rekreační dům Gigant

sanatorium Wölfelsgrund,sanatorium dr Jänische, dom Wypoczynkowy Gigant 1882, Miedzygórze
Sanatorium vybudoval Dr. Jänisch v tyrolském stylu v letech 1882-1883 jako klimatické lázně k léčbě respiračních chorob. V r. 1936 bylo rozšířeno. Po 2. světové válce sloužilo jako středisko pro rekreační pobyty polských pracujících. Rekreačním účelům komplex slouží dodnes.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2016
Bývalé sanatorium Dr. Jänische, nyní rekreační dům Gigant (dom Wypoczynkowy Gigant), se nachází v Dolním Slezsku v okrese Kłodzko v úzkém údolí Wilczky na úpatí Králického Sněžníku v Międzygórze (do 7. května 1946 Wölfelsgrund, česky Vlčí Důl), která je místní částí města Bystrzyca Kłodzka. Přestože název Międzygórze svádí k použití českého výrazu Mezihoří, česky se tato vesnice jmenuje správně Vlčí Důl, což je odvozeno od původního německého pojmenování Wölfelsgrund. Ves Międzygórze byla již od konce 18. století turistickou a rekreační oblastí, což dokazuje spousta architektonicky zajímavých budov vystavěných v tyrolském stylu s množstvím dřevěných doplňků. Největší je bývalé sanatorium "Gigant", které je jedním z největších svého druhu. V tomto objektu je 150 lůžek v 1-4 lůžkových pokojích. Svůj malebný ráz si ves uchovala dodnes a rozhodně stojí za navštívení.
Luděk Vláčil- zdroj:https://cs.wikipedia.org, http://www.gigant.ng.pl/ a další, 21.7. 2016
historie

Ves Wölfelsgrund (dnes Międzygórze) byla již od konce 18. století turistickou a rekreační oblastí. Koncem 19. století zde vzniklo mnoho architektonicky zajímavých budov vystavěných v tyrolském stylu. Největší z nich bylo sanatorium postavené Dr. Jänischem v letech 1882-1883, které původně sloužilo jako klimatické lázně. Díky svému krásnému okolí se Wölfelsgrund brzy stal oblíbeným výletním a zimním sportovním centrem. V roce 1936 došlo k velkému rozšíření komplexu. Vznikl tak částečně dřevěný objekt s věží, řadou výstupků, balkonů, lodžií a dlouhými terasami. Ve své době patřilo sanatorium k nejexkluzivnějším střediskům v předválečném Německu. Po 2. světové válce bylo toto území připojeno k Polsku a objekt začal sloužit jako středisko pro rekreační pobyty polských pracujících. Rekreačním účelům komplex slouží dodnes.

Luděk Vláčil- zdroj:http://www.bystrzycaklodzka.pl, http://www.gigant.ng.pl/ a další, 22.7. 2016

Kontaktní informace
57-522 Międzygórze
ul. Sanatoryjna 5
gigant@ng.pl
Základní informace místa
ID místa: 12955
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.7.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama