Jednolodní gotický kostel s polygonálním závěrem z pol. 14. století. Ve 2. pol. 18. století barokně přestavěn. Uvnitř kostela fresky českých patronů sv. Jiří, sv. Vojtěcha, sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého podle návrhů Mikoláše Alše z let 1899 - 1900 Alšovými žáky. Zařízení kostela z novější doby.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jiří v Mikulči u Svitav
© Pavel Vítek 10/2014
Obec Mikuleč se nachází 7 km severozápadně od Svitav a 12 km jihovýchodně od Litomyšle. Okolo obce vede silnice č.35, spojující Hradec Králové s Olomoucí a odbočka z ní do Svitav a Brna. Nejbližší železniční zastávka je Svitavy – Lačnov ve vzdálenosti 5,5 km. Obcí prochází cykloturistická trasa 4205 vedoucí ze Svitav do Psí kuchyně u Semanína u České Třebové. Kostel sv. Jiří v Mikulči najdeme v severní části obce na malé vyvýšenině u bývalého statku.
Pavel Vítek, 19.10. 2014
popis

Kostel sv. Jiří byl původně gotický z pol. 14. století s dřevěnou hranolovitou věžičkou. Ve 2. pol. 18. století barokně přestavěn. Jedná se o přibližně orientovanou jednolodní obdélnou stavbu s polygonálním uzavřeným presbytářem. Na severní straně kostela se nachází sakristie. Nad západním průčelím štít a nad ním dřevěná hranolovitá věžička. Loď je plochostropá, presbytář a kaple jsou zakleknuty valenou klenbou s lunetami. Uvnitř kostela se nacházejí nástěnné fresky českých patronů sv. Jiří, sv. Vojtěcha, sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého. Jsou provedené podle návrhů Mikoláše Alše z let 1899 - 1900 Alšovými žáky K. Raškem, K. Záhorským a Jožou. Zařízení kostela pochází z novější doby. Po nedávné rekonstrukci dnes bez výraznějších slohových znaků.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (K – O), Poche a kol., Academia Praha 1982, 19.10. 2014

historie

První písemný záznam o obci pochází z roku 1347. První zmínka o kostelu sv. Jiří pochází ze seznamu far nově zřízeného litomyšlského biskupství z roku 1350. Roku 1358 měl podací právo samotný litomyšlský biskup. Od roku 1677 byl kostel filiální k faře v Karli. Od roku 1786 byl veden jako lokální kaple a patřil do poličského vikariátu. V roce 1818 byl barokně přestavěn do nynější podoby. V roce 1861 pak povýšen na faru. V roce 1900 byl interiér vyzdoben freskami podle návrhů Mikoláše Alše.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (K – O), Poche a kol., Academia Praha 1982, 19.10. 2014

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Mikuleč

Místa v okolí

 kaple sv. Václava
 Mendryka
 kaple sv. Václava
 kaple
 Langrova vila
 fara
 Karle
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 dům U Mouřenína
 městské opevnění
 kostel sv. Jiljí
 silniční most
 zvonice s márnicí
 kostel sv. Josefa
 židovský hřbitov
 Hvězda
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 Koclířov
 Lány
 Kozlovský kopec
 hradiště Hrutov
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Demelova kaple
 Killerova kaplička
 Lidový dům
 kaple sv. Anny
 kaplička
 dům U Rytířů
 Červená věž
 kamenný most
 stará radnice
 Zámecký pivovar
 Regionální muzeum
 Litomyšl
 Smetanův dům
 Mladějov
 katovna
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 kostel sv. Rocha
 sousoší Piety
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Josefa
 Boršov
 Pomezí
 pomník železnice
 Udánky
 kaple Panny Marie
 Sedlíšťka
 Dlouhá Třebová
 soubor barokních soch
 kostel sv. Jiří
 městské opevnění
 panský dvůr
 radnice
 rondokubistické domy
 Polička
 Tylův dům
 Rudoltice
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 kašna s delfíny
 kostel sv. Václava
 Lanškroun
 děkanství
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 Krčma
 dům Piáno
 kostel sv. Anny
 České Heřmanice
 České Heřmanice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Litomyšl
Šantovo nám.183
570 01 Litomyšl
Tel: 461 612 263
fara@lit.cz
Základní informace místa
ID místa: 11907
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.10.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama