Kaple postavena roku 1872 po velkém požáru. V malé věži na střeše byl i zvon. Po druhé světové válce velmi zchátrala. Oprava kaple provedena v r. 2009. Při ní nalezen základní kámen.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Václava v Gajeru
© Pavel Vítek 05/2017
Osada Gajer, součást obce Janov, leží 10 km jihovýchodně od Litomyšle a 10 km severozápadně od Svitav. Okolo ní prochází silnice I. třídy č. 35, spojující Hradec Králové s Olomoucí a s Brnem. Kapli sv. Václava najdeme v jihovýchodní části osady u silnice směrem na Opatovec.
Pavel Vítek, 18.7. 2017
popis

Osada Gajer byla založena v roce 1663. Kaple sv. Václava byla postavena roku 1872 po velkém požáru, který zde řádil roku 1867. Do té doby v Gajeru velmi pravděpodobně ani kostel ani kaple nebyly. Alespoň o tom není nikde žádná zmínka. Právě obava věřících v Gajeru z dalšího požáru byla příčinou pro postavení kaple. V malé štíhlé věži na střeše kaple byl i zvon. Ale o něj ke konci 1. a opětovně i 2. světové války kaplička přišla. Druhá polovina 20. století byla pro kapličku dost neutěšená. Zejména poválečný nezájem se na stavu kapličky značně podepsal. Záchrana kapličky přišla v roce 2009, kdy byla opravena její venkovní část a následně i interiér. Během oprav byl nalezen základní kámen, který opravdu vykazuje rok 1872 jako datum stavby.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (A – J), Poche a kol., Academia Praha 1982, 18.7. 2017

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Gajer

Místa v okolí

 Mendryka
 kostel sv. Jiří
 kaple
 silniční most
 zvonice s márnicí
 kaple sv. Václava
 kaple Panny Marie
 Kozlovský kopec
 kaple sv. Václava
 fara
 hradiště Hrutov
 Karle
 Hvězda
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Vincence
 Langrova vila
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 dům U Mouřenína
 městské opevnění
 kostel sv. Jiljí
 Lidový dům
 kostel sv. Josefa
 dům U Rytířů
 Červená věž
 stará radnice
 Zámecký pivovar
 Litomyšl
 kaplička
 kamenný most
 Regionální muzeum
 židovský hřbitov
 Smetanův dům
 katovna
 Koclířov
 kostel sv. Vavřince
 Lány
 Demelova kaple
 Killerova kaplička
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Anny
 Mladějov
 kaple Panny Marie
 Sedlíšťka
 sousoší Piety
 pomník železnice
 Dlouhá Třebová
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Kateřiny
 Pomezí
 kaple sv. Josefa
 Boršov
 kostel sv. Mikuláše
 Rudoltice
 Udánky
 městské opevnění
 radnice
 rondokubistické domy
 Polička
 Růžový palouček
 Hrádek
 evangelický kostel
 Tylův dům
 kostel sv. Václava
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 Rohová
 kašna s delfíny
 radnice
 děkanství
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 Krčma
 dům Piáno
 Lanškroun
 kostel sv. Anny
 Vračovice
 Zaháj
Základní informace místa
ID místa: 13551
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.7.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama