Kostel byl založen někdy v 1. polovině 14. století. Později upraven. Současnou secesní podobu získal v letech 1912-1914 při rozšiřující přestavbě. Před kostelem stávala do 2. poloviny 20. století barokní fara. Kostel je v současnosti filiálním a patří pod římskokatolickou farnost Svitavy.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Petra a Pavla-Sklené
© Luděk Vláčil 07/2020
Římskokatolický filiální kostel sv. Petra a Pavla stojící v centru u hlavní silnice je dominantou západomoravské obce Sklené (německy Glaselsdorf) a blízkého okolí. Kolem kostela je hřbitov s bránou a márnicí s mansardovou střechou. Na volném prostranství před kostelem stávala do 2. poloviny 20. století fara a nedaleko historická rychta. Další téměř zaniklou stavbou je ruina barokní kapličky stojící u polní cesty za kostelem.
Luděk Vláčil, 10.9. 2020
historie

Ves Sklené vznikla patrně německou kolonizací této oblasti v 2. polovině 13. století. Prvně se uvádí v roce 1317 jako léno olomouckých biskupů. Již někdy v 1. polovině 14. století zde stál gotický kostel, jenž byl později upraven. Vesnice patřila pod faru v Hradci nad Svitavou a od roku 1659 pod faru ve Vendolí. Současnou secesní podobu získal kostel sv. Petra a Pavla v letech 1912-1914 při rozšiřující přestavbě – z původní stavby zůstal pouze čtvercový presbytář připojený k východní straně lodi novostavby. První bohoslužby byly slouženy 29. 6. 1914 na slavnost sv. Petra a Pavla. Kostel byl slavnostně vysvěcen 2. 10. 1927 olomouckým světícím biskupem Josefem Schinzlem. Presbytář starého kostela dnes tvoří východní boční kapli. Na západní straně lodi stojí gotická věž s klíčovými střílnami. Na vnější stěně staré stavby jsou umístěny empírové náhrobníky z let 1807 a 1842. Kostel obklopuje hřbitov ohrazený zdí s branou…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.obec-sklene.cz, http://wp.farnost-svitavy.cz a další, 10.9. 2020

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Sklené

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Josefa
 Lány
 Boršov
 panský dvůr
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiljí
 dům U Mouřenína
 městské opevnění
 stará radnice
 Koclířov
 sloup Panny Marie
 Langrova vila
 Bělá nad Svitavou
 Dlouhá Loučka
 kostel sv. Anny
 Udánky
 Křenov
 kostel sv. Erasma
 Roubanina
 kostel sv. Rocha
 Rumberk
 městské opevnění
 Latinská škola
 loretánská kaple
 kostel sv. Kateřiny
 děkanství
 morový sloup
 radnice
 Brána času
 Moravská Třebová
 povodňové desky
 schody mrtvých
 kaple sv. Václava
 křížová cesta
 lapidárium
 Kalvárie
 soubor barokních soch
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Svojanov
 Třebovské hradisko
 Mladějov
 fara
 napoleonský pomník
 kostel sv. Jiří
 Karle
 sousoší Piety
 Hrádek u Kněževsi
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Rocha
 Velké Opatovice
 Cimburk
 Údolní mlýn
 městská věž
 Jevíčko
 synagoga
 Radkov
 Velké Opatovice
 Bystré
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Trpínský mlýn
 porodní tábor
 radnice
 Brtounova chalupa
 Mendryka
 kaple Panny Marie
 Borotín
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Cetkovice
Základní informace místa
ID místa: 15057
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.9.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama