Valy ve tvaru oblého trojúhelníku na vrcholu Červenka v severním cípu hradiště Hrazany. Patrně se jedná o jižní předsunuté opevnění hradu Ostromeč; dřívější doměnky směřující k tvrzišti či zbytcích obléhacího postavení se nepotvrdily.
Hlavní obrázek místa
© Petr Turyna 08/2006
Červenka, severní vrcholek jednoho z nejvýznamnějších hradišť (pozdní halštat) v Česku (a pozdějšího keltského opidda) nabízí velice zajímavý pohled na terénní pozůstatky dávné stavby nejasého původu. Několikanásobné valy ve tvaru oblého trojúhelníku zabírají strategicky výhodnou polohu; úzká šíje severně tvoří jedinou přístupovou cestu k hradu Ostromeč. Právě tam míří dvojice hypotéz o vzniku těchto fortifikací. Jedná se o zbytky obléhacího postavení? Může být, hrad byl během husitských válek prokazatelně 3x obléhán. Odvážnější myšlenka - jedná se naopak o předsunutou část opevnění hradu? Poloha pro obranu Ostromeče je to vskutku zásadní a jedinečná. Třetí varianta naopak počítá se středověkou tvrzí. Co mluví proti jednotlivým variantám? Na obléhací postavení jsou i tyto dochované pozůstatky opevnění příliš mohutné, neodpovídající obdobným postavením u jiných hradů. Nepravděpodobnost tvrziště spočívá zejména ve faktu, že hrad sloužil až do období kolem roku 1500, a výstavba tvrze na pár set metrů vzdáleném vrcholu je tedy poněkud nepravděpodobná. Navíc o takovéto tvrzi nemáme žádných historických zpráv. Jako nejpravděpodobnější nám tedy zůstává předsunutá část opevnění samotného hradu Ostromeč. Pochází patrně z třetí fáze opětovné výstavby hradu. Stavitelé si dobře pamatovali jak důležité bylo návrší Červenky pro obléhání hradu v r. 1435. Postavení praků je dodnes v severním svahu patrné.... Doufejme tedy, že více nám prozradí až detailní průzkum lokality a jejího okolí.
Mass, Turyna Petr, 27.8. 2006

Půdorys místa

, Ostromeč. Situace v okolí opevnění Červenka před hradem (podle M. Režňáka - J. Úlovce)
© Durdík T., Ilustrovaná encyklopedie Českých hradů, Libri, 2. vyd., 2002, str. 412, obr. 885
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 Hrazany
 Ostromeč
 Kozí Hřbet
 Radíč
 Drtinova rozhledna
 kostel sv. Václava
 Osečany
 kostel sv. Lukáše
 Veselý vrch
 boží muka
 Horní Kolo
 Nalžovice
 Jablonná
 Drahoušek
 Kňovice
 koncentrační tábor
 Dolní Kolo
 Křepenice
 Čelina
 synagoga
 židovský hřbitov
 Příčovy
 Příčovy
 Suchdol
 Tloskov
 nová radnice
 stará radnice
 kostel sv. Martina
 Sudovice
 židovský hřbitov
 Červený Hrádek
 špýchar
 Tloskovský mlýn
 boží muka
 dům Salaš
 Štětkovice
 Mincovna
 radnice
 kašna
 kostel sv. Mikuláše
 morový sloup
 synagoga
 měšťanský pivovar
 stará koželužna
 Třebnice
 Čámského mlýn
 Kosova Hora
 Brunclíkův mlýn
 Starý Knín
 Krcáb
 židovský hřbitov
 Teletínský lom
 Kujalův lom
 Stajice
 Zrůbek
 Hřiměždice
 kostel sv. Zikmunda
 kostel sv. Václava
 Ústupenice
 Doubravice
 Svojsíkova mohyla
 Poušť sv. Marka
 Vojkov
 Neštětická hora
 most Dr. E. Beneše
 Skrýšov u Sedlčan
 Vysoký Chlumec
 Lovčice
 Hrádek u Lovčic
 Hradištko
 Lešany
 Vrchotovy Janovice
 kostel sv. Martina
 Pořešice
 Nedrahovice
 Dobrohošť
 Plešiště
 vyhlídka nad Kamýkem
 kostel sv. Ludmily
 židovský hřbitov
 Bolechovice
 Králova stolice
 Žampašský most
 štola sv. Josefa
 Vrškamýk
 Křešice
 Martinice
 Týnec nad Sázavou
 Zhoř
 synagoga
 Velká hospoda
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Zduchovice
 Mníšek pod Brdy
 Beztahov
 Zbořený Kostelec
 kaple
 Božešice
Základní informace místa
ID místa: 4561
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama