Jednolodní gotický kostel s polygonálním závěrem z pol. 14. století. Ve 2. pol. 18. století barokně přestavěn. Uvnitř kostela fresky českých patronů sv. Jiří, sv. Vojtěcha, sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého podle návrhů Mikoláše Alše z let 1899 - 1900 Alšovými žáky. Zařízení kostela z novější doby.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jiří v Mikulči u Svitav
© Pavel Vítek 10/2014
Obec Mikuleč se nachází 7 km severozápadně od Svitav a 12 km jihovýchodně od Litomyšle. Okolo obce vede silnice č.35, spojující Hradec Králové s Olomoucí a odbočka z ní do Svitav a Brna. Nejbližší železniční zastávka je Svitavy – Lačnov ve vzdálenosti 5,5 km. Obcí prochází cykloturistická trasa 4205 vedoucí ze Svitav do Psí kuchyně u Semanína u České Třebové. Kostel sv. Jiří v Mikulči najdeme v severní části obce na malé vyvýšenině u bývalého statku.
Pavel Vítek, 19.10. 2014
popis

Kostel sv. Jiří byl původně gotický z pol. 14. století s dřevěnou hranolovitou věžičkou. Ve 2. pol. 18. století barokně přestavěn. Jedná se o přibližně orientovanou jednolodní obdélnou stavbu s polygonálním uzavřeným presbytářem. Na severní straně kostela se nachází sakristie. Nad západním průčelím štít a nad ním dřevěná hranolovitá věžička. Loď je plochostropá, presbytář a kaple jsou zakleknuty valenou klenbou s lunetami. Uvnitř kostela se nacházejí nástěnné fresky českých patronů sv. Jiří, sv. Vojtěcha, sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého. Jsou provedené podle návrhů Mikoláše Alše z let 1899 - 1900 Alšovými žáky K. Raškem, K. Záhorským a Jožou. Zařízení kostela pochází z novější doby. Po nedávné rekonstrukci dnes bez výraznějších slohových znaků.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (K – O), Poche a kol., Academia Praha 1982, 19.10. 2014

historie

První písemný záznam o obci pochází z roku 1347. První zmínka o kostelu sv. Jiří pochází ze seznamu far nově zřízeného litomyšlského biskupství z roku 1350. Roku 1358 měl podací právo samotný litomyšlský biskup. Od roku 1677 byl kostel filiální k faře v Karli. Od roku 1786 byl veden jako lokální kaple a patřil do poličského vikariátu. V roce 1818 byl barokně přestavěn do nynější podoby. V roce 1861 pak povýšen na faru. V roce 1900 byl interiér vyzdoben freskami podle návrhů Mikoláše Alše.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (K – O), Poche a kol., Academia Praha 1982, 19.10. 2014

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Mikuleč

Místa v okolí

 kaple sv. Václava
 Mendryka
 kaple sv. Václava
 kaple
 Langrova vila
 fara
 Karle
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 dům U Mouřenína
 městské opevnění
 kostel sv. Jiljí
 silniční most
 zvonice s márnicí
 kostel sv. Josefa
 židovský hřbitov
 Hvězda
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 Koclířov
 Lány
 Kozlovský kopec
 hradiště Hrutov
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Demelova kaple
 Killerova kaplička
 Lidový dům
 kaple sv. Anny
 kaplička
 dům U Rytířů
 Červená věž
 kamenný most
 stará radnice
 Zámecký pivovar
 Regionální muzeum
 Litomyšl
 Smetanův dům
 Mladějov
 katovna
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 kostel sv. Rocha
 sousoší Piety
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Josefa
 Boršov
 Pomezí
 pomník železnice
 Udánky
 kaple Panny Marie
 Sedlíšťka
 Dlouhá Třebová
 soubor barokních soch
 kostel sv. Jiří
 městské opevnění
 panský dvůr
 radnice
 rondokubistické domy
 Polička
 Tylův dům
 Rudoltice
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 kašna s delfíny
 kostel sv. Václava
 Lanškroun
 děkanství
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 Krčma
 dům Piáno
 kostel sv. Anny
 České Heřmanice
 České Heřmanice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Litomyšl
Šantovo nám.183
570 01 Litomyšl
Tel: 461 612 263
fara@lit.cz
Základní informace místa
ID místa: 11907
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.10.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama