Původní tvrz vystavěl někdy po roce 1412 buď Ondřej z Kutné Hory nebo jeho synové, kteří se na Vanči usídlili. Od roku 1481 až do počátku 17. století na ni sídlil rod Jiříka z Jemničky, který přijal příjmení Vanecký. Dnes stojí v místě obytné stavení obsahující některé fragmenty původní tvrze.
Hlavní obrázek místa
Vstupní část nástupce tvrze od východu
© Dušan Dohňanský 12/2017
Starobylá ves Vaneč se 70 obyvateli je nyní místní částí obce Pyšel. Prochází jí vedlejší silnice spojující obce Pyšel a Tasov a protéká jí řeka Oslava. Prochází jí též zeleně značená turistická trasa, která přichází od obce Kamenná a dále sleduje tok Oslavy do Naloučan.
12.2. 2021
historie

Po Vanči se v roce 1353 poprvé píše Přibka a její synové Dobeš a Sezema. Roku 1412 koupil zboží Ondřej z Kutné Hory, jenž se na Vanči usadil. On nebo jeho synové vystavěli tvrz, kterou v roce 1481 prodali Jiříkovi z Jemničky. Jeho rod pak přijal příjmení Vanecký a sídlil na tvrzi až do počátku 17. století. Pravděpodobně v roce 1627 koupil ves s tvrzí Karel starší ze Žerotína a zboží bylo připojeno k Velkému Meziříčí. Není vyloučeno, že tvrz byla součásti dvora na protějším břehu Oslavy. Tvrz stávala na krátké ostrožně na pravém břehu Oslavy. Přístup k ní chránil zřejmě příkop. Dnes stojí na místě relativně starší stavení č. p. 11, které je opatřeno původními opěráky a při jeho stavbě byly velmi pravděpodobně využity fragmenty zdiva a materiál bývalé tvrze.

Dohňanský Dušan - zdroj: M. Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí; Nekuda - Unger Hrádky a tvrze na Moravě, 11.2. 2021

Vysočina,  Třebíč  (TR), Vaneč

Místa v okolí

 Dub
 Pyšel
 Tasov
 Ocmanice
 Jasenice
 kostel sv. Klimenta
 boží muka
 Budišov
 Dolní Heřmanice
 Okárec
 boží muka
 kříž
 hrobka Haugwitzů
 fara
 stará radnice
 barokní most
 pivovar
 Jinošov
 Šénvald
 Jinošov
 Nárameč
 Hostákov
 boží muka
 Kralice nad Oslavou
 Zňátky
 pivovar
 Ořechov
 kostel sv. Jiljí
 Osová
 Kozlov
 Kralice nad Oslavou
 Holoubek
 kostel sv. Martina
 Čertův most
 Plešice
 katovna
 Kokštejn
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Obecník
 radnice
 Velké Meziříčí
 Horní Lhotice
 Vlčatín
 dolní hrádek
 boží muka
 Nový hrad
 Lamberk
 Gloriet
 Sáblíkův lesopark
 Přeckov
 Rohy
 Vlčí kopec
 Valeč
 Valeč
 mariánský sloup
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Václava
 Mostiště
 kaple sv. Barbory
 Čalonice
 Křižanov
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 akciový pivovar
 Devět křížů
 Dalešice
 Babylon
 boží muka
 Vysoké Popovice
 Lhota u Lipníka
 Kraví Hora
 Žďárec
 Stránecká Zhoř
 Levnov
 Lukovany
 kostel sv. Václava
 Víckov
 Ratibořice
 boží muka
 Košíkov
Základní informace místa
ID místa: 15511
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama