Původně románská stavba obklopena dosud využívaným hřbitovem a vysokou ohradní zdí. Z románského kostela se zachovala hranolová věž a západní polovina lodi, zbytek lodi a presbytář jsou gotické. Na východ od kostela stojí čtyřboká jednopatrová zvonice z roku 1646. Na hřbitově socha Krista.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Martina v Dolním Újezdu
© Pavel Vítek 05/2016
Dolní Újezd leží u silnice I/39 vedoucí z Litomyšle do Proseče. Nachází se 6 km jihozápadně od Litomyšle. Kostel sv. Martina najdeme v centru obce po pravé straně při jízdě z Litomyšle.
Pavel Vitek, 24.5. 2016
popis

Kostel sv. Martina v Dolním Újezdu je jednolodní stavba s trojboce zakončeným presbytářem. Ten je posazen na mírně předstupující sokl, zakončený skosenou pískovcovou římsou. Ze soklu vyrůstá samotná hmota presbytáře. V západní části kostela se nachází kruchta, která je v současnosti nově upravena. K presbytáři ze severní strany přiléhá sakristie v obdélníkovém půdorysu a k věži a severozápadnímu nároží lodi je připojena také obdélníková předsíň. Vnitřek lodi měří na délku 17 m a na šířku 6,7 m. Ve východní části lodi v severní i jižní stěně nalezneme gotická okna. Na jižní zdi jsou dvě úzká, polokruhově uzavřená okénka románského a čtyři renesančního stylu. Na kruchtě se na severní stěně nacházejí jedno románské a jedno renesanční okno. V severní části hřbitova nalezneme sochu Krista.

Pavel Vítek – zdroj: Karolina Juzová, Masarykova universita, Pedagogická fakulta, Katedra historie, Brno 2007, Nejvýznamnější sakrální dominanty obce Dolní Újezd., 24.5. 2016

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1167. Kostel sv. Martina je původně románská tribunová stavba situovaná ve středu obce. Přesné datum výstavby kostela není známo, předpokládá se, že pochází asi z 1. poloviny 13. století. Stavba je obklopena ze západní a jižní strany stále využívaným hřbitovem a obíhá ji vysoká ohradní zeď. Z gotického období pochází přístavba presbytáře, předsíně a sakristie, jižní portál byl upraven renesančně v roce 1553. Do kostela se vchází buď vchodem v západní zdi věže, kde je na půlkruhovém portálu vyryt letopočet 1687 či 1692. Ke vstupu také slouží portál na severní zdi předsíně, z níž vede do severní části lodi původně románský portál upravovaný roku 1553. Na jižní straně lodi je pak poslední vstup do kostela, jednoduchý pravoúhlý portál, proražený roku 1553 při renesančních úpravách stavby. Z románského kostela se dodnes zachovala původní hranolová věž, zdobící západní průčelí kostela…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Karolina Juzová, Masarykova universita, Pedagogická fakulta, Katedra historie, Brno 2007, Nejvýznamnější sakrální dominanty obce Dolní Újezd., 24.5. 2016

Půdorys místa

půdorys kostela, černě románské zdivo, šrafovaně gotické, bez vyznačení mladší
© Bohumil Matějka, Josef Štěpánek, Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 29 Politický okres litomyšlský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1908
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Dolní Újezd

Místa v okolí

 kaplička
 kamenný most
 kostel sv. Víta
 Sedlíšťka
 pomník železnice
 Růžový palouček
 Lidový dům
 hradiště Hrutov
 kostel sv. Prokopa
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Smetanův dům
 skalní útvary
 kaple Panny Marie
 kostel Boží lásky
 Regionální muzeum
 Toulovcova rozhledna
 katovna
 Zámecký pivovar
 Červená věž
 Litomyšl
 Jarošov
 Killerova kaplička
 židovský hřbitov
 Toulovcovy maštale
 barokní špýchar
 Nové Hrady
 kostel sv. Václava
 Nový hrad
 křížová cesta
 Demelova kaple
 Betlém
 kaple Panny Marie
 Kapalice
 Karle
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Václava
 rozhledna Terezka
 kaple sv. Václava
 Mendryka
 kostel sv. Kateřiny
 Pivnická rokle
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 kostel sv. Markéty
 Pomezí
 radnice
 Polička
 městské opevnění
 Tylův dům
 kostel sv. Jiří
 rondokubistické domy
 evangelický kostel
 Vračovice
 Kozlovský kopec
 Zaháj
 Borůvka
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Bílý Kůň
 Litomyšlská brána
 Stará radnice
 Choceňská brána
 kostel sv. Vavřince
 Hrádek
 městské opevnění
 Pražská brána
 Šemberovo divadlo
 Husův sbor
 Čachnov
 smírčí kříž
 Langrova vila
 Domoradice
 Pěšice
 Andrlův chlum
 Popovec
 Dlouhá Třebová
 Zkamenělý zámek
 kostel sv. Anny
 Karlštejn
 Štěnec
 Milovské Perničky
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Dolní Újezd
569 61 Dolní Újezd 34
731 604 784
Tel: 731 604 784
http://farnost.dolniujezd.cz
fara@dolniujezd.cz
Základní informace místa
ID místa: 12845
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama