František Karel Vratislav z Mitrovic dal r. 1714 púvodní tvrz přestavět na barokní zámek a byla přistavěna kaple sv. Anny. Ve vlastnictví Vratislavů z Mitrovic byl zámek až do r. 1945.
Hlavní obrázek místa
Hlavní křídlo zámku
© Pavel Vítek 08/2005
Koloděje nad Lužnicí se nacházejí 4 km severně od Týna nad Vltavou. Zámek stojí nedaleko silničního mostu přes Lužnici na jejím pravém břehu. Do Kolodějí se dostaneme autobusem z Týna nad Vltavou a také ze severně ležícího Milevska. V okolí můžeme navštívit město Bechyni, kde se nachází zámek, kdysi poslední sídlo Petra Voka z Rožmberka. Na okraji města se nachází jeden z našich prvních betonových obloukových mostů, který je navíc zajímavý tím, ze přes něj vede jak silnice, tak železniční trať. Nedaleko Bechyně po proudu Lužnice najdeme zajímavé kaňonovité údolí potoka zvaného Židova strouha, který se v těchto místech vlévá do Lužnice.
14.12. 2005
turistické

Nově otevřený zámek Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí

Zámek Mitrowicz je malebný zámeček v jižních Čechách, konkrétně v obci Koloděje nad Lužnicí, cca 20 minut od Hluboké. Zámek nyní prošel velmi náročnou rekonstrukcí, která trvala sedm let a letos, v rámci výročí 450. let od svého založení je poprvé zpřístupněn veřejnosti na pravidelné prohlídky. Prohlídky zámku jsou každý den od 11-16.30, každou středu jsou i noční prohlídky od 20-22 hodin. Zámkem provází historická postava, konkrétně manželka Františka Vratislava z Mitrowicz, Anna Marie, rozená Kinská, která návštěvníky přenese do roku 1744, kdy byl zámek přestavěn z původní renesanční tvrze do dnešní barokni podoby. Návštěvníci dostávají při prohlídce záludné otázky a pro úspěšné čeká na konci rozlušteni tajenky. Prohlídky jsou uspůsobené i pro dětské návštěvníky. Na prohlídky navazuje historicky laděný program divadel, šermiřů a her pro děti. na večerní i ohnivá show. Zámek je unikátní svými nástěnými malbami, které zdobí celé…  číst dále

Marta Matušková , 8.7. 2015

historie

V roce 1567 dal Adam Čabelický ze Soutic vystavět na břehu řeky Lužnice renesanční tvrz. V dražbě r. 1704 ji získal hrabě Václav Norbert Oktavián Kinský. Jeho dcera Marie Alžběta byla provdána za hraběte Františka Karla Vratislava z Mitrovic, čímž zámek přešel do vlastnictví tohoto rodu. František Karel dal tvrz přestavět na barokní zámek a byla přistavěna kaple sv. Anny. Ve vlastnictví Vratislavů z Mitrovic byl zámek až do r. 1945. Zámek je jednopatrová budova s věží se zachovanými fragmenty sgrafit, pocházejícími z původní tvrze. Zámecká kaple je samostatným křídlem s vrcholně barokním průčelím. Do zámku se vchází bosovaným portálem. Zámek je nepřístupný a slouží jako depozitář a v současnosti zde probíhají rozsáhlé rekonstrukční práce.

23.8. 2005

Další texty historie
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Koloděje nad Lužnicí

Místa v okolí

 Semenec
 Lannův kříž
 kostel sv. Víta
 Týn nad Vltavou
 kašna
 hrobka Berchtoldů
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 železný most
 kostel sv. Jakuba
 Týn nad Vltavou
 dům U Zlaté lodi
 Stará pošta
 děkanství
 nová solnice
 sousoší Kalvarie
 Neznašov
 Újezdec
 Katovna
 Branovice
 Bechyně
 Branovice
 kostel sv. Matěje
 dům čp. 37
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 synagoga
 Dražíč
 boží muka
 boží muka
 Hněvkovice
 Březnice
 Radětice u Bechyně
 hřbitov
 Dolní Kněžeklady
 Vysoký hrádek
 Údraž
 Žimutice
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 Vysoký Kamýk
 Borovany
 Litoradlice
 Bernartice
 Býšov
 Bernartice
 Černice
 Dobronice
 Rataje
 Chřešťovice
 Bzí
 Chvalešovice
 Bernartice
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Chvalešovice
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Štěpána
 Srlín
 Dříteň
 kostel sv. Dismase
 boží muka
 Zálší
 Libív
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 řetězový most
 synagoga
 Dolní Bukovsko
 Tálínský rybník
 Stádlec
 Velký Mehelník
 židovský hřbitov
 Zběšičky
 Kupa u Jestřebic
 katovna u Nymburských
 kostel sv. Anny
 Veselíčko
 Radonice
 Podolsko
 Protivín
 Červený Újezdec
 Švamberk
Kontaktní informace
Zámek Mitrowicz, Koloděje nad Lužnicí 1, 375 01 Týn nad Vltavou, okr. České Budějovice
Tel: +420 222 242 118, +420 728 353 133
www.zamekmitrowicz.cz
mitrowicz@mitrowicz.cz
Základní informace místa
ID místa: 3417
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 24.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama