Kostel stojící v horní části Náměstí Míru ze 13.století.
Hlavní obrázek místa
Pohled na kostel a před ním stojící Mariánský sloup
© Roman Řezáč 08/2005
Stavba kostela stojí v horní části Náměstí Míru a pochází někdy z doby okolo roku 1250. V roce 1421 se stal klášterním kostelem. Kostel prošel později gotickou úpravou a důležitá byly především přestavba po požáru v roce 1781. Tehdy kostel získal téměř svoji dnešní podobu. Přestavbu řídil Matěj Rosa. Byla prodloužena chrámová loď, z jižní strany se připojil přístavek a nově byl vybaven i interiér. Obrazová výzdoba oltářů pochází od Georga Tönnigera a Huberta Maurera. Varhany pochází od mistra Johanna Staudingera z roku 1798. Po vysvěcení v roce 1804 se stal kostelem farním. Následovaly úpravy interiéru v roce 1838 a 1892. Poslední významná rekonstrukce proběhla v letech 1993 – 94. Kostelní věž slouží jako vyhlídka, o jejíž prohlídku lze požádat v informačním centru na Náměstí Míru 48 nebo v Městském muzeu a galerii.
Roman Řezáč, 1.1. 2006
otvíračka

Vstup na kostelní věž: Červen – září So 9 -11 Ne 15 -17 Na požádání po-pa 10 – 16 Mimo sezónu na požádání po-pa 10 - 15

1.1. 2006

pověsti

Navštívení Panny Marie

V Novém zákoně je popsáno setkání těhotné Panny Marie s její příbuznou Alžbětou, rovněž těhotnou; budoucí matkou Jana Křtitele. Panna Marie poté, co je jí andělem zvěstováno že porodí Syna Božího spěchá aby navštívila Alžbětu a byla "prostřednicí milosti"; aby předala posvěcení nenarozenému Janu Křtiteli. Alžběta byla těhotná i přes svůj vyšší věk a údajnou neplodnost, její těhotenství mělo být podle zjevení Archanděla Gabriela pro Pannu Marii důkazem že Ježíšovo narození bude zázrak a zvěstování je pravdivé.

http://catholica.cz, http://cs.wikipedia.org, 1.8. 2012

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Svitavy

Místa v okolí

 sloup Panny Marie
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 městské opevnění
 kaple sv. Vincence
 Langrova vila
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiljí
 Lány
 židovský hřbitov
 Koclířov
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiří
 Karle
 fara
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Václava
 Boršov
 panský dvůr
 Mendryka
 Rohová
 kaple
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Rocha
 Udánky
 Hvězda
 Mladějov
 kostel sv. Vavřince
 Demelova kaple
 kostel sv. Jiří
 sousoší Piety
 kaple sv. Anny
 zvonice s márnicí
 silniční most
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Erasma
 soubor barokních soch
 kostel sv. Jiří
 Killerova kaplička
 kaple sv. Anny
 kostel Všech svatých
 Bělá nad Svitavou
 Pomezí
 Dlouhá Loučka
 Kozlovský kopec
 kaple sv. Isidora
 městské opevnění
 kaple Panny Marie
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 morový sloup
 radnice
 Brána času
 Moravská Třebová
 fara
 povodňové desky
 schody mrtvých
 hradiště Hrutov
 kostel sv. Mikuláše
 Svojanov
 křížová cesta
 lapidárium
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Rocha
 Kalvárie
 městské opevnění
 rondokubistické domy
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 evangelický kostel
 Polička
 Tylův dům
 Křenov
 kaplička
 Bystré
 kamenný most
 Brtounova chalupa
 radnice
 Lidový dům
 dům U Rytířů
 stará radnice
 Zámecký pivovar
 Červená věž
 Regionální muzeum
 Litomyšl
 Smetanův dům
 katovna
 židovský hřbitov
 kaplička
 kaple Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 3739
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama