Pozdně románský kostel s apsidou, pravoúhlým kněžištěm a částí lodi, pocházející z počátku 13. století. Pozdější zaklenutí lodi a další úpravy barokní z počátku 18. století. Nyní farní kostel s pravidelnými bohoslužbami, od r. 1958 zapsán v seznamu kulturních památek ČR.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
Vladislav (dříve též Vadislav) je jako ves zvaná Brod poprvé doložena r. 1104. V r. 1548 byla povýšena na městečko a její status městyse byl obnoven r. 2006. Žije tu asi 900 obyvatel. Městysem prochází silnice I/23 v úseku Třebíč-Brno, z níž tu odbočuje silnice II/401 do Jaroměřic nad Rokytnou. Vladislav má také zastávku na železniční trati 240 Brno-Jihlava. Prochází tudy žlutě značená turistická trasa Třebíčského okruhu. Farní kostel Nejsvětější Trojice se nachází v centru městyse.
19.10. 2021
popis

Románský kostel s apsidou a pravoúhlým kněžištěm. V západním průčelí je situovaná věž s hlavním vchodem. Dnešní podoba věže pochází z druhé poloviny 16. století, kdy byla horní, pravděpodobně dřevěná část nahrazena zděnou. Loď je zaklenuta čtyřmi poli kopulovité klenby barokního původu.

František Nevoral, 22.9. 2013

historie

Jde o kostel románského původu s apsidou a pravoúhlým kněžištěm pocházející z první poloviny 13. století. Kostel založili pravděpodobně třebíčští benediktini. Koncem 15. století proběhla pozdně gotická přestavba zahrnující též stavbu věže. Barokními úpravami prošel kostel na sklonku 17. století, kdy byl po třicetileté válce vážně poškozen. Z té doby pochází také socha sv. Jana Nepomuckého před kostelem. Z románského období se dochovaly portálky uvnitř kostela. Koncem 16. století byla fara v rukou evangelíků, což dokazuje zápis z r. 1583, kdy vladislavský evangelický kazatel Jan Korinský odešel na faru do Nového Jičína. Katolíky byla vladislavská fara znovu obsazena až r. 1636. Kolem r. 1727 byla vladislavská fara znovu bez faráře. V roce 1728 se místní fara stala lokálií, prvním kaplanem byl jmenován Antonín Sláma. Lokálie byla na faru povýšena až r. 1859. Kostel ve Vladislavi je od r. 1958 chráněn jako kulturní památka ČR.

František Nevoral (zdroj: různé webové stránky), 22.9. 2013

Vysočina,  Třebíč  (TR), Vladislav

Místa v okolí

 pivovar
 Hostákov
 Kozlov
 Plešice
 Nárameč
 Holoubek
 Pyšel
 Budišov
 Okárec
 Lhota u Lipníka
 Hrádek
 Valeč
 Valeč
 Černý dům
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Třebíč
 Přeckov
 Stařík
 Kokštejn
 boží muka
 Ocmanice
 Vaneč
 Lykodery
 Dub
 Ratibořice
 Výčapy
 akciový pivovar
 Vlčatín
 Dolní Heřmanice
 Dalešice
 Čalonice
 kříž
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 Myslibořice
 Tasov
 kostel sv. Lukáše
 hrobka Haugwitzů
 pivovar
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vendelína
 Hrotovice
 Krhov
 fara
 stará radnice
 Zňátky
 kostel sv. Vavřince
 barokní most
 pivovar
 Velký javor
 Čertův most
 Náměšť nad Oslavou
 Krahulov
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Jasenice
 boží muka
 kostel sv. Klimenta
 Gloriet
 Lamberk
 Vlčí kopec
 Čechočovice
 Nový hrad
 Kralice nad Oslavou
 Sádek
 Babylon
 Sáblíkův lesopark
 Šénvald
 Jinošov
 boží muka
 Jinošov
 Mstěnice
 boží muka
 Lesůňky
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 Bohušice
 Rabštejn
 Lipňany
 Zátiší
 boží muka
 Osová
 kaple sv. Víta
 Dukovany
Základní informace místa
ID místa: 11183
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama