Roku 1852 položili redemptoristé základní kámen kláštera v Koclířově. Novogotický klášterní kostel sv. Alfonse a P. Marie Fatimské přistavěn r. 1887. Na jižním průčelí polygonální věž s jehlancovou střechou. Vedle kostela kaple P. Marie Nazaretské. Nad kostelem od r. 2011 socha papeže Jana Pavla II.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Alfonse a P. Marie Fatimské
© Pavel Vítek 10/2014
Obec Koclířov leží 6 km východně od Svitav a 12 km západně od Moravské Třebové. Dřív obcí procházela silnice Hradec Králové – Olomouc. Ta nyní vede mimo obec a obcí vede jen místní komunikace. Obcí prochází cyklotrasa č. 4044, vedoucí z Dětřichova do Hřebče nad Koclířovem. Bývalý klášter, nyní centrum Fatima, najdeme asi v polovině obce nad silnicí, na druhé straně proti kostelu. V blízkém okolí můžete navštívit úzkorozchodnou železnici Mladějov - Hřebeč.
Pavel Vítek, 7.10. 2014
popis

Klášterní kostel sv. Alfonse a P. Marie Fatimské přistavěn podle plánů stavitele Schmalzhofera z Vídně roku 1887. Jedná se o neogotickou stavbu s obdélnou lodí kostela s opěráky a lomenými okny. Na jižním průčelí vystavěna polygonální věž s jehlancovou střechou. Východně vedle kostela stojí kaple P. Marie Nazaretské. Původně se jednalo o márnici při domově řádových sester. Vybavení pochází z kaple kněžského semináře v Hradci Králové, které daroval biskup Karel Otčenášek. V parku nad klášterem a kostelem, pod Horou blahoslavenství byla v roce 2011 umístěna socha papeže Jana Pavla II. Klášter s kostelem sv. Alfonse a Panny Marie Fatimské je dnes majetkem a centrem Českomoravská Fatimy.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.cm-fatima.cz/, 7.10. 2014

historie

O obci je první zmínka z roku 1347. V roce 1848 přišli do obce členové redemptoristického řádu a následně v roce 1852 byl položen základní kámen pro klášter v Koclířově. V r. 1855 se do kláštera stěhovali první kněží, české i německé národnosti a začali sloužit lidem v okolí. V roce 1855 zde vznikl první řádový hospic v českých zemích, který byl roku 1871 povýšen na kolej. Roku 1884 je zřízen v Koclířově juvenát a studovala zde řada českých juvenistů. Zkoušky skládali na gymnasiu v Moravské Třebové. Činnost ustala v r. 1896, kdy se kněží přestěhovali do nového kláštera ve Čtyřiceti Lánech u Svitav. Vystěhovanou budovu získaly školní sestry III. řádu sv. Františka a zřídily zde školu pro dívky. Činnost školy byla za okupace pozastavena a dům byl využíván jako chudobinec, po válce pak jako domov pro řádové sestry. V roce 1995 se stal sídlem Českomoravské Fatimy - Fatimského apoštolátu…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.cm-fatima.cz/, 7.10. 2014

pověsti

Fátima je městečko v Portigalsku. Je to jedno z nejznámějších katolických poutních míst na světě. Stala se známým poutním místem potom, co se tu v roce 1917 třem malým dětem údajně zjevila Panna Maria. Předpověděla konec války a pomoc všem, kteří se k ní obrátí v modlitbách. Katolická církev uznala pravost zjevení ve Fátimě v roce 1930. Jedním z velkých uctívatelů Fatimské Panny Marie byl také papež Jan Pavel II. Papežská rada pro laiky potvrdila světový apoštolát Fatimy jako mezinárodní veřejné společenství věřících s právní subjektivitou, působící v univerzální katolické církvi. Národním centrem hnutí pro Českou republiku je Českomoravská Fatima v Koclířově u Svitav. Je ve stálém spojení s regiony tohoto mariánského hnutí, které působí na území ČR. Světový apoštolát Fatimy je tvořen jednotlivými členy, kteří žijí v různých místech světa a následují zásady hnutí. Navenek jsou rozpoznatelní podle hnědého…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.cm-fatima.cz/, 7.10. 2014

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Koclířov

Místa v okolí

 Koclířov
 kaple sv. Josefa
 Boršov
 židovský hřbitov
 Udánky
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Rocha
 Lány
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 kostel sv. Josefa
 městské opevnění
 sloup Panny Marie
 kaple sv. Vincence
 kaple sv. Václava
 Langrova vila
 Rohová
 Mladějov
 fara
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Anny
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 morový sloup
 Dlouhá Loučka
 radnice
 Brána času
 Moravská Třebová
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Anny
 povodňové desky
 schody mrtvých
 křížová cesta
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Rocha
 Hvězda
 lapidárium
 Kalvárie
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 Třebovské hradisko
 kaple
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Isidora
 kaple sv. Václava
 fara
 panský dvůr
 Mendryka
 kostel sv. Barbory
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Křenov
 porodní tábor
 Karle
 Údolní mlýn
 Radkov
 kaple Panny Marie
 kostel Všech svatých
 morový sloup
 Bělá nad Svitavou
 Kozlovský kopec
 Rudoltice
 Cimburk
 kaple sv. Marka
 kaplička
 Tatenice
 kostel sv. Erasma
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Václava
 napoleonský pomník
 kalvárie
 kostel sv. Vavřince
 městská věž
 synagoga
 Jevíčko
 Brtounova chalupa
Kontaktní informace
World Apostolate of Fatima,
Fatimský apoštolát ČR,
Českomoravská Fatima
Koclířov u Svitav 195, 569 11
Tel: 731 598 752
http://www.cm-fatima.cz/index.php/kontakty
cm-fatima@cm-fatima.cz
Základní informace místa
ID místa: 11893
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.10.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama