rekreační dům Gigant

sanatorium Wölfelsgrund,sanatorium dr Jänische, dom Wypoczynkowy Gigant 1882, Miedzygórze
Sanatorium vybudoval Dr. Jänisch v tyrolském stylu v letech 1882-1883 jako klimatické lázně k léčbě respiračních chorob. V r. 1936 bylo rozšířeno. Po 2. světové válce sloužilo jako středisko pro rekreační pobyty polských pracujících. Rekreačním účelům komplex slouží dodnes.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2016
Bývalé sanatorium Dr. Jänische, nyní rekreační dům Gigant (dom Wypoczynkowy Gigant), se nachází v Dolním Slezsku v okrese Kłodzko v úzkém údolí Wilczky na úpatí Králického Sněžníku v Międzygórze (do 7. května 1946 Wölfelsgrund, česky Vlčí Důl), která je místní částí města Bystrzyca Kłodzka. Přestože název Międzygórze svádí k použití českého výrazu Mezihoří, česky se tato vesnice jmenuje správně Vlčí Důl, což je odvozeno od původního německého pojmenování Wölfelsgrund. Ves Międzygórze byla již od konce 18. století turistickou a rekreační oblastí, což dokazuje spousta architektonicky zajímavých budov vystavěných v tyrolském stylu s množstvím dřevěných doplňků. Největší je bývalé sanatorium "Gigant", které je jedním z největších svého druhu. V tomto objektu je 150 lůžek v 1-4 lůžkových pokojích. Svůj malebný ráz si ves uchovala dodnes a rozhodně stojí za navštívení.
Luděk Vláčil- zdroj:https://cs.wikipedia.org, http://www.gigant.ng.pl/ a další, 21.7. 2016
historie

Ves Wölfelsgrund (dnes Międzygórze) byla již od konce 18. století turistickou a rekreační oblastí. Koncem 19. století zde vzniklo mnoho architektonicky zajímavých budov vystavěných v tyrolském stylu. Největší z nich bylo sanatorium postavené Dr. Jänischem v letech 1882-1883, které původně sloužilo jako klimatické lázně. Díky svému krásnému okolí se Wölfelsgrund brzy stal oblíbeným výletním a zimním sportovním centrem. V roce 1936 došlo k velkému rozšíření komplexu. Vznikl tak částečně dřevěný objekt s věží, řadou výstupků, balkonů, lodžií a dlouhými terasami. Ve své době patřilo sanatorium k nejexkluzivnějším střediskům v předválečném Německu. Po 2. světové válce bylo toto území připojeno k Polsku a objekt začal sloužit jako středisko pro rekreační pobyty polských pracujících. Rekreačním účelům komplex slouží dodnes.

Luděk Vláčil- zdroj:http://www.bystrzycaklodzka.pl, http://www.gigant.ng.pl/ a další, 22.7. 2016

Kontaktní informace
57-522 Międzygórze
ul. Sanatoryjna 5
gigant@ng.pl
Základní informace místa
ID místa: 12955
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.7.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama