Kostel sv. Jakuba St. (a sv. Filomeny od r. 1843) se prvně zmiňuje r. 1344. R. 1766 opraven, v l. 1769-71 barokně rozšířen a přistavěna nová věž (pův. přestav. na hřbit. bránu r. 1856). Kostel opravován v l. 1925, po požáru r. 1956 a v l. 2005-06. Hřbit. zeď s cenným souborem reliéfů křížové cesty.
Hlavní obrázek místa
Pohled z vrcholu údolí od obchvatu
© Jaromír Lenoch, 06/2006
Původně kostel sv. Jakuba staršího a od roku 1843 i sv. Filomeny se nachází uprostřed obce, na pravém břehu Třebovky.
L.P., 2.10. 2006
popis

Jednolodní obdélná stavba s půlkruhově uzavřeným presbytářem, po stranách se sakristií a předsíní čtvercového půdorysu (s oratořemi v patrech), s hranolovitou věží v západním průčelí. Věž má na jižní straně šnekové schodiště se střílnovými okénky, je kryta cibulovitou bání a osazena hodinami. Stěny jsou členěny pilastry nesoucími úseky kladí, okna jsou uzavřena odsazeným segmentem. Zevně na jižní straně je náhrobník z roku 1594, u něj kamenný kříž z r. 1839. Na severní straně zvenčí je pod schody na kruchtu v kobce kamenná socha sv. Alexia (2. pol. 18. stol.), na stejné straně jsou dvě otevřené kaple Krista na hoře Olivetské a Bičování z roku 1856 s dřevěnými novobarokními sochami. Vedle je kamenný náhrobek kněze z roku 1860. Vnitřek kostela je sklenut plackami (podvěží sklenuto valeně), na klenbě jsou v oválech malby christologického cyklu od K. Langera (1888). Kruchta je podpírána třemi pilíři. Hlavní oltář…  číst dále

L.P., E. Horáková podle Umělecké památky Čech II., Emanuel Poche a kol., Academia 1978, 2.10. 2006

historie

Kostel sv. Jakuba Staršího a Filomeny

Kostel sv. Jakuba, od r. 1843 také sv. Filomeny, je poprvé zmiňován jako farní roku 1344. Zpráva z roku 1748 zaznamenává špatný stav střechy kostela, roku 1753 se připomíná velmi špatný technický stav celého kostela. Kostel byl opraven až roku 1766. V letech 1769-70 byl kostel rozšířen přestavbou v barokním stavebním stylu, roku 1771 k němu byla přistavěna současná věž. Od r. 1839 byl farářem v Koclířově P. Antonín Kukla, který mj. založil misijní dům (klášter) na kopci nad Koclířovem. Měl ve veliké úctě mučednici svatou Filoménu, na kterou se rozšířilo zasvěcení kostela r. 1843 (podle historie kostela na cm-fatima.cz již roku 1841). Roku 1844 se P. Kukla zřítil i s prohnilou kazatelnou dolů; poté byla vyrobena nová kazatelna. Roku 1845 byl postaven nový kůr a byly na něj přeneseny varhany (r. 1878 byly varhany opravovány; při této příležitosti byly přeneseny z horního kůru na dolní a horní byl zrušen). Roku 1852 byla zřízena nová…  číst dále

Jaromír Lenoch, E. Horáková podle Umělecké památky Čech II., Emanuel Poche a kol., Academia 1978; http://www.cm-fatima.cz, 29.9. 2006

Další texty historie
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Koclířov

Místa v okolí

 Koclířov
 kaple sv. Josefa
 židovský hřbitov
 Boršov
 Udánky
 kostel sv. Jiljí
 Lány
 kostel sv. Rocha
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 kostel sv. Josefa
 městské opevnění
 sloup Panny Marie
 Langrova vila
 kaple sv. Václava
 Mladějov
 fara
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 městské opevnění
 Latinská škola
 loretánská kaple
 morový sloup
 Dlouhá Loučka
 radnice
 Brána času
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 Moravská Třebová
 kaple sv. Anny
 povodňové desky
 schody mrtvých
 kaple sv. Anny
 křížová cesta
 lapidárium
 kostel sv. Jiří
 Hvězda
 Kalvárie
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 Třebovské hradisko
 kaple
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Václava
 panský dvůr
 Mendryka
 kostel sv. Barbory
 Křenov
 silniční most
 zvonice s márnicí
 porodní tábor
 Karle
 Údolní mlýn
 kaple Panny Marie
 Radkov
 kostel Všech svatých
 Bělá nad Svitavou
 Kozlovský kopec
 Rudoltice
 Cimburk
 kostel sv. Erasma
 Tatenice
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Václava
 napoleonský pomník
 kostel sv. Vavřince
 městská věž
 synagoga
 Jevíčko
 Bystré
 Brtounova chalupa
 radnice
Kontaktní informace
Farnost Koclířov - Fatimský apoštolát
Koclířov 195
569 11 Koclířov u Svitav
Tel: 461 543 164–5, 731 598 752, 731 646 800
http://www.cm-fatima.cz/farnost-koclirov
fatima@iol.cz; poutnik@diecezeh­k.cz
Základní informace místa
ID místa: 4662
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama