Židovské ghetto vzniklo někdy okolo r. 1410. Šlo o klasické ghetto se dvěma synagogami (postav. v l. 1639 a 1669), školou, nemocnicí a hřbitovem. Stojí zde renesanční, barokní i klasicistní domy. Na hřbitově z poč. 17. stol. je cca 3000 náhrobků. R. 2003 bylo ghetto zapsáno na seznam památek UNESCO.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled od jihozápadu
© Petr Turyna 04/2006
Přímo v centru Třebíče podél řeky Jihlavy, mezi bývalým benediktýnským klášterem a křesťanským městem, se rozkládá památka UNESCO zachovalé rozlehlé židovské ghetto s dvěma synagogami a jedním z největších židovských hřbitovů v českých zemích.
Marek Pecka, 16.7. 2005
historie

Židovské ghetto v Třebíči

Území kde se Židé usídlili, pod mohutnou pevností benediktýnského kláštera a přímo vedle křesťanského města, se stalo místem setkávání dvou odlišných kultur. Kdy do Třebíče Židé poprvé přišli nelze s určitostí říci. První písemná zmínka o usidlování Židů v Třebíči se datuje okolo roku 1410. Židé z tohoto jednoho z největších a nejstarších židovských sídlišť na Moravě postupně získávali velké jmění. Tato skutečnost vyvolávala u ostatních obyvatel značnou nenávist. Vzniká tak klasické ghetto se školou, synagogami, rabinátem izraelského náboženství a nemocnice. Židé také měli starostu a strážníka. Postupem doby se začali zámožní židovští obchodníci zakupovat na třebíčském náměstí a v jeho okolí. Což méně úspěšní křesťanští starousedlíci nesli velmi nelibě. Do malých a méně kvalitních domů v židovském ghettu se začali stěhovat dělníci a chudina. Vzniká tak zaostalá část Třebíče plná chudoby a sociálních problémů.…  číst dále

Marek Pecka, 16.7. 2005

otvíračka

Zadní synagoga - Otevírací doba: denně 10 - 12h. a 13 - 17 h. Vstupné: dospělí 40,- kč; děti, studenti, důchodci a ZTP/P 20,- kč Židovský hřbitov - Otevírací doba: květen - září denně od 8 - 20 h. Vstupné: dobrovolné

16.7. 2005

Vysočina,  Třebíč  (TR), Třebíč

Místa v okolí

 Třebíč
 Městská věž
 Černý dům
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Hrádek
 Stařík
 Krahulov
 Čechočovice
 Přeckov
 Velký javor
 Výčapy
 Hostákov
 pivovar
 Sádek
 Okříšky
 Lhota u Lipníka
 Nárameč
 Ratibořice
 Holý mlýn
 Čáslavice
 Heraltice
 Vlčatín
 Budišov
 Štěměchy
 Střeliště
 Lesůňky
 Bransouze
 Dašovský mlýn
 Lykodery
 boží muka
 Zátiší
 Kozlov
 boží muka
 Mařenka
 Plešice
 Holoubek
 Chaloupky
 Valeč
 Valeč
 Dašovice
 Pyšel
 boží muka
 Myslibořice
 Lesonice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Lukáše
 Dolní Heřmanice
 Sáblíkův lesopark
 Kněžice
 kaple sv. Víta
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 Dub
 Krhov
 Přímělkov
 Želetava
 Rokštejn
 Želetava
 Přímělkov
 Hoffmannův dům
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 židovské ghetto
 socha sv. Floriána
 Dolní most
 sýpka a panský dvůr
 sloup se sochou Madony
 socha sv. Vendelína
 akciový pivovar
 Brtnice
 Šášovice
 pivovar
 Hrotovice
 Dalešice
 kostel sv. Vavřince
 katovna
 kostel sv. Mikuláše
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Mstěnice
Základní informace místa
ID místa: 3315
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama