Barokní zámek z l. 1774-1776, za Jana Juliusa Frobela, majitele vikštejnského panství. Trojkřídlý patrový zámek byl upravován v 19. i ve 20. stol. Poslední majitelé hrabata Razumovští vlastnili zámek od r.1884 do r.1945. Dnes je v zámku dětský domov.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 07/2006
Pojedete-li z Vítkova nejkratší cestou na Melč, projedete Podhradím pod hradem Vikštejn a před Radkovem přijedete do osady Dubová, dnes části obce Radkov. Původní název Dubové, Horní Vikštejn, měl své opodstatnění. Dubová je skutečně položena výše než Vikštejn. Zámek nemůžete minout, protože jeho západní křídlo se nachází těsně při komunikaci, která prochází vsí Dubová. Přímo ze silnice je vidět pouze západní křídlo a částečně jižní průčelí. Hlavní průčelí je zčásti skryto za korunami stromů. Okolo zámku je rozsáhlý park na ploše asi 2,14 ha s rybníkem a je osázen vzácnými dřevinami. Park není veřejnosti běžně přístupný. Myslím však, pokud slušně požádáte, že Vás z parku nevyženou.
L.P., 21.7. 2006
historie

Na místě dnešní osady Dubové (do r. 1945 Horní Vikštejn, dnes část obce Radkov) stával původně jen poplužní dvůr, náležející k hradu Vikštejnu. Uvádí se v r. 1640, kdy byl obehnán kamennou zdí. Když v 18. století hrad Vikštejn již chátral a nehodil se ani jako sídlo panstva, ani jako centrum správy panství, postavil v l. 1774 - 1776 Jan Julius Frobel, tehdejší majitel vikštejnského panství,na místě poplužního dvora barokní zámek. Je to jednopatrová budova obdélníkového půdorysu, jejíž průčelní fasáda, obrácená do parku, o 9 okenních osách má uprostřed tříosý rizalit s pilastry,ukončený nahoře trojúhelníkovým tympanonem. Nad ním se na vrcholu střechy tyčí malá věžička. Dva polosloupy po stranách vjezdu nesou balkón s umělecky tepanou mříží. Okna jsou lemována šambránami a mají nadokenní i podokenní římsy. Kolem zámku vznikla osada Horní Vikštejn (ležela totiž ve větší nadmořské výšce než sám hrad). V zámku byla umístěna správa…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; díl 2. - Severní Morava, Svoboda, Praha 1983 (doplněno redakcí hrady.cz), 13.9. 2005

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Radkov

Místa v okolí

 Roderichova kaple
 Vikštejn
 Vítkov
 Melč
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Jánské Koupele
 kostel sv. Markéty
 Weisshuhnův kanál
 Davidův mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Klokočov
 kostel sv. Floriána
 Kružberk
 kostel sv. Ondřeje
 Štáblovice
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Vavřince
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Životice
 Hanuše
 Dolní Životice
 Hradec nad Moravicí
 Litultovice
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Vrchy
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 Choltice
 Mladecko
 Švédská skála
 Jakubčovické šance
 Jakartovice-Deštné
 Šance
 kostel sv. Mikuláše
 Halaška
 kostel Panny Marie
 Vildštejn
 Jezdkovice
 kostel sv. Anny
 Medlice
 Slavkov
 Hlavnice
 kostel sv. Anny
 Spálov
 Lukavec
 Nový Dvůr
 arboretum
 Nový Dvůr
 Bravinné
 zvonice
 kostel sv. Michala
 větrný mlýn
 Jakartovice
 Stěbořice
 Šternek
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Děrné
 Wesselsky mlýn
 loretánská kaple
 kaple sv. Anny
 Dorňákův kopec
 radnice
 Knurrův dům
 zvonice
 Bratrský sbor
 Fulnek
 Raduň
 kostel sv. Vavřince
 Hradní vrch
 kostel sv. Jakuba
 Justiční palác
 kostel sv. Markéty
 Slezská Harta
 Obecní dům
 evangelický kostel
 socha Petra Bezruče
 Slezská univerzita
 synagoga
 kostel sv. Hedviky
 městské hradby
 kostel sv. Alžběty
 Sobkův palác
 Blücherův palác
 Slezské divadlo
 Obchodní dům Breda
 nová radnice
 Opava
 Stará Voda
 Staré Heřminovy
 městské koupaliště
 Pohořílky
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Kříže
 Filípkův dvůr
 Kujavy
 Velké Hoštice
Kontaktní informace
Dětský domov
Radkov-Dubová
Dubová 141
74783 Dubová
Tel: +420 556 309 062
http://domov.webpark.cz/
dd.dubova@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 924
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama