Sousoší vzniklo r. 1734. Kvalitní sochařské dílo vrcholného baroka. R. 1987 přemístěno do parčíku u Školní ulice. Na rozích obláčky s andílky s ornamentální výzdobou. Nahoře mohutný oblak s Bohem Otcem, Kristem a holubicí jako Duchem Svatým. Na soklové části dvojice nápisů.
Hlavní obrázek místa
Sousoší Nejsvětější Trojice ve Svitavách.
© Pavel Vítek 09/2022
Svitavy jsou město ležící v Pardubickém kraji. Najdeme je 59 km severozápadně od Olomouce. U města pramení řeka Svitava. Téměř celé území města leží na severozápadní Moravě, velice malá část leží v Čechách. Sousoší Nejsvětější Trojice najdeme asi 260 m východně od hlavního náměstí, Náměstí míru. Leží na Školní ulici, která vede z velké kruhové křižovatky na sever přes celé město, ale pod různými názvy.
Pavel Vítek, 11.10. 2022
popis

Sousoší Nejsvětější Trojice vzniklo roku 1734. Vysoce kvalitní sochařské dílo vrcholného baroka z okruhu následovníků sochaře Matyáše Bernarda Brauna, uvažuje se nad autorstvím J. F. Pacáka nebo S. Tischlera. Sousoší patří podle provedení k tzv. žaltářovému typu Nejsvětějších Trojic, u nichž je figura Krista držícího kříž zobrazena ve stejné velikosti jako Bůh Otec. Sousoší původně stálo na křižovatce cest na severním okraji obce Moravský Lačnov. V r. 1987 bylo přemístěno do parčíku přiléhajícího východně ke Školní ulici, severně od fary. Sokl vyrůstá z nepravidelného trojbokého hranolu se skosenými rohy, výše se konkávně zužuje, nese dolů prohnutou římsu a volutově se zužující svrchní částí zdobenou bohatšími ornamenty a na rozích obláčky s poprsími andílků přechází v trojboký zužující se pylon se zkosenými rohy, opatřený střídmou ornamentální výzdobou a několika obláčky. Na něm spočívá mohutný oblak, jenž nese zemskou sféru,…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 11.10. 2022

Komentáře

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Svitavy

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16781
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.10.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama