Židovské ghetto vzniklo někdy okolo r. 1410. Šlo o klasické ghetto se dvěma synagogami (postav. v l. 1639 a 1669), školou, nemocnicí a hřbitovem. Stojí zde renesanční, barokní i klasicistní domy. Na hřbitově z poč. 17. stol. je cca 3000 náhrobků. R. 2003 bylo ghetto zapsáno na seznam památek UNESCO.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled od jihozápadu
© Petr Turyna 04/2006
Přímo v centru Třebíče podél řeky Jihlavy, mezi bývalým benediktýnským klášterem a křesťanským městem, se rozkládá památka UNESCO zachovalé rozlehlé židovské ghetto s dvěma synagogami a jedním z největších židovských hřbitovů v českých zemích.
Marek Pecka, 16.7. 2005
historie

Židovské ghetto v Třebíči

Území kde se Židé usídlili, pod mohutnou pevností benediktýnského kláštera a přímo vedle křesťanského města, se stalo místem setkávání dvou odlišných kultur. Kdy do Třebíče Židé poprvé přišli nelze s určitostí říci. První písemná zmínka o usidlování Židů v Třebíči se datuje okolo roku 1410. Židé z tohoto jednoho z největších a nejstarších židovských sídlišť na Moravě postupně získávali velké jmění. Tato skutečnost vyvolávala u ostatních obyvatel značnou nenávist. Vzniká tak klasické ghetto se školou, synagogami, rabinátem izraelského náboženství a nemocnice. Židé také měli starostu a strážníka. Postupem doby se začali zámožní židovští obchodníci zakupovat na třebíčském náměstí a v jeho okolí. Což méně úspěšní křesťanští starousedlíci nesli velmi nelibě. Do malých a méně kvalitních domů v židovském ghettu se začali stěhovat dělníci a chudina. Vzniká tak zaostalá část Třebíče plná chudoby a sociálních problémů.…  číst dále

Marek Pecka, 16.7. 2005

otvíračka

Zadní synagoga - Otevírací doba: denně 10 - 12h. a 13 - 17 h. Vstupné: dospělí 40,- kč; děti, studenti, důchodci a ZTP/P 20,- kč Židovský hřbitov - Otevírací doba: květen - září denně od 8 - 20 h. Vstupné: dobrovolné

16.7. 2005

Vysočina,  Třebíč  (TR), Třebíč

Místa v okolí

 Třebíč
 Městská věž
 Černý dům
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Hrádek
 Stařík
 Krahulov
 Čechočovice
 Přeckov
 Velký javor
 Výčapy
 Hostákov
 pivovar
 Sádek
 Okříšky
 Lhota u Lipníka
 Nárameč
 Ratibořice
 Holý mlýn
 Čáslavice
 Heraltice
 Vlčatín
 Budišov
 Štěměchy
 Střeliště
 Lesůňky
 Bransouze
 Lykodery
 Dašovský mlýn
 boží muka
 Zátiší
 Kozlov
 Plešice
 boží muka
 Mařenka
 Holoubek
 Chaloupky
 Valeč
 Valeč
 Dašovice
 Pyšel
 boží muka
 Bohušice
 Myslibořice
 Lesonice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Lukáše
 Dolní Heřmanice
 Sáblíkův lesopark
 Kněžice
 kaple sv. Víta
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 Dub
 Krhov
 Přímělkov
 Rokštejn
 Želetava
 Želetava
 Přímělkov
 Hoffmannův dům
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 socha sv. Floriána
 židovské ghetto
 Dolní most
 sýpka a panský dvůr
 sloup se sochou Madony
 socha sv. Vendelína
 akciový pivovar
 Brtnice
 pivovar
 Hrotovice
 Dalešice
 Šášovice
 kostel sv. Vavřince
 katovna
 kostel sv. Mikuláše
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Mstěnice
Základní informace místa
ID místa: 3315
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama