Kostel z 1. pol. 13. stol. založen na románských základech. Z původního zařízení socha sv. Josefa z 1. pol. 18. stol. Oltářní obraz sv. Antonína Poustevníka z pol. 18. stol. Barokní řezba Piety z r. 1730 z okruhu barokního sochaře Pacáka. Původní rokokové zařízení nahrazeno r. 1963 pseudogotickým.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihovýchodu
© Pavel Zany Komárek 3. 6. 2012
Obec Opatov leží 10 km severně od Svitav a 15 km jihozápadně od Lanškrouna. Kostel sv. Antonína Poustevníka se nachází ve středu obce a díky své poloze na malém návrší je nepřehlédnutelný.
Pavel Vitek, 16.6. 2016
popis

Z původního zařízení je zachována socha sv. Josefa z konce 1. pol. 18. stol. Oltářní obraz sv. Antonína Poustevníka v presbytáři pochází z pol. 18. stol. V čele severní lodi je umístěn oltář Bolestné P. Marie s vrcholně barokní řezbou Piety z roku 1730, pocházející zřejmě z okruhu okolo barokního sochaře Jiřího Františka Pacáka. Původní rokokové zařízení z 18. stol. bylo nahrazeno roku 1963 pseudogotickým, které bylo převezeno ze zrušené špitální kaple v Moravské Třebové. Roku 1995 byla dokončena oprava kostela místním knězem Jaroslavem Horníkem. Kostel je obklopen hřbitovem. Zde se nachází původní márnice. Jedná se o kruhovou stavbu připomínající rotundu s gotickými okénky a s pásem renesančních sgrafit.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (K – O), Poche a kol., Academia Praha 1982, 16.6. 2016

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1347. Kostel sv. Antonína Poustevníka pochází z 1. poloviny 13. století. Založen byl snad na starších románských základech. Také věž pocházející z doby okolo roku 1420 byla údajně stavěna na románských základech z doby kolem roku 1240. V jižní straně lodi je zazděný gotický profilovaný portál. Presbytář byl původně obdélníkový a spolu s gotickou lodí pochází ze 14. stol. V letech 1575-1579 proběhly renesanční úpravy kostela. Pro rostoucí počet farníků byla r. 1689 přistavěna při severní straně presbytáře obdélníková kaple, změněná r. 1702 v kapli Bolestné Panny Marie. Téhož roku se začala stavět na severní straně staré gotické lodi loď užší, která spojila kostel s kaplí. Ve stejném roce byla ještě postavena sakristie. R. 1808 byla zvýšena hlavní loď.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (K – O), Poche a kol., Academia Praha 1982, 16.6. 2016

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys kostela
© Bohumil Matějka, Josef Štěpánek, Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 29 Politický okres litomyšlský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1908
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Opatov

Místa v okolí

 fara
 kaple sv. Václava
 Hvězda
 kaple
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 Mladějov
 kaple sv. Anny
 Koclířov
 zvonice s márnicí
 kostel sv. Jiří
 silniční most
 sousoší Piety
 kaple sv. Václava
 židovský hřbitov
 Mendryka
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Jiljí
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 Langrova vila
 městské opevnění
 kostel sv. Josefa
 Kozlovský kopec
 Lány
 kostel sv. Jiří
 Udánky
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Josefa
 Boršov
 Rudoltice
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Mikuláše
 Karle
 kašna s delfíny
 radnice
 děkanství
 Krčma
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 dům Piáno
 Lanškroun
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Anny
 hradiště Hrutov
 kostel sv. Kateřiny
 městské opevnění
 morový sloup
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 radnice
 Brána času
 Moravská Třebová
 povodňové desky
 schody mrtvých
 křížová cesta
 lapidárium
 Kalvárie
 Dlouhá Třebová
 Třebovské hradisko
 Lidový dům
 Tatenice
 Červená věž
 Zámecký pivovar
 dům U Rytířů
 Regionální muzeum
 Litomyšl
 stará radnice
 Dlouhá Loučka
 Smetanův dům
 katovna
 Demelova kaple
 židovský hřbitov
 Killerova kaplička
 Andrlův chlum
 Švédské šance
 Reichlova chata
 Hrádek
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Opatov v Čechách
Opatov 161
569 12 Opatov
Tel: 461 593 123, 605 706 541
http://www.cm-fatima.cz/kontakt-x-70
cm-fatima@cm-fatima.cz
Základní informace místa
ID místa: 12892
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.6.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama