Kostel byl založen někdy v 1. polovině 14. století. Později upraven. Současnou secesní podobu získal v letech 1912-1914 při rozšiřující přestavbě. Před kostelem stávala do 2. poloviny 20. století barokní fara. Kostel je v současnosti filiálním a patří pod římskokatolickou farnost Svitavy.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Petra a Pavla-Sklené
© Luděk Vláčil 07/2020
Římskokatolický filiální kostel sv. Petra a Pavla stojící v centru u hlavní silnice je dominantou západomoravské obce Sklené (německy Glaselsdorf) a blízkého okolí. Kolem kostela je hřbitov s bránou a márnicí s mansardovou střechou. Na volném prostranství před kostelem stávala do 2. poloviny 20. století fara a nedaleko historická rychta. Další téměř zaniklou stavbou je ruina barokní kapličky stojící u polní cesty za kostelem.
Luděk Vláčil, 10.9. 2020
historie

Ves Sklené vznikla patrně německou kolonizací této oblasti v 2. polovině 13. století. Prvně se uvádí v roce 1317 jako léno olomouckých biskupů. Již někdy v 1. polovině 14. století zde stál gotický kostel, jenž byl později upraven. Vesnice patřila pod faru v Hradci nad Svitavou a od roku 1659 pod faru ve Vendolí. Současnou secesní podobu získal kostel sv. Petra a Pavla v letech 1912-1914 při rozšiřující přestavbě – z původní stavby zůstal pouze čtvercový presbytář připojený k východní straně lodi novostavby. První bohoslužby byly slouženy 29. 6. 1914 na slavnost sv. Petra a Pavla. Kostel byl slavnostně vysvěcen 2. 10. 1927 olomouckým světícím biskupem Josefem Schinzlem. Presbytář starého kostela dnes tvoří východní boční kapli. Na západní straně lodi stojí gotická věž s klíčovými střílnami. Na vnější stěně staré stavby jsou umístěny empírové náhrobníky z let 1807 a 1842. Kostel obklopuje hřbitov ohrazený zdí s branou…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.obec-sklene.cz, http://wp.farnost-svitavy.cz a další, 10.9. 2020

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Sklené

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 Rohová
 kaple sv. Josefa
 Lány
 Boršov
 panský dvůr
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiljí
 dům U Mouřenína
 městské opevnění
 stará radnice
 kaple sv. Isidora
 Koclířov
 sloup Panny Marie
 kaple sv. Vincence
 fara
 Langrova vila
 Bělá nad Svitavou
 Dlouhá Loučka
 kostel sv. Anny
 Udánky
 Křenov
 kostel sv. Erasma
 Roubanina
 městské opevnění
 kostel sv. Rocha
 Rumberk
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 kostel sv. Kateřiny
 Brána času
 morový sloup
 radnice
 Moravská Třebová
 povodňové desky
 kaple sv. Václava
 schody mrtvých
 kaplička
 křížová cesta
 lapidárium
 Kalvárie
 soubor barokních soch
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Svojanov
 Třebovské hradisko
 fara
 Mladějov
 napoleonský pomník
 kostel sv. Jiří
 morový sloup
 Karle
 sousoší Piety
 Hrádek u Kněževsi
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Rocha
 Velké Opatovice
 kaple sv. Marka
 Cimburk
 Údolní mlýn
 městská věž
 Jevíčko
 synagoga
 Radkov
 Velké Opatovice
 kaple sv. Václava
 Bystré
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Trpínský mlýn
 porodní tábor
 radnice
 Brtounova chalupa
 Mendryka
 kaple Panny Marie
 Borotín
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 Horní les
 Cetkovice
Základní informace místa
ID místa: 15057
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.9.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama