Židovské ghetto vzniklo někdy okolo r. 1410. Šlo o klasické ghetto se dvěma synagogami (postav. v l. 1639 a 1669), školou, nemocnicí a hřbitovem. Stojí zde renesanční, barokní i klasicistní domy. Na hřbitově z poč. 17. stol. je cca 3000 náhrobků. R. 2003 bylo ghetto zapsáno na seznam památek UNESCO.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled od jihozápadu
© Petr Turyna 04/2006
Přímo v centru Třebíče podél řeky Jihlavy, mezi bývalým benediktýnským klášterem a křesťanským městem, se rozkládá památka UNESCO zachovalé rozlehlé židovské ghetto s dvěma synagogami a jedním z největších židovských hřbitovů v českých zemích.
Marek Pecka, 16.7. 2005
historie

Židovské ghetto v Třebíči

Území kde se Židé usídlili, pod mohutnou pevností benediktýnského kláštera a přímo vedle křesťanského města, se stalo místem setkávání dvou odlišných kultur. Kdy do Třebíče Židé poprvé přišli nelze s určitostí říci. První písemná zmínka o usidlování Židů v Třebíči se datuje okolo roku 1410. Židé z tohoto jednoho z největších a nejstarších židovských sídlišť na Moravě postupně získávali velké jmění. Tato skutečnost vyvolávala u ostatních obyvatel značnou nenávist. Vzniká tak klasické ghetto se školou, synagogami, rabinátem izraelského náboženství a nemocnice. Židé také měli starostu a strážníka. Postupem doby se začali zámožní židovští obchodníci zakupovat na třebíčském náměstí a v jeho okolí. Což méně úspěšní křesťanští starousedlíci nesli velmi nelibě. Do malých a méně kvalitních domů v židovském ghettu se začali stěhovat dělníci a chudina. Vzniká tak zaostalá část Třebíče plná chudoby a sociálních problémů.…  číst dále

Marek Pecka, 16.7. 2005

otvíračka

Zadní synagoga - Otevírací doba: denně 10 - 12h. a 13 - 17 h. Vstupné: dospělí 40,- kč; děti, studenti, důchodci a ZTP/P 20,- kč Židovský hřbitov - Otevírací doba: květen - září denně od 8 - 20 h. Vstupné: dobrovolné

16.7. 2005

Vysočina,  Třebíč  (TR), Třebíč

Místa v okolí

 Třebíč
 Městská věž
 Černý dům
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Hrádek
 Stařík
 Krahulov
 Čechočovice
 Přeckov
 Velký javor
 Výčapy
 Hostákov
 pivovar
 Sádek
 Okříšky
 Lhota u Lipníka
 Nárameč
 Ratibořice
 Holý mlýn
 Čáslavice
 Heraltice
 Vlčatín
 Budišov
 Štěměchy
 Střeliště
 Lesůňky
 Bransouze
 Dašovský mlýn
 Lykodery
 Zátiší
 Kozlov
 boží muka
 Plešice
 Holoubek
 Chaloupky
 Valeč
 Valeč
 Dašovice
 Pyšel
 Myslibořice
 Lesonice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Lukáše
 Dolní Heřmanice
 Sáblíkův lesopark
 Kněžice
 kaple sv. Víta
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 Dub
 Krhov
 Přímělkov
 Želetava
 Rokštejn
 Želetava
 Přímělkov
 Hoffmannův dům
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 socha sv. Floriána
 Dolní most
 sloup se sochou Madony
 socha sv. Vendelína
 akciový pivovar
 Brtnice
 Šášovice
 pivovar
 Hrotovice
 Dalešice
 katovna
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Mstěnice
Základní informace místa
ID místa: 3315
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama