Žulová boží muka jsou pravděpodobně ze 17. století, mohou být ale i o století starší. V části literatury jsou přičítána rožmberské stavební huti. Pilířek má gotickou podobu, lucerna s mělkými nikami má tvarosloví renesančně-barokní, bez výrazných ozdobných prvků. Památkově chráněná od roku 1958.
Hlavní obrázek místa
pozdně gotická boží muka
© Milan Caha 07/2015
Žulová boží muka stojí na betonovém podstavci, na který nasedá původní kamenná základová deska. Dřík má půdorys čtverce s výrazně okosenými hranami a drápky v dolní i horní části. Lucerna je mírně rozšířená, v její jižní a východní stěně jsou mělké, hrotitě ukončené niky. Dnes jsou bez výzdoby, pravděpodobně dříve obsahovaly obrázky malované na plechu. Vrchol lucerny tvoří kovaný, liliově zakončený, jednoduchý kříž.
Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz), 25.12. 2018
historie

Ač stojí na katastru obce Březnice, publikace „Kamenná boží muka v jižních Čechách a přilehlé Moravě“ od Zdeny Paloušové je přiřazuje obci Hodonice. Názory na stáří těchto božích muk se rozcházejí. Zatímco Zdena Paloušová je považuje za pozdně gotická a přičítá je (stejně jako další dvoje boží muka na Bechyňsku) rožmberské stavební huti, památkový katalog NPÚ je datuje až do 17. století. Na jejich gotický původ a vliv rožmberské stavební huti ukazuje tvarosloví dříku, mírně rozšířená lucerna pak svým tvaroslovím odpovídá spíše renesančně-barokní době vzniku. Boží muka, stojící na křižovatce cest, nesou stopy dopravní nehody z konce 50. let 20. století, kdy do nich narazilo vojenské vozidlo. Při nehodě se dřík zlomil přibližně ve třetině své výšky a je dnes spojen čepem. Obnovena na původním místě byla kolem roku 2000.

Milan Caha (Zdroj: Kamenná boží muka v jižních Čechách a přilehlé Moravě / Zdena Paloušová. - České Budějovice : Národní památkový ústav - územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích, 2009.), 25.12. 2018

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Březnice

Místa v okolí

 boží muka
 Březnice
 sousoší Kalvarie
 Katovna
 Bechyně
 dům čp. 37
 kostel sv. Matěje
 Branovice
 Branovice
 městské opevnění
 synagoga
 židovský hřbitov
 Černice
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 Žimutice
 Dolní Kněžeklady
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Jakuba
 Týn nad Vltavou
 kašna
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 Stará pošta
 děkanství
 nová solnice
 Lannův kříž
 železný most
 Semenec
 Zálší
 Hněvkovice
 Bzí
 Radětice u Bechyně
 Dobronice
 kostel sv. Štěpána
 hrobka Berchtoldů
 Neznašov
 Dražíč
 Dolní Bukovsko
 Litoradlice
 Rataje
 Újezdec
 řetězový most
 Vysoký hrádek
 Želeč
 Borovany
 židovský hřbitov
 Radonice
 Bernartice
 Bernartice
 synagoga
 Býšov
 Srlín
 Stádlec
 Svákov
 hřbitov
 Údraž
 kostel sv. Jiří
 Skalice
 kaple sv. Rozálie
 Bernartice
 Dráchov
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Lom
 Příběničky
 Příběnice
 Talíř
 Zběšičky
 měšťanský pivovar
 nová radnice
 kaple Kalvárie
 děkanství
 radnice
 Weisův dům
 Poštovský dům
 sokolovna
 židovský hřbitov
 Kupa u Jestřebic
 Horusický rybník
 Dříteň
 boží muka
 Libív
 kostel sv. Dismase
 Hýlačka
 Chvalešovice
 kostel sv. Anny
 Chvalešovice
 Veselíčko
Základní informace místa
ID místa: 14079
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.12.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama