Roku 1852 položili redemptoristé základní kámen kláštera v Koclířově. Novogotický klášterní kostel sv. Alfonse a P. Marie Fatimské přistavěn r. 1887. Na jižním průčelí polygonální věž s jehlancovou střechou. Vedle kostela kaple P. Marie Nazaretské. Nad kostelem od r. 2011 socha papeže Jana Pavla II.
Hlavní obrázek místa
Fatima, bývalý klášter v Koclířově
© Pavel Vítek 10/2014
Obec Koclířov leží 6 km východně od Svitav a 12 km západně od Moravské Třebové. Dřív obcí procházela silnice Hradec Králové – Olomouc. Ta nyní vede mimo obec a obcí vede jen místní komunikace. Obcí prochází cyklotrasa č. 4044, vedoucí z Dětřichova do Hřebče nad Koclířovem. Bývalý klášter, nyní centrum Fatima, najdeme asi v polovině obce nad silnicí, na druhé straně proti kostelu. V blízkém okolí můžete navštívit úzkorozchodnou železnici Mladějov - Hřebeč.
Pavel Vítek, 7.10. 2014
popis

Klášterní kostel sv. Alfonse a P. Marie Fatimské přistavěn podle plánů stavitele Schmalzhofera z Vídně roku 1887. Jedná se o neogotickou stavbu s obdélnou lodí kostela s opěráky a lomenými okny. Na jižním průčelí vystavěna polygonální věž s jehlancovou střechou. Východně vedle kostela stojí kaple P. Marie Nazaretské. Původně se jednalo o márnici při domově řádových sester. Vybavení pochází z kaple kněžského semináře v Hradci Králové, které daroval biskup Karel Otčenášek. V parku nad klášterem a kostelem, pod Horou blahoslavenství byla v roce 2011 umístěna socha papeže Jana Pavla II. Klášter s kostelem sv. Alfonse a Panny Marie Fatimské je dnes majetkem a centrem Českomoravská Fatimy.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.cm-fatima.cz/, 7.10. 2014

historie

O obci je první zmínka z roku 1347. V roce 1848 přišli do obce členové redemptoristického řádu a následně v roce 1852 byl položen základní kámen pro klášter v Koclířově. V r. 1855 se do kláštera stěhovali první kněží, české i německé národnosti a začali sloužit lidem v okolí. V roce 1855 zde vznikl první řádový hospic v českých zemích, který byl roku 1871 povýšen na kolej. Roku 1884 je zřízen v Koclířově juvenát a studovala zde řada českých juvenistů. Zkoušky skládali na gymnasiu v Moravské Třebové. Činnost ustala v r. 1896, kdy se kněží přestěhovali do nového kláštera ve Čtyřiceti Lánech u Svitav. Vystěhovanou budovu získaly školní sestry III. řádu sv. Františka a zřídily zde školu pro dívky. Činnost školy byla za okupace pozastavena a dům byl využíván jako chudobinec, po válce pak jako domov pro řádové sestry. V roce 1995 se stal sídlem Českomoravské Fatimy - Fatimského apoštolátu…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.cm-fatima.cz/, 7.10. 2014

pověsti

Fátima je městečko v Portigalsku. Je to jedno z nejznámějších katolických poutních míst na světě. Stala se známým poutním místem potom, co se tu v roce 1917 třem malým dětem údajně zjevila Panna Maria. Předpověděla konec války a pomoc všem, kteří se k ní obrátí v modlitbách. Katolická církev uznala pravost zjevení ve Fátimě v roce 1930. Jedním z velkých uctívatelů Fatimské Panny Marie byl také papež Jan Pavel II. Papežská rada pro laiky potvrdila světový apoštolát Fatimy jako mezinárodní veřejné společenství věřících s právní subjektivitou, působící v univerzální katolické církvi. Národním centrem hnutí pro Českou republiku je Českomoravská Fatima v Koclířově u Svitav. Je ve stálém spojení s regiony tohoto mariánského hnutí, které působí na území ČR. Světový apoštolát Fatimy je tvořen jednotlivými členy, kteří žijí v různých místech světa a následují zásady hnutí. Navenek jsou rozpoznatelní podle hnědého…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.cm-fatima.cz/, 7.10. 2014

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Koclířov

Místa v okolí

 Koclířov
 kaple sv. Josefa
 Boršov
 židovský hřbitov
 Udánky
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Rocha
 Lány
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 kostel sv. Josefa
 městské opevnění
 sloup Panny Marie
 kaple sv. Václava
 Langrova vila
 Mladějov
 fara
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Anny
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 morový sloup
 Dlouhá Loučka
 radnice
 Brána času
 Moravská Třebová
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Anny
 povodňové desky
 schody mrtvých
 křížová cesta
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Rocha
 Hvězda
 lapidárium
 Kalvárie
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 Třebovské hradisko
 kaple
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Václava
 panský dvůr
 Mendryka
 kostel sv. Barbory
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Křenov
 porodní tábor
 Karle
 Údolní mlýn
 Radkov
 kaple Panny Marie
 kostel Všech svatých
 Bělá nad Svitavou
 Kozlovský kopec
 Rudoltice
 Cimburk
 Tatenice
 kostel sv. Erasma
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Václava
 napoleonský pomník
 kostel sv. Vavřince
 městská věž
 synagoga
 Jevíčko
 Brtounova chalupa
Kontaktní informace
World Apostolate of Fatima,
Fatimský apoštolát ČR,
Českomoravská Fatima
Koclířov u Svitav 195, 569 11
Tel: 731 598 752
http://www.cm-fatima.cz/index.php/kontakty
cm-fatima@cm-fatima.cz
Základní informace místa
ID místa: 11893
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.10.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama