Bývalý důl na kaolín uzavřený v roce 1897. Nachází se v lese u obce Nevřeň a je přístupný úzkou rourou. Za průlezem se již nacházejí poměrně velké vytěžené prostory s mnoha sochami a jinými výtvory z kaolínu.
Hlavní obrázek místa
Zadní část dolu
© Zdeněk Holcingr, 12/2007
V obci Nevřeň můžete navštívit zajímavé důlní dílo – bývalý kaolinový důl. Pokud přijedete do obce ze silnice E49, projeďte obcí a až přejedete most zahněte doleva a pokračujte proti proudu potoka. Cesta se za chvíli dělí, zde je vhodné zaparkovat. Dále se vydejte pěšky do kopce, kolem pískovny a pokračujte dál směrem do lesa. Po určité době narazíte po levé straně na prohlubeň a vlez do dolu. Důl je volně přístupný na vlastní nebezpečí! V roce 2005 firma Průzkum Příbram s.r.o. celé místo zajistila, takže návštěva dolu je poměrně bezpečná.
Zdeněk Holcingr, 17.12. 2007
turistické

Důlní dílo bylo znovu zabezpečeno v roce 2008 a po nové úpravě jeho návštěva vyžaduje lano! Důl není volně přístupný!! Vstup do důlních děl, ať se již jedná o důlní díla provozovaná, opuštěná nebo stará důlní díla, je velmi nebezpečný a to zejména pro osoby neznalé rizik plynoucích z hornické činnosti. Zcela zvláštní kapitolu představují stará důlní díla, kde je navíc jakékoliv poskytnutí pomoci osobám pohybujícím se v neznámém prostředí (hluboko pod zemí, bez znalosti všech souvisejících rizik) velmi nebezpečné a riskantní.

Jaroslav Ryjáček , 4.4. 2011

historie

Kaolínový důl Nevřeň

Původní vchod do kaolínového dolu v Nevřeni se nedochoval, současný vstup je vytvořen v jedné z propadlých dobývek. Kaolín zde začal těžit v roce 1870 podnikatel Süsschem. Těžilo se ručně mlátky (dodnes jsou na stěnách viditelné charakteristické stopy), materiál se dopravoval ve vozících tlačených samotnými horníky nebo zvířaty. Teprve jeden z dalších majitelů Leo Medels zavádí v roce 1884 do těžby parní stroj. V létě se těžilo na tzv. povrchových odklizech (v jednom z nich je dnes malé hřiště), v zimě probíhala těžba v podzemí. Vytěžená hornina byla vozíky dopravena na nádraží v Kozolupech. V roce 1897 byla těžba zastavena, důvodem byl nízký obsah čistého kaolínu v hornině (pouhých 14 %).

zdroj: http://www.montanya.org/DOLY/NEVREN/NEVREN.htm, 17.12. 2007

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Nevřeň

Místa v okolí

 Nekmíř
 Čeminy
 Všeruby
 kostel sv. Martina
 Komberk
 Frumštejn
 Krkavec
 Kyjov
 židovský hřbitov
 Vrtba
 Malesice
 Líšťany
 Dolní Bělá
 kolomazná pec
 Křimice
 socha sv. Josefa
 sousoší Piety
 venkovský dům
 Sylvánský vrch
 Buben
 Podmokly
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 kaple sv. Diviše
 Luhov
 Luhov
 kostel Všech svatých
 Kunčin Hrádek
 dvůr Býkov
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 Gerlachovský dům
 Čertův mlýn
 masné krámy
 městské opevnění
 Černá věž
 Západočeské muzeum
 Korandův dům
 kostel sv. Jiří
 Hromnické jezírko
 Malšín
 kostel sv. Vavřince
 kaple U Ježíška
 Úlice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Chlum u Plzně
 Pňovany
 Třebekov
 Věžka
 Krukanice
 Dolanský Mlýn
 Tyršův most
 Radějov
 Ondřejov
 železná huť
 Radost
 Rochlov
 Plasy
 kostel sv. Josefa
 Litice
 Červený Hrádek
 hradiště Koryta
 Nečtiny
 Preitenstein
 Babina
 Sulislav
 Březín
 Stará Plzeň
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 5853
Typ místa: technická památka
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.12.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama