úterý, 24. listopad 2020. Svátek slaví Emílie, zítra Kateřina
Patrně středověké a raně novověké drobné sídlo (dvorec či tvrz). První zmínka je až z r. 1484 (Rynart Pakosta z Libívě). Místo, kde stála, není známo. Hypoteticky lze jen uvažovat o rozlehlé usedlosti č. p. 2, která je zcela přestavěna. Soukromý majetek - nepřístupný.
Hlavní obrázek místa
pravděpodobné místo dvorce či tvrze
© Jaroslav Špiroch 11/2020
Libív je malá osada v okrese České Budějovice v Jihočeském kraji. Je součástí obce Dříteň a je od ní vzdálená jihovýchodně cca 1,5 km. První písemná zmínka o ní pochází z r. 1484.
Mimo to najdeme zde i boží muka z 2. poloviny 19. století (viz samostatné heslo) a malou dřevěnou zvoničku, která byla místo rozpadlé obnovena v r. 2002.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 7.11. 2020

  historie

  Nejstarší historie je doložena jen velmi torzovitými prameny. Patrně tu bývalo již ve středověku drobné panské sídlo, z něhož pocházel Rynart Pakosta z Libívě, doložený v letech 1484-1485 jako purkrabí na hradě Hluboká - Fronburg (Hluboká nad Vltavou). Ten figuruje ještě v soupisech z let 1517 a 1534. Ve 2. polovině 16. století tady patrně sídlili někteří příslušníci rodu Boubínských z Újezda; snad k nim

  Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka,Hist.-vlast.spolek Č.B.,Daniel Kovář,2011; Jaroslav Špiroch, 9.11. 2020


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Libív

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 15345
  Typ místa: tvrz
  Stav místa: zaniklý
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=15345
  Uveřejněno: 22.11.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama