Jan starší Stránecký ze Stránce r.1562 přestavěl tvrz na renesanční zámek. Dochoval se v nezměněné podobě dodnes. Čtyřkřídlá budova se čtvercovou dispozicí okolo nádvoří. Staveba inspirovaná italským kastelem.
Hlavní obrázek místa
© jakub ivánek 2005
Dochovaný unikát mezi renesančními zámky na Moravě ležící v nevelké vsi Stránecká Zhoř, vzdálené jen několik kilometrů od Velkého Meziříčí. Zámek je už více než jedno století v dezolátním stavu, avšak zásluhou Řádu rytířů Kristových se nedávno objevila naděje na jeho rekonstrukci.
Jakub Ivánek, 1.4. 2006
historie

historie zámku

Tvrz ve Stránecké Zhoři se připomíná už na konci 14. stol. Ve druhé polovině 15. stol. byla přebudována v pozdně gotickém slohu (dodnes se dochovala pozdně gotická obdélná okna s kamenným ostěním). V r. 1557 tvrz se vsí získal Jan starší Stránecký ze Stránce, podle něhož se ves začala psát Stránecká Zhoř. Ten také asi v r. 1562 zahájil přestavbu tvrze v renesanční zámek, který se dochoval v celkem nezměněné podobě dodnes. Jde o patrovou čtyřkřídlou budovu se čtvercovou dispozicí okolo nádvoří, z jejíchž nároží vystupují čtyři válcové věže. Na jeho stavbu snad dohlížel italský stavitel působící ve Velkém Meziříčí. Zámek ve Stránecké Zhoři je jednou z mála staveb v naší republice, která je inspirována typem italského kastelu, který se stal častější inspirací na sousedním Slovensku, kde byla hluboko do novověku důležitá i obranná funkce šlechtického sídla. Nad vstupem do zámku také původně stávala ještě pátá věž, která však zmizla na…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Jižní Morava. + Hrabec, Josef: Kouzlo venkovského zámečku. Brána památek 2/2005., 1.4. 2006

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR),

Místa v okolí

 boží muka
 Sáblíkův lesopark
 boží muka
 kostel sv. Marka
 Černá
 Velké Meziříčí
 Mostiště
 radnice
 Obecník
 Zahradiště
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 katovna
 Vlčatín
 kostel sv. Jiljí
 Zátiší
 kostel sv. Martina
 Bohdalov
 Kamenice
 železniční viadukt
 Velký javor
 Dolní Heřmanice
 Přeckov
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Budišov
 Nárameč
 kaple sv. Anny
 Rudolec
 kostel sv. Václava
 železniční viadukt
 mariánský sloup
 Křižanov
 kaple sv. Barbory
 Přímělkov
 Přímělkov
 boží muka
 boží muka
 socha kavky
 kaplička
 Bransouze
 kaple sv. Rocha
 železniční viadukt
 Rokštejn
 Dub
 Ořechov
 Radešín
 Jamné
 Tasov
 Pyšel
 Vaneč
 Bobrová
 Střeliště
 Okříšky
 synagoga
 Židovské město
 boží muka
 Měšťanský pivovar
 Hastrmanka
 dům U Rytířů
 děkanství
 kostel sv. Barbory
Kontaktní informace
Řád rytířů Kristových
Konvent a česká provinční správa
Zámek 1
Stránecká Zhoř
http://zamekstraneckazhor.wgz.cz
zamek.zhor@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 4072
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama