Bývalý důl na kaolín uzavřený v roce 1897. Nachází se v lese u obce Nevřeň a je přístupný úzkou rourou. Za průlezem se již nacházejí poměrně velké vytěžené prostory s mnoha sochami a jinými výtvory z kaolínu.
Hlavní obrázek místa
Zadní část dolu
© Zdeněk Holcingr, 12/2007
V obci Nevřeň můžete navštívit zajímavé důlní dílo – bývalý kaolinový důl. Pokud přijedete do obce ze silnice E49, projeďte obcí a až přejedete most zahněte doleva a pokračujte proti proudu potoka. Cesta se za chvíli dělí, zde je vhodné zaparkovat. Dále se vydejte pěšky do kopce, kolem pískovny a pokračujte dál směrem do lesa. Po určité době narazíte po levé straně na prohlubeň a vlez do dolu. Důl je volně přístupný na vlastní nebezpečí! V roce 2005 firma Průzkum Příbram s.r.o. celé místo zajistila, takže návštěva dolu je poměrně bezpečná.
Zdeněk Holcingr, 17.12. 2007
turistické

Důlní dílo bylo znovu zabezpečeno v roce 2008 a po nové úpravě jeho návštěva vyžaduje lano! Důl není volně přístupný!! Vstup do důlních děl, ať se již jedná o důlní díla provozovaná, opuštěná nebo stará důlní díla, je velmi nebezpečný a to zejména pro osoby neznalé rizik plynoucích z hornické činnosti. Zcela zvláštní kapitolu představují stará důlní díla, kde je navíc jakékoliv poskytnutí pomoci osobám pohybujícím se v neznámém prostředí (hluboko pod zemí, bez znalosti všech souvisejících rizik) velmi nebezpečné a riskantní.

Jaroslav Ryjáček , 4.4. 2011

historie

Kaolínový důl Nevřeň

Původní vchod do kaolínového dolu v Nevřeni se nedochoval, současný vstup je vytvořen v jedné z propadlých dobývek. Kaolín zde začal těžit v roce 1870 podnikatel Süsschem. Těžilo se ručně mlátky (dodnes jsou na stěnách viditelné charakteristické stopy), materiál se dopravoval ve vozících tlačených samotnými horníky nebo zvířaty. Teprve jeden z dalších majitelů Leo Medels zavádí v roce 1884 do těžby parní stroj. V létě se těžilo na tzv. povrchových odklizech (v jednom z nich je dnes malé hřiště), v zimě probíhala těžba v podzemí. Vytěžená hornina byla vozíky dopravena na nádraží v Kozolupech. V roce 1897 byla těžba zastavena, důvodem byl nízký obsah čistého kaolínu v hornině (pouhých 14 %).

zdroj: http://www.montanya.org/DOLY/NEVREN/NEVREN.htm, 17.12. 2007

Komentáře

4.4.2011 17:24 Jaroslav Ryjáček
Vstup do důlních děl, ať se již jedná o důlní díla provozovaná, opuštěná nebo stará důlní díla, je velmi nebezpečný a to zejména pro osoby neznalé rizik plynoucích z hornické činnosti. Zcela zvláštní kapitolu představují stará důlní díla, kde je navíc jakékoliv poskytnutí pomoci osobám pohybujícím se v neznámém prostředí (hluboko pod zemí, bez znalosti všech souvisejících rizik) velmi nebezpečné a riskantní.
5.4.2011 21:19 JC
Ono existovat je samo o sobě nebezpečné a život ve velkoměstě je srovnatelně nebezpečný s prolézáním různých děr atp. Uzavření důlního díla je spíše věcí legislativy a zbavení se odpovědnosti za případné možné úrazy vlastníkem - báňským úřadem(?).
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Nevřeň

Místa v okolí

 Nekmíř
 Čeminy
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Komberk
 Frumštejn
 Krkavec
 Kyjov
 židovský hřbitov
 Vrtba
 Malesice
 Líšťany
 Dolní Bělá
 Křimice
 kolomazná pec
 socha sv. Josefa
 sousoší Piety
 venkovský dům
 Sylvánský vrch
 Buben
 Staré Lipno
 Podmokly
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 kaple sv. Diviše
 Luhov
 Luhov
 kostel Všech svatých
 Kunčin Hrádek
 dvůr Býkov
 Luhov
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 Pivovarské muzeum
 Gerlachovský dům
 Čertův mlýn
 masné krámy
 městské opevnění
 Černá věž
 Západočeské muzeum
 Korandův dům
 kostel sv. Jiří
 Hromnické jezírko
 Malšín
 kostel sv. Vavřince
 kaple U Ježíška
 Úlice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Chlum u Plzně
 Pňovany
 Třebekov
 Věžka
 Krukanice
 Dolanský Mlýn
 Tyršův most
 Radějov
 Vyšohrad
 Ondřejov
 železná huť
 Radost
 Rochlov
 Plasy
 kostel sv. Josefa
 Červený Hrádek
 Litice
 Janovský mokřad
 hradiště Koryta
 Nečtiny
 Preitenstein
 Babina
 Sulislav
 Březín
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 5853
Typ místa: technická památka
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.12.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama