Původně malý renesanční zámek, který pochází snad z doby končící renesance, sloužící jako letní sídlo. Jednalo se o jednopatrovou budovu z lomového kamene. Přes proběhlé modernizace se i dnes jedná o zajímavou a ojedinělou stavbu.
Hlavní obrázek místa
Letohrádek ze silnice
Hlavní budova s přistavěnou vilkou kol.1920
© Jaromír Lenoch, 03/2002
Zámeček se nachází při křižovatce silnic I./34 a I./35, na západním okraji obce Koclířov.
L.P., 2.10. 2006
historie

Pozdně renesanční letohrádek

Oválná stavba na dolním konci obce Koclířov pochází snad z doby končící renesance. Na korouhvičce dnes již neexistující malebné střechy četl Zd.Wirth, resp.jeho spolupracovníci ještě na konci 19.století letopočet 1601 či 1691, kdy jej přisuzovali datu přestavby. V té době již byla dvoupatrová budova valně neudržovaná a neidentifikované stavby v okolí ve zbytcích. Při pozemkové reformě koupil tuto věž statkář Kretzel z protější malebné usedlosti a po opravě si k ní přistavěl pohodlnou vilku. Za první republiky se tak nazýval letohrádek Kretzelturm. Po odsunu majoritního německého obyvatelstva byly budovy majetkově odděleny. Pozdější stavební úpravou byla z letohrádku odstraněna většina malebných detailů. Prosklené patro nahradilo jemně projmutou střechu s lucernou na vrcholu. I přes nevhodné a nenávratné modernizace se jedná o zajímavou a ojedinělou stavbu.

Jaromír Lenoch (upr. JC), 29.9. 2006

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Koclířov

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 městské opevnění
 Lány
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Vincence
 kaple sv. Václava
 Langrova vila
 kaple sv. Josefa
 Boršov
 fara
 kostel sv. Rocha
 Udánky
 Mladějov
 Rohová
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiří
 sousoší Piety
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 Hvězda
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Anny
 kaple
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Václava
 městské opevnění
 Latinská škola
 morový sloup
 Dlouhá Loučka
 radnice
 Brána času
 děkanství
 loretánská kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Mendryka
 Moravská Třebová
 povodňové desky
 kaple sv. Rocha
 schody mrtvých
 křížová cesta
 lapidárium
 Kalvárie
 kostel sv. Kateřiny
 Karle
 silniční most
 zvonice s márnicí
 panský dvůr
 Třebovské hradisko
 kaple sv. Isidora
 kostel sv. Barbory
 fara
 Kozlovský kopec
 Křenov
 porodní tábor
 kostel Všech svatých
 Bělá nad Svitavou
 Rudoltice
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Erasma
 kaple sv. Václava
 morový sloup
 hradiště Hrutov
 Tatenice
 kaplička
 Lidový dům
 Červená věž
 Zámecký pivovar
 Litomyšl
Kontaktní informace
Přemysl Augusta
Koclířov 205
569 11 Koclířov u Svitav
Základní informace místa
ID místa: 4661
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama