Kaple sv. Vincence pochází z roku 1867. Působily zde rakouské řádové sestry sv. Vincence de Paul. R. 1920 bylo do kláštera přestěhováno oddělení pro choré ženy a oddělení pro staré a osamělé ženy. R. 1948 zde vznikl ústav pro mentálně retardované ženy. Nyní součást ústavu sociální péče.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Vincence ve Svitavách
© Pavel Vítek 09/2022
Kapli sv. Vincenta najdeme západně od centra Svitav na ulici T. G. Masaryka před kruhovou křižovatkou, kde odbočuje silnice na Poličku a na Litomyšl. Opravenou kapli najdeme na levé straně směrem z centra.
Pavel Vítek, 18.9. 2022
popis

Západně od historického centra města, na ulici T. G. Masaryka, můžeme vidět pohledný a vysoký, členitý a barevný štít novorománské kaple, který je z obou stran sevřen okolními budovami. Novorománská kaple sv. Vincence pochází z roku 1867. Původně ještě dřevěná kaple patřila ke klášteru. Při velkém požáru však byla zničena a byla nahrazena kaplí zděnou. Financemi na výstavbu kláštera a kaple přispěl bohatý svitavský měšťan Thomas Christ spolu s přáním, aby v něm a přilehlém klášteře bylo řádně postaráno o malé děti a nemocné ženy. Působily zde řádové sestry sv. Vincence de Paul z rakouského Guttendorfu, později i řeholnice řádu sv. Bazila. Klášter míval velké hospodářství a spolu s polnostmi i rozsáhlou zahradu. Roku 1920 bylo do kláštera ze svitavské nemocnice přestěhováno oddělení pro choré ženy. Zároveň zde byla zřízena mateřská škola a oddělení pro staré a osamělé ženy. V roce 1945 byl…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.turistika.cz/mista/svitavska-kaple-sv-vincence/detail, 18.9. 2022

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Svitavy

Místa v okolí

 Langrova vila
 sloup Panny Marie
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiljí
 Lány
 židovský hřbitov
 Koclířov
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiří
 Karle
 fara
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Josefa
 Boršov
 Mendryka
 panský dvůr
 Rohová
 kaple
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Rocha
 Udánky
 Hvězda
 Demelova kaple
 Mladějov
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Killerova kaplička
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Erasma
 sousoší Piety
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Anny
 soubor barokních soch
 kostel sv. Jiří
 kostel Všech svatých
 Pomezí
 Bělá nad Svitavou
 Dlouhá Loučka
 kaple Panny Marie
 Kozlovský kopec
 hradiště Hrutov
 kaple sv. Isidora
 městské opevnění
 Brána času
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 morový sloup
 radnice
 kaple sv. Václava
 městské opevnění
 Svojanov
 Moravská Třebová
 fara
 rondokubistické domy
 povodňové desky
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 schody mrtvých
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Polička
 Tylův dům
 kaple sv. Rocha
 kaplička
 kamenný most
 Bystré
 Lidový dům
 Křenov
 Brtounova chalupa
 radnice
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Červená věž
 Zámecký pivovar
 Regionální muzeum
 Litomyšl
 kostel sv. Martina
 Smetanův dům
 katovna
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 16732
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama