Původně románská stavba obklopena dosud využívaným hřbitovem a vysokou ohradní zdí. Z románského kostela se zachovala hranolová věž a západní polovina lodi, zbytek lodi a presbytář jsou gotické. Na východ od kostela stojí čtyřboká jednopatrová zvonice z roku 1646. Na hřbitově socha Krista.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Martina v Dolním Újezdu
© Pavel Vítek 05/2016
Dolní Újezd leží u silnice I/39 vedoucí z Litomyšle do Proseče. Nachází se 6 km jihozápadně od Litomyšle. Kostel sv. Martina najdeme v centru obce po pravé straně při jízdě z Litomyšle.
Pavel Vitek, 24.5. 2016
popis

Kostel sv. Martina v Dolním Újezdu je jednolodní stavba s trojboce zakončeným presbytářem. Ten je posazen na mírně předstupující sokl, zakončený skosenou pískovcovou římsou. Ze soklu vyrůstá samotná hmota presbytáře. V západní části kostela se nachází kruchta, která je v současnosti nově upravena. K presbytáři ze severní strany přiléhá sakristie v obdélníkovém půdorysu a k věži a severozápadnímu nároží lodi je připojena také obdélníková předsíň. Vnitřek lodi měří na délku 17 m a na šířku 6,7 m. Ve východní části lodi v severní i jižní stěně nalezneme gotická okna. Na jižní zdi jsou dvě úzká, polokruhově uzavřená okénka románského a čtyři renesančního stylu. Na kruchtě se na severní stěně nacházejí jedno románské a jedno renesanční okno. V severní části hřbitova nalezneme sochu Krista.

Pavel Vítek – zdroj: Karolina Juzová, Masarykova universita, Pedagogická fakulta, Katedra historie, Brno 2007, Nejvýznamnější sakrální dominanty obce Dolní Újezd., 24.5. 2016

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1167. Kostel sv. Martina je původně románská tribunová stavba situovaná ve středu obce. Přesné datum výstavby kostela není známo, předpokládá se, že pochází asi z 1. poloviny 13. století. Stavba je obklopena ze západní a jižní strany stále využívaným hřbitovem a obíhá ji vysoká ohradní zeď. Z gotického období pochází přístavba presbytáře, předsíně a sakristie, jižní portál byl upraven renesančně v roce 1553. Do kostela se vchází buď vchodem v západní zdi věže, kde je na půlkruhovém portálu vyryt letopočet 1687 či 1692. Ke vstupu také slouží portál na severní zdi předsíně, z níž vede do severní části lodi původně románský portál upravovaný roku 1553. Na jižní straně lodi je pak poslední vstup do kostela, jednoduchý pravoúhlý portál, proražený roku 1553 při renesančních úpravách stavby. Z románského kostela se dodnes zachovala původní hranolová věž, zdobící západní průčelí kostela…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Karolina Juzová, Masarykova universita, Pedagogická fakulta, Katedra historie, Brno 2007, Nejvýznamnější sakrální dominanty obce Dolní Újezd., 24.5. 2016

Půdorys místa

půdorys kostela, černě románské zdivo, šrafovaně gotické, bez vyznačení mladší
© Bohumil Matějka, Josef Štěpánek, Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 29 Politický okres litomyšlský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1908
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Dolní Újezd

Místa v okolí

 kaplička
 kamenný most
 kostel sv. Víta
 Sedlíšťka
 pomník železnice
 Růžový palouček
 Lidový dům
 hradiště Hrutov
 kostel sv. Prokopa
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Smetanův dům
 skalní útvary
 kaple Panny Marie
 kostel Boží lásky
 Regionální muzeum
 Toulovcova rozhledna
 katovna
 Zámecký pivovar
 Červená věž
 Litomyšl
 Jarošov
 Killerova kaplička
 židovský hřbitov
 Toulovcovy maštale
 barokní špýchar
 Nové Hrady
 kostel sv. Václava
 Nový hrad
 křížová cesta
 Demelova kaple
 Betlém
 kaple Panny Marie
 Kapalice
 Karle
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Václava
 rozhledna Terezka
 kaple sv. Václava
 Mendryka
 kostel sv. Kateřiny
 Pivnická rokle
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 kostel sv. Markéty
 Pomezí
 radnice
 Polička
 městské opevnění
 Tylův dům
 kostel sv. Jiří
 evangelický kostel
 rondokubistické domy
 Vračovice
 Kozlovský kopec
 Zaháj
 Borůvka
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Bílý Kůň
 Litomyšlská brána
 Stará radnice
 Choceňská brána
 kostel sv. Vavřince
 Hrádek
 Šemberovo divadlo
 městské opevnění
 Pražská brána
 Husův sbor
 Čachnov
 smírčí kříž
 Langrova vila
 Domoradice
 Pěšice
 Andrlův chlum
 Popovec
 Dlouhá Třebová
 Zkamenělý zámek
 kostel sv. Anny
 Karlštejn
 Štěnec
 Milovské Perničky
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Dolní Újezd
569 61 Dolní Újezd 34
731 604 784
Tel: 731 604 784
http://farnost.dolniujezd.cz
fara@dolniujezd.cz
Základní informace místa
ID místa: 12845
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama