Znatelný terénní reliéf strážního hrádku ve výrazné poloze na vrcholu tzv. Baranské skály. Existence hrádku je datovaná od 2. pol. 14. století do počátku 15. století.
Hlavní obrázek místa
Pohled na hrádek od jzz.
za hranou valu se viditelně zvedá pahorek jádra
© Jan P. Štěpánek 2005
Pozůstatky menšího hraničního (celního) hrádku objeveného v roce 1989 se nacházejí ve výrazné poloze na tzv. Baranské (též Baraní) skále na strmém vrchu Skalka (684 m.n.m.), nad horským přechodem Beskyd, necelé 4 km jihovýchodně od Starých Hamrů. Jedná se o katastr obce Bílá, v blízkosti státní silnice vedoucí z Ostravice přes Turzovku do Čadce. Dle dosavadních poznatků se jednalo nejspíše o celní a strážní objekt na komunikaci spojující ve 2. pol. 14. a na počátku 15. století Moravu s Uhrami a obecně lze hrádek na Bílé klasifikovat, vzhledem ke všem skutečnostem, jako drobné středověké opevnění, které bylo součástí systému opevnění moravsko-uherské hranice, jehož dalším článkem v daném prostoru bylo DSO Čeladná (viz heslo). Vzniklo asi ve druhé polovině 14. století, přičemž nelze zcela vyloučit i dřívější dobu vzniku a zaniklo nejpozději v období husitských válek. Hrádek byl jako jeden z mála v regionu zkoumán několika známými badateli (P. Kouřil, J. Tichánek, a pod.) čímž bychom rádi upozornili „hledače“ pokladů, že zde již není moc co najít. Místo samo je velmi atraktivní nejen pro milovníky středověkých hrádků, ale i pro milovníky přírody a turistiky, neboť podobných míst v Beskydech mnoho není.
Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Frýdecko - Místecku (J. Tichánek a kolektiv, 2006), 20.4. 2006
popis

Pro stavbu hrádku byl vhodně využit skalnatý, téměř kolmý sráz, ke kterému se na severozápadní straně přimknul půlkruh jejího příkopu a valu. Příkop je působením povětrnosti polozasut zeminou splavenou z valu i obytné plošiny o rozměrech cca 42 a 18 m, která proto nemá ostré hrany a na jejímž povrchu nejsou patrné žádné stopy nějaké zástavby. Val je ve své střední části, na jihovýchodní straně, již dosti setřelý. Samotný vrch tvoří poměrně prudce k jihu se svažující terén, převyšující blízké sedlo, odkud byl vždy vrchol nejsnáze přístupný. Směrem k severu je kopec jakoby roztržen v půli smykovým terénním poklesem, který tak obnažil na této straně asi 40 – 50 m vysokou skalní stěnu zasypanou dnes téměř z poloviny suťovým kuželem. Příroda zde tak vytvořila pozoruhodně dominantní, strategicky výhodnou a přirozeně těžko dostupnou polohu. Dnes je z ní výhled do údolí Černé Ostravice, který je místy při pohledu z vrcholu…  číst dále

Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Frýdecko - Místecku (J. Tichánek a kolektiv, 2006), 20.4. 2006

historie

Archeologické nálezy z lokality

Malá sonda, položená zde v mělké depresi, vynesla malou kolekci keramického materiálu, 95 zlomků patřících 4-5 nádobám. Hmotu všech zlomků lze klasifikovat jako poměrně jemnou a vždy ostřenou pískem, pouze v jednom případě, u masivního podsypávaného dna s přilehlou výdutí, je složení a zpracování hliněného těsta hrubé a méně kvalitní a nelze jednoznačně říci, jde-li o středověkou či pravěkou záležitost. Z hlediska typologického se jedná o hrnce a hrnky, celý soubor pak můžeme rámcově zařadit do 14. až počátku 15. století.

Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Frýdecko - Místecku (J. Tichánek a kolektiv, 2006), 20.4. 2006

Další texty historie

Půdorys místa

Půdorys lokality hrádku dle J. P. Štěpánka
© Šlechtická sídla na Frýdecko-Místecku (J.Tichánek a kolektiv, 2006)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Bílá

Místa v okolí

 Šorštýn
 Čurabský klauz
 kostel sv. Bedřicha
 Bílá
 Hartisov
 kostel sv. Jindřicha
 hrable Červík
 kříž na Samčance
 kříž na Hluchance
 kříž na Hutích
 Maxův klauz
 kaple na Kmínku
 zvonička
 Bílý Kříž
 klaus Panský
 šance Řečice
 Lučovecký klauz
 vodní nádrž Šance
 Bedřichův klaus
 klauz Kyčerov
 Čarták
 šance na Obidové
 koryto potoka Mazák
 Hubertova chata
 Lysá hora
 kaple sv. Kříže
 Gabrielina chata
 Blato klaus – Mohyla
 Ondrášovy díry
 kaple sv. Floriána
 Čeladná
 Mohelnický vodopád
 klauz Vlaské
 U Veličků
 Hamerská kaple
 vodopády Satiny
 Čertův stůl
 Greiffka
 Leopoldova chata
 ostravický hamr č. I
 Morávka
 Nová Ves
 Harcovský most
 Alsternova vila
 Karlovské muzeum
 židovský hřbitov
 Frýdlant
 šance Dolní Lomná
 horský hotel Solárka
Základní informace místa
ID místa: 2850
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama