
Kostel sv. Martina v Dolním Újezdu je jednolodní stavba s trojboce zakončeným presbytářem. Ten je posazen na mírně předstupující sokl, zakončený skosenou pískovcovou římsou. Ze soklu vyrůstá samotná hmota presbytáře. V západní části kostela se nachází kruchta, která je v současnosti nově upravena. K presbytáři ze severní strany přiléhá sakristie v obdélníkovém půdorysu a k věži a severozápadnímu nároží lodi je připojena také obdélníková předsíň. Vnitřek lodi měří na délku 17 m a na šířku 6,7 m. Ve východní části lodi v severní i jižní stěně nalezneme gotická okna. Na jižní zdi jsou dvě úzká, polokruhově uzavřená okénka románského a čtyři renesančního stylu. Na kruchtě se na severní stěně nacházejí jedno románské a jedno renesanční okno. V severní části hřbitova nalezneme sochu Krista.
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1167. Kostel sv. Martina je původně románská tribunová stavba situovaná ve středu obce. Přesné datum výstavby kostela není známo, předpokládá se, že pochází asi z 1. poloviny 13. století. Stavba je obklopena ze západní a jižní strany stále využívaným hřbitovem a obíhá ji vysoká ohradní zeď. Z gotického období pochází přístavba presbytáře, předsíně a sakristie, jižní portál byl upraven renesančně v roce 1553. Do kostela se vchází buď vchodem v západní zdi věže, kde je na půlkruhovém portálu vyryt letopočet 1687 či 1692. Ke vstupu také slouží portál na severní zdi předsíně, z níž vede do severní části lodi původně románský portál upravovaný roku 1553. Na jižní straně lodi je pak poslední vstup do kostela, jednoduchý pravoúhlý portál, proražený roku 1553 při renesančních úpravách stavby. Z románského kostela se dodnes zachovala původní hranolová věž, zdobící západní průčelí kostela… číst dále
Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.
Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.
Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:
Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.
Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.
Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.