
 Údrč
 Údrč
 Jeskynní vyhlídka
 boží muka
 Květnová
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 Rudá věž smrti
 Květnová
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Děpoltovice
 Ratibořský mlýn
 Děpoltovice
 Luka
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Víta
 kaple v býv. Popově
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 hornické muzeum
 kaple Panny Marie
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 zaniklá obec Mlyňany
 popraviště
 bývalý hotel Central
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 Tuchtova kaple
 Krásenský vrch
 kaple sv. Jana a Pavla
 Bílá boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Kunzova muka
 kaple
 kaple Panny Marie
 Mazanec
 Kokořovský dvůr
 kaple sv. Šebestiána
 Žlutice
 radnice
 Panský dům
 kaple Panny Marie
 Žlutice – MPZ
 kašna
 fara
 synagoga
 kaple sv. Kříže
 socha Panny Marie
 Nevděk
Kontaktní informace
Obecní úřed
Andělská Hora 18
pošta Bochov
364 71
Tel:
ou_andelska.hora@cmail.cz
Základní informace místa
ID místa: 101
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama