rekreační dům Gigant

sanatorium Wölfelsgrund,sanatorium dr Jänische, dom Wypoczynkowy Gigant 1882, Miedzygórze
Sanatorium vybudoval Dr. Jänisch v tyrolském stylu v letech 1882-1883 jako klimatické lázně k léčbě respiračních chorob. V r. 1936 bylo rozšířeno. Po 2. světové válce sloužilo jako středisko pro rekreační pobyty polských pracujících. Rekreačním účelům komplex slouží dodnes.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2016
Bývalé sanatorium Dr. Jänische, nyní rekreační dům Gigant (dom Wypoczynkowy Gigant), se nachází v Dolním Slezsku v okrese Kłodzko v úzkém údolí Wilczky na úpatí Králického Sněžníku v Międzygórze (do 7. května 1946 Wölfelsgrund, česky Vlčí Důl), která je místní částí města Bystrzyca Kłodzka. Přestože název Międzygórze svádí k použití českého výrazu Mezihoří, česky se tato vesnice jmenuje správně Vlčí Důl, což je odvozeno od původního německého pojmenování Wölfelsgrund. Ves Międzygórze byla již od konce 18. století turistickou a rekreační oblastí, což dokazuje spousta architektonicky zajímavých budov vystavěných v tyrolském stylu s množstvím dřevěných doplňků. Největší je bývalé sanatorium "Gigant", které je jedním z největších svého druhu. V tomto objektu je 150 lůžek v 1-4 lůžkových pokojích. Svůj malebný ráz si ves uchovala dodnes a rozhodně stojí za navštívení.
Luděk Vláčil- zdroj:https://cs.wikipedia.org, http://www.gigant.ng.pl/ a další, 21.7. 2016

  historie

  Ves Wölfelsgrund (dnes Międzygórze) byla již od konce 18. století turistickou a rekreační oblastí. Koncem 19. století zde vzniklo mnoho architektonicky zajímavých budov vystavěných v tyrolském stylu. Největší z nich bylo sanatorium postavené Dr. Jänischem v letech 1882-1883, které původně sloužilo jako klimatické lázně. Díky svému krásnému okolí se Wölfelsgrund brzy stal oblíbeným výletním a zimním

  Luděk Vláčil- zdroj:http://www.bystrzycaklodzka.pl, http://www.gigant.ng.pl/ a další, 22.7. 2016
  Kontaktní informace
  57-522 Międzygórze
  ul. Sanatoryjna 5
  gigant@ng.pl
  Základní informace místa
  ID místa: 12955
  Typ místa: ostatní
  Podkategorie: palác, dům
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 24.7.2016
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama