Nejkratší železniční trať dlouhá 4090 mm s klasickým rozchodem 1435 mm. Vybudována byla léta páně 2007 jako upomínka na nikdy nevystavěnou železniční trať spojující Litomyšl s Poličkou. V areálu u kapličky na Kněžství se nachází Pomník železniční tratě, koleje a stará lípa.
Hlavní obrázek místa
© Spolek archaických nadšenců o.s., 01/2007
Na svátek sv. Václava 28. 9. 2007 při oslavách 660 let první písemné zmínky o obci Sebranice byl odhalen a slavnostně vysvěcen pomník neexistující železniční trati směr Litomyšl - Polička. Pomník stojí v místech plánované železniční stanice "Sebranice". Pomníkem je železniční trať dlouhá 4090 mm s klasickým rozchodem 1435 mm. Byla přeměřena komisařem agentury Dobrý den z Pelhřimova a byla shledána nejkratší funkční železniční tratí v ČR a je zapsána do České knihy rekordů. Trať vybudoval Spolek archaických nadšenců v roce 2007 jako upomínku na rozsáhlý projekt železniční tratě spojující Litomyšl s Poličkou, který se ale bohužel nerealizoval. Roku 1910 byl vypracován C.K. dráhami návrh železniční trati spojující Litomyšl s Poličkou. Trať měla procházet z Litomyšle obcemi Osík, Dolní Újezd, Horní Újezd, Sebranice, Střítež do Poličky. Pro obec Sebranice byla plánována nejbližší stanice u kapličky na Kněžství (místní název). Z dosud nezjištěných důvodů se výstavba tratě neuskutečnila a mezi městy je bohužel stále jenom silniční spojení. Předpokládaným důvodem odkladů stavby byl začátek první a pak následně i druhé světové války. Tento projekt byl totiž díky svým velkým viaduktům na svou dobu dosti finančně náročný. Dráhy už měly dokonce s majiteli smluvený prodej pozemků pro železniční stať.
Spolek archaických nadšenců, 26.9. 2010
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Sebranice

Místa v okolí

 Killerova kaplička
 Demelova kaple
 kostel sv. Martina
 kostel Boží lásky
 skalní útvary
 městské opevnění
 Polička
 radnice
 kostel sv. Markéty
 Toulovcova rozhledna
 Tylův dům
 Pomezí
 kostel sv. Kateřiny
 evangelický kostel
 rondokubistické domy
 Jarošov
 kaplička
 Toulovcovy maštale
 rozhledna Terezka
 Karle
 kamenný most
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Růžový palouček
 Nové Hrady
 hradiště Hrutov
 barokní špýchar
 Betlém
 Nový hrad
 Sedlíšťka
 křížová cesta
 Lidový dům
 Kapalice
 dům U Rytířů
 stará radnice
 Smetanův dům
 Regionální muzeum
 Litomyšl
 Červená věž
 Zámecký pivovar
 katovna
 kaple Panny Marie
 Pivnická rokle
 židovský hřbitov
 Čachnov
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 Mendryka
 Zkamenělý zámek
 Milovské Perničky
 Karlštejn
 Čtyři palice
 kaple sv. Václava
 Borůvka
 Jimramov
 Rychmburk
 Skály
 Panský dvůr
 městské opevnění
 Drátenická skála
 Bílý Kůň
 Kozlovský kopec
 kostel sv. Erasma
 Devět skal
 pivovar
 Košumberk
 Lisovská skála
 kostel sv. Jiří
Kontaktní informace
http://www.sebranice.cz/san
Základní informace místa
ID místa: 9412
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.3.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama