Kaple sv. Václava pochází z počátku 19. stol. Jednolodní obdélníková stavba. Uvnitř kaple oltář s obrazem sv. Václava z 1. pol. 19. stol. Na stěnách křížová cesta z 2. pol. 19. stol.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Václava v Opatovci
© Pavel Vítek 05/2016
Obec Opatovec najdeme nedaleko silnice I/43 vedoucí ze Svitav do Lanškrouna. Obec leží 7 km severně od Svitav. Kaple sv. Václava se nachází na malém vyvýšeném návrší v centru obce za obecním úřadem a mateřskou školou.
Pavel Vítek, 29.9. 2016
popis

Kaple sv. Václava je pozdně barokní stavba a pochází z počátku 19. století. Jedná se o jednolodní obdélníkovou stavbu. Presbytář je půlkruhově zakončen. V ose kaple je obdélníková sakristie a obdélníková předsíň. Uvnitř kaple se nachází oltář s obrazem sv. Václava. Ten pochází z 1. poloviny 19. století. Při triumfálním oblouku stojí sochy sv. Josefa a Panny Marie, které rovněž pocházejí z 1. poloviny 19. století. Na stěnách křížová cesta z 2. poloviny 19. století.

Pavel Vítek - zdroj: Umělecké památky Čech (K - O), Poche a kol. , Academia Praha 1982, 29.9. 2016

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Opatovec

Místa v okolí

 fara
 kostel sv. Jiří
 Koclířov
 kaple
 Hvězda
 židovský hřbitov
 kaple sv. Vincence
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 kostel sv. Jiljí
 sloup Panny Marie
 Langrova vila
 kaple sv. Václava
 městské opevnění
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 Mendryka
 Lány
 kaple sv. Anny
 Mladějov
 silniční most
 zvonice s márnicí
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Rocha
 sousoší Piety
 kaple sv. Josefa
 Kozlovský kopec
 Boršov
 Udánky
 Karle
 soubor barokních soch
 kostel sv. Jiří
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Rohová
 hradiště Hrutov
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Anny
 Rudoltice
 Demelova kaple
 kostel sv. Kateřiny
 městské opevnění
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 kostel sv. Mikuláše
 morový sloup
 radnice
 Brána času
 Lidový dům
 Killerova kaplička
 Červená věž
 Moravská Třebová
 povodňové desky
 Zámecký pivovar
 dům U Rytířů
 Litomyšl
 schody mrtvých
 stará radnice
 Regionální muzeum
 kaplička
 křížová cesta
 lapidárium
 kamenný most
 panský dvůr
 Kalvárie
 Smetanův dům
 Dlouhá Loučka
 kašna s delfíny
 Krčma
 radnice
 Třebovské hradisko
 děkanství
 sochy svatých
 katovna
 kostel sv. Václava
 dům Piáno
 Lanškroun
 kostel sv. Anny
 Dlouhá Třebová
 židovský hřbitov
 Pomezí
 kaple sv. Isidora
 fara
 Křenov
 Švédské šance
Základní informace místa
ID místa: 13135
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama