Kostel Narození P. Marie postaven roku 1793. Významný architektonický celek. Jednolodní obdélná stavba s neodstupněným pravoúhlým presbytářem. Hlavní oltář z roku 1881. U kostela umístěn pískovcový kříž z roku 1775 s postavou Krista a postavami svatých na podstavci.
Hlavní obrázek místa
Kostel Narození Panny Marie v Opatovci, Košířích
© Pavel Vítek 10/2016
Košíře, místní část obce Opatovec, najdeme západně od silnice č. I/43, vedoucí ze Svitav do Lanškrouna. Košíře leží 6 km severně od Svitav. Kostel Narození Panny Marie se nachází v centru protáhlé vsi, u silnice vedoucí do Opatovce.
Pavel Vítek, 24.5. 2017
popis

Kostel Narození Panny Marie je jednolodní obdélná stavba s neodstupněným pravoúhlým presbytářem. Sakristie je umístěna na severní straně kostela. V průčelí volutový štít. Okna jsou půlkruhově uzavřená. Kostelní loď je sklenuta plackami a sakristie valeně s lunetami. Vnitřní zařízení pochází z konce 18. a začátku 19. stol. Hlavní oltář je rámový a pochází z konce 18. stol. Hlavní oltář pochází z roku 1881. Boční oltář je zdoben sochou Panny Marie Lurdské. Kazatelna pochází z 2. poloviny 18. století s reliéfy evangelistů. V severní venkovní zdi kostela je zazděn náhrobník kněze z 2. poloviny 19. století. Vedle kostela, v blízkosti vchodu na hřbitov, je umístěn pískovcový kříž z roku 1775 s postavou Krista a postavami svatých na podstavci.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (K – O), Poche a kol., Academia Praha 1982, 24.5. 2017

historie

Barokní kostel Narození Panny Marie v Košířích byl postaven roku 1793. První oprava kostela byla provedena roku 1844 a poslední rekonstrukce proběhla roku 1997. Kostel v Košířích je od roku 1859 farní. Jedná se o významný architektonický celek s farou a hřbitovem.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (K – O), Poche a kol., Academia Praha 1982, 24.5. 2017

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Opatovec

Místa v okolí

 kaple sv. Václava
 fara
 Koclířov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jiří
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 kaple sv. Vincence
 sloup Panny Marie
 Langrova vila
 městské opevnění
 kostel sv. Josefa
 kaple
 Hvězda
 Lány
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Mladějov
 kaple sv. Anny
 Mendryka
 kostel sv. Rocha
 kaple sv. Anny
 silniční most
 zvonice s márnicí
 sousoší Piety
 kaple sv. Josefa
 Boršov
 Udánky
 kostel sv. Jiří
 Kozlovský kopec
 Karle
 kostel sv. Kateřiny
 Rohová
 kostel sv. Mikuláše
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Václava
 Rudoltice
 městské opevnění
 hradiště Hrutov
 kostel sv. Kateřiny
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 morový sloup
 radnice
 Brána času
 Moravská Třebová
 povodňové desky
 schody mrtvých
 křížová cesta
 lapidárium
 Kalvárie
 Dlouhá Loučka
 Demelova kaple
 Třebovské hradisko
 panský dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Killerova kaplička
 kostel sv. Barbory
 Lidový dům
 kašna s delfíny
 Krčma
 radnice
 děkanství
 sochy svatých
 dům U Rytířů
 Červená věž
 kostel sv. Václava
 dům Piáno
 stará radnice
 Zámecký pivovar
 Regionální muzeum
 Lanškroun
 Litomyšl
 kaplička
 kamenný most
 kostel sv. Anny
 Smetanův dům
 katovna
 kaple sv. Isidora
 pranýř
 fara
 židovský hřbitov
 Tatenice
 Pomezí
 Křenov
Základní informace místa
ID místa: 13386
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama