Nejkratší železniční trať dlouhá 4090 mm s klasickým rozchodem 1435 mm. Vybudována byla léta páně 2007 jako upomínka na nikdy nevystavěnou železniční trať spojující Litomyšl s Poličkou. V areálu u kapličky na Kněžství se nachází Pomník železniční tratě, koleje a stará lípa.
Hlavní obrázek místa
© Spolek archaických nadšenců o.s., 01/2007
Na svátek sv. Václava 28. 9. 2007 při oslavách 660 let první písemné zmínky o obci Sebranice byl odhalen a slavnostně vysvěcen pomník neexistující železniční trati směr Litomyšl - Polička. Pomník stojí v místech plánované železniční stanice "Sebranice". Pomníkem je železniční trať dlouhá 4090 mm s klasickým rozchodem 1435 mm. Byla přeměřena komisařem agentury Dobrý den z Pelhřimova a byla shledána nejkratší funkční železniční tratí v ČR a je zapsána do České knihy rekordů. Trať vybudoval Spolek archaických nadšenců v roce 2007 jako upomínku na rozsáhlý projekt železniční tratě spojující Litomyšl s Poličkou, který se ale bohužel nerealizoval. Roku 1910 byl vypracován C.K. dráhami návrh železniční trati spojující Litomyšl s Poličkou. Trať měla procházet z Litomyšle obcemi Osík, Dolní Újezd, Horní Újezd, Sebranice, Střítež do Poličky. Pro obec Sebranice byla plánována nejbližší stanice u kapličky na Kněžství (místní název). Z dosud nezjištěných důvodů se výstavba tratě neuskutečnila a mezi městy je bohužel stále jenom silniční spojení. Předpokládaným důvodem odkladů stavby byl začátek první a pak následně i druhé světové války. Tento projekt byl totiž díky svým velkým viaduktům na svou dobu dosti finančně náročný. Dráhy už měly dokonce s majiteli smluvený prodej pozemků pro železniční stať.
Spolek archaických nadšenců, 26.9. 2010
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Sebranice

Místa v okolí

 Killerova kaplička
 Demelova kaple
 kostel sv. Martina
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Polička
 městské opevnění
 kostel sv. Markéty
 radnice
 Tylův dům
 Toulovcova rozhledna
 evangelický kostel
 kostel sv. Kateřiny
 Pomezí
 rondokubistické domy
 Jarošov
 kaplička
 rozhledna Terezka
 Toulovcovy maštale
 Karle
 kamenný most
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Růžový palouček
 hradiště Hrutov
 Nové Hrady
 Betlém
 barokní špýchar
 Sedlíšťka
 Nový hrad
 křížová cesta
 Kapalice
 Lidový dům
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Smetanův dům
 Regionální muzeum
 Zámecký pivovar
 Červená věž
 Litomyšl
 katovna
 kaple Panny Marie
 Pivnická rokle
 židovský hřbitov
 Čachnov
 kaple sv. Václava
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Mendryka
 Zkamenělý zámek
 Milovské Perničky
 Čtyři palice
 Karlštejn
 kaple sv. Václava
 Borůvka
 Jimramov
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Skály
 Rychmburk
 Bílý Kůň
 Drátenická skála
 Kozlovský kopec
 kostel sv. Erasma
 Devět skal
 pivovar
 Košumberk
 Lisovská skála
 kostel sv. Jiří
Kontaktní informace
http://www.sebranice.cz/san
Základní informace místa
ID místa: 9412
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.3.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama