Bývalý důl na kaolín uzavřený v roce 1897. Nachází se v lese u obce Nevřeň a je přístupný úzkou rourou. Za průlezem se již nacházejí poměrně velké vytěžené prostory s mnoha sochami a jinými výtvory z kaolínu.
Hlavní obrázek místa
Zadní část dolu
© Zdeněk Holcingr, 12/2007
V obci Nevřeň můžete navštívit zajímavé důlní dílo – bývalý kaolinový důl. Pokud přijedete do obce ze silnice E49, projeďte obcí a až přejedete most zahněte doleva a pokračujte proti proudu potoka. Cesta se za chvíli dělí, zde je vhodné zaparkovat. Dále se vydejte pěšky do kopce, kolem pískovny a pokračujte dál směrem do lesa. Po určité době narazíte po levé straně na prohlubeň a vlez do dolu. Důl je volně přístupný na vlastní nebezpečí! V roce 2005 firma Průzkum Příbram s.r.o. celé místo zajistila, takže návštěva dolu je poměrně bezpečná.
Zdeněk Holcingr, 17.12. 2007
turistické

Důlní dílo bylo znovu zabezpečeno v roce 2008 a po nové úpravě jeho návštěva vyžaduje lano! Důl není volně přístupný!! Vstup do důlních děl, ať se již jedná o důlní díla provozovaná, opuštěná nebo stará důlní díla, je velmi nebezpečný a to zejména pro osoby neznalé rizik plynoucích z hornické činnosti. Zcela zvláštní kapitolu představují stará důlní díla, kde je navíc jakékoliv poskytnutí pomoci osobám pohybujícím se v neznámém prostředí (hluboko pod zemí, bez znalosti všech souvisejících rizik) velmi nebezpečné a riskantní.

Jaroslav Ryjáček , 4.4. 2011

historie

Kaolínový důl Nevřeň

Původní vchod do kaolínového dolu v Nevřeni se nedochoval, současný vstup je vytvořen v jedné z propadlých dobývek. Kaolín zde začal těžit v roce 1870 podnikatel Süsschem. Těžilo se ručně mlátky (dodnes jsou na stěnách viditelné charakteristické stopy), materiál se dopravoval ve vozících tlačených samotnými horníky nebo zvířaty. Teprve jeden z dalších majitelů Leo Medels zavádí v roce 1884 do těžby parní stroj. V létě se těžilo na tzv. povrchových odklizech (v jednom z nich je dnes malé hřiště), v zimě probíhala těžba v podzemí. Vytěžená hornina byla vozíky dopravena na nádraží v Kozolupech. V roce 1897 byla těžba zastavena, důvodem byl nízký obsah čistého kaolínu v hornině (pouhých 14 %).

zdroj: http://www.montanya.org/DOLY/NEVREN/NEVREN.htm, 17.12. 2007

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Nevřeň

Místa v okolí

 Nekmíř
 Čeminy
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Komberk
 Frumštejn
 Krkavec
 Kyjov
 židovský hřbitov
 Vrtba
 Malesice
 Líšťany
 Dolní Bělá
 Křimice
 kolomazná pec
 Sylvánský vrch
 Buben
 Podmokly
 Radčice
 Čertova Kazatelna
 Luhov
 Luhov
 kaple sv. Diviše
 kostel Všech svatých
 Kunčin Hrádek
 dvůr Býkov
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 masné krámy
 městské opevnění
 Černá věž
 Čertův mlýn
 Gerlachovský dům
 Západočeské muzeum
 Korandův dům
 kostel sv. Jiří
 Malšín
 Hromnické jezírko
 kostel sv. Vavřince
 kaple U Ježíška
 Úlice
 kostel sv. Mikuláše
 Chlum u Plzně
 Pňovany
 Třebekov
 Věžka
 Dolanský Mlýn
 Tyršův most
 Radějov
 Ondřejov
 železná huť
 Radost
 Rochlov
 Plasy
 kostel sv. Josefa
 Litice
 Červený Hrádek
 hradiště Koryta
 Nečtiny
 Preitenstein
 Babina
 Sulislav
 Březín
 Stará Plzeň
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 5853
Typ místa: technická památka
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.12.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama