Nejkratší železniční trať dlouhá 4090 mm s klasickým rozchodem 1435 mm. Vybudována byla léta páně 2007 jako upomínka na nikdy nevystavěnou železniční trať spojující Litomyšl s Poličkou. V areálu u kapličky na Kněžství se nachází Pomník železniční tratě, koleje a stará lípa.
Hlavní obrázek místa
© Spolek archaických nadšenců o.s., 01/2007
Na svátek sv. Václava 28. 9. 2007 při oslavách 660 let první písemné zmínky o obci Sebranice byl odhalen a slavnostně vysvěcen pomník neexistující železniční trati směr Litomyšl - Polička. Pomník stojí v místech plánované železniční stanice "Sebranice". Pomníkem je železniční trať dlouhá 4090 mm s klasickým rozchodem 1435 mm. Byla přeměřena komisařem agentury Dobrý den z Pelhřimova a byla shledána nejkratší funkční železniční tratí v ČR a je zapsána do České knihy rekordů. Trať vybudoval Spolek archaických nadšenců v roce 2007 jako upomínku na rozsáhlý projekt železniční tratě spojující Litomyšl s Poličkou, který se ale bohužel nerealizoval. Roku 1910 byl vypracován C.K. dráhami návrh železniční trati spojující Litomyšl s Poličkou. Trať měla procházet z Litomyšle obcemi Osík, Dolní Újezd, Horní Újezd, Sebranice, Střítež do Poličky. Pro obec Sebranice byla plánována nejbližší stanice u kapličky na Kněžství (místní název). Z dosud nezjištěných důvodů se výstavba tratě neuskutečnila a mezi městy je bohužel stále jenom silniční spojení. Předpokládaným důvodem odkladů stavby byl začátek první a pak následně i druhé světové války. Tento projekt byl totiž díky svým velkým viaduktům na svou dobu dosti finančně náročný. Dráhy už měly dokonce s majiteli smluvený prodej pozemků pro železniční stať.
Spolek archaických nadšenců, 26.9. 2010
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Sebranice

Místa v okolí

 Killerova kaplička
 Demelova kaple
 kostel sv. Martina
 kostel Boží lásky
 skalní útvary
 Polička
 městské opevnění
 kostel sv. Markéty
 radnice
 Toulovcova rozhledna
 Tylův dům
 kostel sv. Kateřiny
 Pomezí
 evangelický kostel
 rondokubistické domy
 Jarošov
 kaplička
 rozhledna Terezka
 Toulovcovy maštale
 Karle
 kamenný most
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Růžový palouček
 Nové Hrady
 hradiště Hrutov
 Betlém
 barokní špýchar
 Nový hrad
 Sedlíšťka
 křížová cesta
 Lidový dům
 Kapalice
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Smetanův dům
 Regionální muzeum
 Zámecký pivovar
 Červená věž
 Litomyšl
 katovna
 kaple Panny Marie
 Pivnická rokle
 židovský hřbitov
 Čachnov
 kaple sv. Václava
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Mendryka
 Zkamenělý zámek
 Milovské Perničky
 Čtyři palice
 Karlštejn
 kaple sv. Václava
 Borůvka
 Jimramov
 Skály
 Rychmburk
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Bílý Kůň
 Drátenická skála
 Kozlovský kopec
 kostel sv. Erasma
 Devět skal
 pivovar
 Košumberk
 Lisovská skála
 kostel sv. Jiří
Kontaktní informace
http://www.sebranice.cz/san
Základní informace místa
ID místa: 9412
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.3.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama