Kostel sv. Jakuba St. (a sv. Filomeny od r. 1843) se prvně zmiňuje r. 1344. R. 1766 opraven, v l. 1769-71 barokně rozšířen a přistavěna nová věž (pův. přestav. na hřbit. bránu r. 1856). Kostel opravován v l. 1925, po požáru r. 1956 a v l. 2005-06. Hřbit. zeď s cenným souborem reliéfů křížové cesty.
Hlavní obrázek místa
Pohled z vrcholu údolí od obchvatu
© Jaromír Lenoch, 06/2006
Původně kostel sv. Jakuba staršího a od roku 1843 i sv. Filomeny se nachází uprostřed obce, na pravém břehu Třebovky.
L.P., 2.10. 2006
popis

Jednolodní obdélná stavba s půlkruhově uzavřeným presbytářem, po stranách se sakristií a předsíní čtvercového půdorysu (s oratořemi v patrech), s hranolovitou věží v západním průčelí. Věž má na jižní straně šnekové schodiště se střílnovými okénky, je kryta cibulovitou bání a osazena hodinami. Stěny jsou členěny pilastry nesoucími úseky kladí, okna jsou uzavřena odsazeným segmentem. Zevně na jižní straně je náhrobník z roku 1594, u něj kamenný kříž z r. 1839. Na severní straně zvenčí je pod schody na kruchtu v kobce kamenná socha sv. Alexia (2. pol. 18. stol.), na stejné straně jsou dvě otevřené kaple Krista na hoře Olivetské a Bičování z roku 1856 s dřevěnými novobarokními sochami. Vedle je kamenný náhrobek kněze z roku 1860. Vnitřek kostela je sklenut plackami (podvěží sklenuto valeně), na klenbě jsou v oválech malby christologického cyklu od K. Langera (1888). Kruchta je podpírána třemi pilíři. Hlavní oltář…  číst dále

L.P., E. Horáková podle Umělecké památky Čech II., Emanuel Poche a kol., Academia 1978, 2.10. 2006

historie

Kostel sv. Jakuba Staršího a Filomeny

Kostel sv. Jakuba, od r. 1843 také sv. Filomeny, je poprvé zmiňován jako farní roku 1344. Zpráva z roku 1748 zaznamenává špatný stav střechy kostela, roku 1753 se připomíná velmi špatný technický stav celého kostela. Kostel byl opraven až roku 1766. V letech 1769-70 byl kostel rozšířen přestavbou v barokním stavebním stylu, roku 1771 k němu byla přistavěna současná věž. Od r. 1839 byl farářem v Koclířově P. Antonín Kukla, který mj. založil misijní dům (klášter) na kopci nad Koclířovem. Měl ve veliké úctě mučednici svatou Filoménu, na kterou se rozšířilo zasvěcení kostela r. 1843 (podle historie kostela na cm-fatima.cz již roku 1841). Roku 1844 se P. Kukla zřítil i s prohnilou kazatelnou dolů; poté byla vyrobena nová kazatelna. Roku 1845 byl postaven nový kůr a byly na něj přeneseny varhany (r. 1878 byly varhany opravovány; při této příležitosti byly přeneseny z horního kůru na dolní a horní byl zrušen). Roku 1852 byla zřízena nová…  číst dále

Jaromír Lenoch, E. Horáková podle Umělecké památky Čech II., Emanuel Poche a kol., Academia 1978; http://www.cm-fatima.cz, 29.9. 2006

Další texty historie
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Koclířov

Místa v okolí

 Koclířov
 kaple sv. Josefa
 židovský hřbitov
 Boršov
 Udánky
 kostel sv. Jiljí
 Lány
 kostel sv. Rocha
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 kostel sv. Josefa
 městské opevnění
 sloup Panny Marie
 Langrova vila
 kaple sv. Václava
 Mladějov
 fara
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 městské opevnění
 Latinská škola
 loretánská kaple
 morový sloup
 Dlouhá Loučka
 radnice
 Brána času
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 Moravská Třebová
 kaple sv. Anny
 povodňové desky
 schody mrtvých
 kaple sv. Anny
 křížová cesta
 lapidárium
 kostel sv. Jiří
 Hvězda
 Kalvárie
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 Třebovské hradisko
 kaple
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Václava
 panský dvůr
 Mendryka
 kostel sv. Barbory
 Křenov
 silniční most
 zvonice s márnicí
 porodní tábor
 Karle
 Údolní mlýn
 kaple Panny Marie
 Radkov
 kostel Všech svatých
 Bělá nad Svitavou
 Kozlovský kopec
 Rudoltice
 Cimburk
 kostel sv. Erasma
 Tatenice
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Václava
 napoleonský pomník
 kostel sv. Vavřince
 městská věž
 synagoga
 Jevíčko
 Bystré
 Brtounova chalupa
 radnice
Kontaktní informace
Farnost Koclířov - Fatimský apoštolát
Koclířov 195
569 11 Koclířov u Svitav
Tel: 461 543 164–5, 731 598 752, 731 646 800
http://www.cm-fatima.cz/farnost-koclirov
fatima@iol.cz; poutnik@diecezeh­k.cz
Základní informace místa
ID místa: 4662
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama