Kostel sv. Jakuba St. (a sv. Filomeny od r. 1843) se prvně zmiňuje r. 1344. R. 1766 opraven, v l. 1769-71 barokně rozšířen a přistavěna nová věž (pův. přestav. na hřbit. bránu r. 1856). Kostel opravován v l. 1925, po požáru r. 1956 a v l. 2005-06. Hřbit. zeď s cenným souborem reliéfů křížové cesty.
Hlavní obrázek místa
Pohled z vrcholu údolí od obchvatu
© Jaromír Lenoch, 06/2006
Původně kostel sv. Jakuba staršího a od roku 1843 i sv. Filomeny se nachází uprostřed obce, na pravém břehu Třebovky.
L.P., 2.10. 2006
popis

Jednolodní obdélná stavba s půlkruhově uzavřeným presbytářem, po stranách se sakristií a předsíní čtvercového půdorysu (s oratořemi v patrech), s hranolovitou věží v západním průčelí. Věž má na jižní straně šnekové schodiště se střílnovými okénky, je kryta cibulovitou bání a osazena hodinami. Stěny jsou členěny pilastry nesoucími úseky kladí, okna jsou uzavřena odsazeným segmentem. Zevně na jižní straně je náhrobník z roku 1594, u něj kamenný kříž z r. 1839. Na severní straně zvenčí je pod schody na kruchtu v kobce kamenná socha sv. Alexia (2. pol. 18. stol.), na stejné straně jsou dvě otevřené kaple Krista na hoře Olivetské a Bičování z roku 1856 s dřevěnými novobarokními sochami. Vedle je kamenný náhrobek kněze z roku 1860. Vnitřek kostela je sklenut plackami (podvěží sklenuto valeně), na klenbě jsou v oválech malby christologického cyklu od K. Langera (1888). Kruchta je podpírána třemi pilíři. Hlavní oltář…  číst dále

L.P., E. Horáková podle Umělecké památky Čech II., Emanuel Poche a kol., Academia 1978, 2.10. 2006

historie

Kostel sv. Jakuba Staršího a Filomeny

Kostel sv. Jakuba, od r. 1843 také sv. Filomeny, je poprvé zmiňován jako farní roku 1344. Zpráva z roku 1748 zaznamenává špatný stav střechy kostela, roku 1753 se připomíná velmi špatný technický stav celého kostela. Kostel byl opraven až roku 1766. V letech 1769-70 byl kostel rozšířen přestavbou v barokním stavebním stylu, roku 1771 k němu byla přistavěna současná věž. Od r. 1839 byl farářem v Koclířově P. Antonín Kukla, který mj. založil misijní dům (klášter) na kopci nad Koclířovem. Měl ve veliké úctě mučednici svatou Filoménu, na kterou se rozšířilo zasvěcení kostela r. 1843 (podle historie kostela na cm-fatima.cz již roku 1841). Roku 1844 se P. Kukla zřítil i s prohnilou kazatelnou dolů; poté byla vyrobena nová kazatelna. Roku 1845 byl postaven nový kůr a byly na něj přeneseny varhany (r. 1878 byly varhany opravovány; při této příležitosti byly přeneseny z horního kůru na dolní a horní byl zrušen). Roku 1852 byla zřízena nová…  číst dále

Jaromír Lenoch, E. Horáková podle Umělecké památky Čech II., Emanuel Poche a kol., Academia 1978; http://www.cm-fatima.cz, 29.9. 2006

Další texty historie
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Koclířov

Místa v okolí

 Koclířov
 kaple sv. Josefa
 židovský hřbitov
 Boršov
 Udánky
 kostel sv. Jiljí
 Lány
 kostel sv. Rocha
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 kostel sv. Josefa
 městské opevnění
 sloup Panny Marie
 kaple sv. Vincence
 Langrova vila
 Rohová
 kaple sv. Václava
 Mladějov
 fara
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 městské opevnění
 Latinská škola
 loretánská kaple
 morový sloup
 Dlouhá Loučka
 radnice
 Brána času
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 Moravská Třebová
 kaple sv. Anny
 povodňové desky
 schody mrtvých
 kaple sv. Anny
 křížová cesta
 lapidárium
 kostel sv. Jiří
 Hvězda
 Kalvárie
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 Třebovské hradisko
 kaple
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Isidora
 kaple sv. Václava
 pranýř
 fara
 panský dvůr
 Mendryka
 kostel sv. Barbory
 Křenov
 silniční most
 zvonice s márnicí
 porodní tábor
 Karle
 Údolní mlýn
 kaple Panny Marie
 Radkov
 kostel Všech svatých
 Bělá nad Svitavou
 morový sloup
 Kozlovský kopec
 Rudoltice
 Cimburk
 kaplička
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Erasma
 Tatenice
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Václava
 napoleonský pomník
 kostel sv. Vavřince
 kalvárie
 městská věž
 synagoga
 Jevíčko
 Bystré
 Brtounova chalupa
 radnice
Kontaktní informace
Farnost Koclířov - Fatimský apoštolát
Koclířov 195
569 11 Koclířov u Svitav
Tel: 461 543 164–5, 731 598 752, 731 646 800
http://www.cm-fatima.cz/farnost-koclirov
fatima@iol.cz; poutnik@diecezeh­k.cz
Základní informace místa
ID místa: 4662
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama