Kostel sv. Jakuba St. (a sv. Filomeny od r. 1843) se prvně zmiňuje r. 1344. R. 1766 opraven, v l. 1769-71 barokně rozšířen a přistavěna nová věž (pův. přestav. na hřbit. bránu r. 1856). Kostel opravován v l. 1925, po požáru r. 1956 a v l. 2005-06. Hřbit. zeď s cenným souborem reliéfů křížové cesty.
Hlavní obrázek místa
Pohled z vrcholu údolí od obchvatu
© Jaromír Lenoch, 06/2006
Původně kostel sv. Jakuba staršího a od roku 1843 i sv. Filomeny se nachází uprostřed obce, na pravém břehu Třebovky.
L.P., 2.10. 2006
popis

Jednolodní obdélná stavba s půlkruhově uzavřeným presbytářem, po stranách se sakristií a předsíní čtvercového půdorysu (s oratořemi v patrech), s hranolovitou věží v západním průčelí. Věž má na jižní straně šnekové schodiště se střílnovými okénky, je kryta cibulovitou bání a osazena hodinami. Stěny jsou členěny pilastry nesoucími úseky kladí, okna jsou uzavřena odsazeným segmentem. Zevně na jižní straně je náhrobník z roku 1594, u něj kamenný kříž z r. 1839. Na severní straně zvenčí je pod schody na kruchtu v kobce kamenná socha sv. Alexia (2. pol. 18. stol.), na stejné straně jsou dvě otevřené kaple Krista na hoře Olivetské a Bičování z roku 1856 s dřevěnými novobarokními sochami. Vedle je kamenný náhrobek kněze z roku 1860. Vnitřek kostela je sklenut plackami (podvěží sklenuto valeně), na klenbě jsou v oválech malby christologického cyklu od K. Langera (1888). Kruchta je podpírána třemi pilíři. Hlavní oltář…  číst dále

L.P., E. Horáková podle Umělecké památky Čech II., Emanuel Poche a kol., Academia 1978, 2.10. 2006

historie

Kostel sv. Jakuba Staršího a Filomeny

Kostel sv. Jakuba, od r. 1843 také sv. Filomeny, je poprvé zmiňován jako farní roku 1344. Zpráva z roku 1748 zaznamenává špatný stav střechy kostela, roku 1753 se připomíná velmi špatný technický stav celého kostela. Kostel byl opraven až roku 1766. V letech 1769-70 byl kostel rozšířen přestavbou v barokním stavebním stylu, roku 1771 k němu byla přistavěna současná věž. Od r. 1839 byl farářem v Koclířově P. Antonín Kukla, který mj. založil misijní dům (klášter) na kopci nad Koclířovem. Měl ve veliké úctě mučednici svatou Filoménu, na kterou se rozšířilo zasvěcení kostela r. 1843 (podle historie kostela na cm-fatima.cz již roku 1841). Roku 1844 se P. Kukla zřítil i s prohnilou kazatelnou dolů; poté byla vyrobena nová kazatelna. Roku 1845 byl postaven nový kůr a byly na něj přeneseny varhany (r. 1878 byly varhany opravovány; při této příležitosti byly přeneseny z horního kůru na dolní a horní byl zrušen). Roku 1852 byla zřízena nová…  číst dále

Jaromír Lenoch, E. Horáková podle Umělecké památky Čech II., Emanuel Poche a kol., Academia 1978; http://www.cm-fatima.cz, 29.9. 2006

Další texty historie

Komentáře

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Koclířov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Farnost Koclířov - Fatimský apoštolát
Koclířov 195
569 11 Koclířov u Svitav
Tel: 461 543 164–5, 731 598 752, 731 646 800
http://www.cm-fatima.cz/farnost-koclirov
fatima@iol.cz; poutnik@diecezeh­k.cz
Základní informace místa
ID místa: 4662
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

reklama