Rohová

národní přírodní rezervace
Národní přírodní rezervace Rohová vyhlášená r. 2018 zaujímá severojižně orientovanou stráň jihozápadně od Moravské Třebové a chrání ekosystémy suťových lesů, skalní ekosystémy a biotopy vzácných a ohrožených druhů rostlin. Přístupný jen západní okraj rezervace s vrchem Roh po červené značce.
Hlavní obrázek místa
NPR Rohová
© K. H. Novotný 05/2022
Rohová je národní přírodní rezervace, vyhlášená r. 2018 a ležící západně od obce Dlouhá Loučka a jihozápadně od Moravské Třebové. Lokalita o rozloze 273,3715 ha se nachází v katastrálních územích Boršov u Moravské Třebové, Dlouhá Loučka a Křenov v okrese Svitavy. V národních přírodních rezervacích je pohyb možný jen po značených cestách, které se v NPR Rohová nenacházejí. Ostatně se jedná o sice protáhlé, avšak velmi úzké území obtížně schůdné stráně. Navíc po jeho západní hranici vede červeně značená cesta z Boršova u Moravské Třebové do Březové nad Svitavou s odbočkou na vrch Roh, který je svou nadmořskou výškou 660 m nejvyšším bodem chráněného území.
Jiří Špaček, 18.9. 2022
popis

Národní přírodní rezervace Rohová je výrazný hřeben se strmým svahem a s opukovými skalami. Přirozené květnaté bučiny tu střídají suťové lesy s javory a jasanem. Porost se místy podobá pralesu. Zajímavostí je výskyt rostlin ploštičníku evropského a kozlíku trojeného. Oba druhy jsou tu na západní hranici svého rozšíření. Kromě běžných druhů ptáků zde hnízdí i chráněné druhy, například lejsek malý nebo sýc rousný. Ve skalních puklinách zimuje vrápenec malý a netopýr řasnatý. Předmětem ochrany jsou proto přirozené lesní ekosystémy suťových lesů a bučin, skalní ekosystémy skal a drolin, biotopy vzácných a ohrožených druhů rostlin ploštičníku evropského, starčku skalního a tisu červeného, včetně jejich populací, a severojižně orientovaná kuesta se strmým svahem na východní straně. Kuesta je ze španělštiny převzaté označení pro hřeben nepravidelného tvaru, v tomto případě se strmým svahem na jedné straně a na druhé…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 19.9. 2022

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Boršov

Místa v okolí

 Boršov
 kaple sv. Josefa
 Dlouhá Loučka
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Isidora
 fara
 Udánky
 městské opevnění
 děkanství
 Latinská škola
 Křenov
 Brána času
 loretánská kaple
 morový sloup
 radnice
 Moravská Třebová
 povodňové desky
 schody mrtvých
 křížová cesta
 Koclířov
 lapidárium
 Kalvárie
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 Lány
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Jiří
 Třebovské hradisko
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Josefa
 dům U Mouřenína
 městské opevnění
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 kaplička
 kaple sv. Vincence
 morový sloup
 Langrova vila
 kostel sv. Kateřiny
 panský dvůr
 Cimburk
 kaple sv. Marka
 Údolní mlýn
 kaple sv. Rocha
 Radkov
 kostel sv. Barbory
 Mladějov
 porodní tábor
 kostel Všech svatých
 Roubanina
 Bělá nad Svitavou
 sousoší Piety
 napoleonský pomník
 kaple sv. Václava
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Rumberk
 kostel sv. Vavřince
 kalvárie
 fara
 městská věž
 synagoga
 Jevíčko
 Velké Opatovice
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kateřiny
 Velké Opatovice
 Vrážné
 Biskupice
 kostel sv. Erasma
 kostel sv. Jiří
 Hrubé kolo
 Hvězda
 kostel Všech svatých
 Jaroměřice
 fara na Kalvárii
 kostel sv. Mikuláše
 Plankenberk
 kaple
 Svojanov
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Václava
 Hrádek u Kněževsi
 Mendryka
 kostel sv. Václava
 Trpínský mlýn
 Úsobrno
 kostel sv. Stanislava
Základní informace místa
ID místa: 16731
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama