Původní tvrz vystavěl někdy po roce 1412 buď Ondřej z Kutné Hory nebo jeho synové, kteří se na Vanči usídlili. Od roku 1481 až do počátku 17. století na ni sídlil rod Jiříka z Jemničky, který přijal příjmení Vanecký. Dnes stojí v místě obytné stavení obsahující některé fragmenty původní tvrze.
Hlavní obrázek místa
Vstupní část nástupce tvrze od východu
© Dušan Dohňanský 12/2017
Starobylá ves Vaneč se 70 obyvateli je nyní místní částí obce Pyšel. Prochází jí vedlejší silnice spojující obce Pyšel a Tasov a protéká jí řeka Oslava. Prochází jí též zeleně značená turistická trasa, která přichází od obce Kamenná a dále sleduje tok Oslavy do Naloučan.
12.2. 2021
historie

Po Vanči se v roce 1353 poprvé píše Přibka a její synové Dobeš a Sezema. Roku 1412 koupil zboží Ondřej z Kutné Hory, jenž se na Vanči usadil. On nebo jeho synové vystavěli tvrz, kterou v roce 1481 prodali Jiříkovi z Jemničky. Jeho rod pak přijal příjmení Vanecký a sídlil na tvrzi až do počátku 17. století. Pravděpodobně v roce 1627 koupil ves s tvrzí Karel starší ze Žerotína a zboží bylo připojeno k Velkému Meziříčí. Není vyloučeno, že tvrz byla součásti dvora na protějším břehu Oslavy. Tvrz stávala na krátké ostrožně na pravém břehu Oslavy. Přístup k ní chránil zřejmě příkop. Dnes stojí na místě relativně starší stavení č. p. 11, které je opatřeno původními opěráky a při jeho stavbě byly velmi pravděpodobně využity fragmenty zdiva a materiál bývalé tvrze.

Dohňanský Dušan - zdroj: M. Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí; Nekuda - Unger Hrádky a tvrze na Moravě, 11.2. 2021

Vysočina,  Třebíč  (TR), Vaneč

Místa v okolí

 Dub
 Pyšel
 Tasov
 Ocmanice
 Jasenice
 kostel sv. Klimenta
 boží muka
 Budišov
 Dolní Heřmanice
 boží muka
 hrobka Haugwitzů
 fara
 stará radnice
 barokní most
 Jinošov
 pivovar
 Šénvald
 Jinošov
 Nárameč
 Hostákov
 boží muka
 Zňátky
 Kralice nad Oslavou
 pivovar
 Ořechov
 Osová
 Kozlov
 Kralice nad Oslavou
 Holoubek
 Čertův most
 Plešice
 kostel sv. Martina
 katovna
 Kokštejn
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Obecník
 radnice
 Velké Meziříčí
 Horní Lhotice
 dolní hrádek
 Vlčatín
 boží muka
 Nový hrad
 Lamberk
 Gloriet
 Rohy
 Sáblíkův lesopark
 Přeckov
 Vlčí kopec
 Valeč
 Valeč
 mariánský sloup
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Václava
 Mostiště
 kaple sv. Barbory
 Čalonice
 Křižanov
 kostel sv. Mikuláše
 akciový pivovar
 kaple sv. Anny
 Devět křížů
 Dalešice
 Babylon
 boží muka
 Vysoké Popovice
 Lhota u Lipníka
 Kraví Hora
 Žďárec
 Stránecká Zhoř
 Levnov
 Lukovany
 kostel sv. Václava
 Víckov
 Ratibořice
 boží muka
 Košíkov
Základní informace místa
ID místa: 15511
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama