Hrad založen pravděpodobně v 2. pol. 13. stol. Vítkovci jako opěrný bod, ale z důvodu jejich brzkého odprodeje strašínského zboží nebyl nikdy dokončen.
Hlavní obrázek místa
Zbytky nasucho kladené zídky
© Filip Matoušek 08/2002
Zajímavé a velmi málo známé zbytky pravděpodobně nedostavěného hradu se nacházejí asi 1 km jižně od Strašína a 11 km jihovýchodně od Sušice. I když se na lokalitě dochovaly jen malé zbytky, není příliš složité ji najít: pokud budete pokračovat z osady Lazny po silničce k jihu (směr Javorník) a po asi 100 metrech za posledními domky odbočíte vlevo do lesa, je jen potřeba jít stále vzhůru, až na vrchol hřebene.
Filip Matoušek, 24.6. 2005
historie

Historie

Hrad se v historických pramenech přímo neobjevuje, a tak můžeme vycházet pouze z několika listin týkajících se Strašína a z nepočetných archeologických nálezů keramiky, které je možné rámcově datovat do druhé poloviny 13. století. Z historických zpráv pocházejících z tohoto odbobí vyplývá, že kostel ve Strašíně spadal pod správu strakonických johanitů. Z roku 1254 pochází listina, v níž příslušník johanitského řádu Mikuláš slibuje svěřený (strašínský) kostel pečlivě opatrovat pro čest boží a prospěch řádu. Je možné, že o stejném Mikulášovi hovoří i zpráva Vítka z Krumlova z roku 1274 o nedávném prodeji vsi Strašína (Strazen) se dvěma mlýny a pozemky jakési paní Kristině a jejímu synu Mikuláši z Prahy; paní Kristina totiž už roku 1279 vše za 100 marek odprodala strakonickému johanitskému řádu. Johanité ještě nedlouho poté koupili od Vítka z Krumlova za 20 marek část lesa nad Strašínem. Proto se…  číst dále

© J. Anderle (in Castellologica bohemica 2, Praha 1991), 24.6. 2005

Další texty historie

Půdorys místa


© J. Anderle (in Castellologica bohemica 2, Praha 1991)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Strašín

Místa v okolí

 Větrný kámen
 Sluneční kámen
 Záluží
 Měsíční kámen
 kaple sv. Anny
 Maleč
 Královský kámen
 Žihobce
 kostel sv. Martina
 Pustý hrádek
 Kašperk
 Kohoutí kříž
 Sedlo
 kostel sv. Václava
 sýpka a kalvarie
 Dražovice
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 kostel sv. Markéty
 Mačice
 radnice
 pranýř
 kostel sv. Mikuláše
 Vojnice
 rychta/fara/radnice
 Přečín
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Obří hrad
 Dobrš
 židovský hřbitov
 hrobka rodiny Schmid
 židovský hřbitov
 Hoslovice
 kostel sv. Mořice
 kaple
 Dřešínek
 Frymburk
 Dlouhá Ves
 švédské hroby
 Zdíkov
 Ohrazenice
 Žichovice
 městský špitál
 Vatětice
 Rozacínovský dům
 kostel sv. Václava
 kašna
 městské opevnění
 Tažovice
 Voprchovský dům
 Kámen neštěstí
 Putkov
 kamenný most
 smolná pec
 Čestice
 Kalvarie
 Palvinov
 Němčice
 Čestice
 Čestice
 Volšovy
 Dolejší Krušec
 synagoga
 židovský hřbitov
 Rabí
 Hvížďalka
 Boží kámen
 Kundratice
 barokní kaple
 Svatobor
 Štěchovice
 Kraselov
 Loučová
 kostel sv. Kateřiny
 Horská synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Tedražice
 Doubravice u Volyně
 kostel sv. Vavřince
 Lipová Lhota
 Kladruby
 Kladruby
 Budětice
 Kojšice
 kostel sv. Anny
 Hrádek u Sušice
 Jiřičná
 Hrad pod Hrnčířem
 kostel sv. Vintíře
 synagoga
 Čkyně
 Skalice
 Petrovice
 Antýgl
 židovský hřbitov
 Kbíl
 Haselburg
 Vimperk
 Svojšice
 městské opevnění
 Čejkovy
 dům U jelena
 měšťanský pivovar
 radnice
 Smrčná
 stará radnice
 kašny
 Střelské Hoštice
 Kašovice
 Hauswaldkapelle
 Žižkův most
 Rechle, hradlový most
 Mokrosuky
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Kolinec
Základní informace místa
ID místa: 3254
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama