Zaniklý hrad zmiňován r. 1353 v predikátu Jindřicha z Nevojic, významné osobnosti své doby. Pro zadlužení hrad postoupen r. 1392 věřitelům z Brna, těmi prodán Jakubu Končekovi z Turovic. R. 1406 přepsán Mikuláši z Ojnic. Zanikl v 15.–16. stol.
Hlavní obrázek místa
Pohled od severovýchodu, ze silnice do Slavkova
© Roman Řezáč 11/2004
Místo leží asi 500 m od obce Nevojice, prozatím není spojitost s nimi potvrzena či vyvrácena. Dnes se nachází nad železniční tratí, která vede kolem silnice směrem na Slavkov. Místo s hrádkem dnes tvoří výraznou zalesněnou vyvýšeninu na okraji pole. Jeho východní část, lépe řečeno předpokládaný příkop, je rozoraný a zarovnaný, přesto středový pahorek má výraznou výšku. Celé místo je však z velké části porostlé hustým křovím a proto neprostupné. Na jihu se zachovala část příkopu s náznakem valu.
Roman Řezáč, 12.11. 2004
historie

O charakteru místa není dosud rozhodnuto, jeho středověký původ bude potřeba teprve potvrdit či vyvrátit. Stejně tak příslušnost k zázemí, že patřilo k Nevojicím proto nelze vyloučit. Samotná obec Nevojice se poprvé připomíná v predikátu Jindřicha z Nevojic v roce 1353, je však podle kostela starší. Právě Jindřich dokázal v průběhu svého života mnohonásobně rozšířit svůj majetek, přesto ke konci života všechno utratil a dluhy vyřešil prodejem panství v roce 1392 svým věřitelům. Panství však ihned koupil Jakub Konček z Turovic. Posledním se roku 1464 píše po Nevojicích Mikuláš, po té byly připojeny k Bučovicím.

Roman Řezáč, 12.11. 2004

Půdorys místa

terénní náčrt
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Nevojice

Místa v okolí

 Nevojice
 Vícemilice
 radnice
 Bučovice
 Milonice
 Milonice
 Bučovice
 Kojátky
 Nové Zámky
 Hrádek u Snovídek
 Újezd u Ždánic
 Nemotice
 kostel sv. Václava
 Komorov
 Rašovice
 Nové Hvězdlice
 Brankovice
 Palánek
 Nové Hvězdlice
 kaple sv. Floriána
 Konůvky
 morový památník
 Kepkov
 Chvalkovice
 Haluzice
 Pavlovice
 Bohdalice
 Kvášov
 Chvalkovice
 Nechvalín
 kostel sv. Vavřince
 Koryčany
 Hlubočany
 větrný mlýn
 Bohuslavice
 Žarošice
 Bukovanský mlýn
 Orlov
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Uhřice
 radnice
 Panský dům
 synagoga
 kaple sv. Bartoloměje
 kaple sv. Rozárie
 židovský hřbitov
 Slavkov
 městské opevnění
 Mezilesice
 Věteřov
 Střílky
 Kobeřice
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 kostel sv. Barbory
 vodní mlýn
 Opatovice
 hrádek v poloze Valy
 barokní hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Sobůlky
 Koryčanská kaple
 Vážany nad Litavou
 Moravské Prusy
 židovský hřbitov
 Chvalnov
 Lísky
 Cimburk u Koryčan
 Kozel
 židovský hřbitov
 Dambořice
 Střílky
 zvonička
 Strážovice
 hradisko sv. Klimenta
 Vřesovice
 kostel sv. Klimenta
 Litenčice
 Zástřizly
 Kazatelna
 Kostelec
 Hrušky
 Stavěšice
 kaple sv. Michala
 mariánský sloup
 Dolní Moštěnice
 DinoPark
 kostel sv. Isidora
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Martina
 Kyjov
 Habrovany
 Luleč
 Luleč II
 Johanka
 Švábenice
 Luleč I
 Pačlavice
 Hoštice
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Martina
 Súsedská
 Vítovice
 Bošovice
 Morkovice
 Žádovice
 hrádek u Vítovic
 kostel svaté Anny
 Prasklice
 Žeravice
 Počenice
Základní informace místa
ID místa: 2677
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.11.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama