Kostel byl založen někdy v 1. polovině 14. století. Později upraven. Současnou secesní podobu získal v letech 1912-1914 při rozšiřující přestavbě. Před kostelem stávala do 2. poloviny 20. století barokní fara. Kostel je v současnosti filiálním a patří pod římskokatolickou farnost Svitavy.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Petra a Pavla-Sklené
© Luděk Vláčil 07/2020

Římskokatolický filiální kostel sv. Petra a Pavla stojící v centru u hlavní silnice je dominantou západomoravské obce Sklené (německy Glaselsdorf) a blízkého okolí. Kolem kostela je hřbitov s bránou a márnicí s mansardovou střechou. Na volném prostranství před kostelem stávala do 2. poloviny 20. století fara a nedaleko historická rychta. Další téměř zaniklou stavbou je ruina barokní kapličky stojící u polní cesty za kostelem.
Luděk Vláčil, 10.9. 2020

  historie

  Ves Sklené vznikla patrně německou kolonizací této oblasti v 2. polovině 13. století. Prvně se uvádí v roce 1317 jako léno olomouckých biskupů. Již někdy v 1. polovině 14. století zde stál gotický kostel, jenž byl později upraven. Vesnice patřila pod faru v Hradci nad Svitavou a od roku 1659 pod faru ve Vendolí. Současnou secesní podobu získal kostel sv. Petra a Pavla v letech 1912-1914 při rozšiřující přestavbě – z původní stavby zůstal pouze

  Luděk Vláčil - zdroj: http://www.obec-sklene.cz, http://wp.farnost-svitavy.cz a další, 10.9. 2020


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Sklené
  Načítám seznam míst
  OOO