Jan starší Stránecký ze Stránce r.1562 přestavěl tvrz na renesanční zámek. Dochoval se v nezměněné podobě dodnes. Čtyřkřídlá budova se čtvercovou dispozicí okolo nádvoří. Staveba inspirovaná italským kastelem.
Hlavní obrázek místa
© jakub ivánek 2005
Dochovaný unikát mezi renesančními zámky na Moravě ležící v nevelké vsi Stránecká Zhoř, vzdálené jen několik kilometrů od Velkého Meziříčí. Zámek je už více než jedno století v dezolátním stavu, avšak zásluhou Řádu rytířů Kristových se nedávno objevila naděje na jeho rekonstrukci.
Jakub Ivánek, 1.4. 2006
historie

historie zámku

Tvrz ve Stránecké Zhoři se připomíná už na konci 14. stol. Ve druhé polovině 15. stol. byla přebudována v pozdně gotickém slohu (dodnes se dochovala pozdně gotická obdélná okna s kamenným ostěním). V r. 1557 tvrz se vsí získal Jan starší Stránecký ze Stránce, podle něhož se ves začala psát Stránecká Zhoř. Ten také asi v r. 1562 zahájil přestavbu tvrze v renesanční zámek, který se dochoval v celkem nezměněné podobě dodnes. Jde o patrovou čtyřkřídlou budovu se čtvercovou dispozicí okolo nádvoří, z jejíchž nároží vystupují čtyři válcové věže. Na jeho stavbu snad dohlížel italský stavitel působící ve Velkém Meziříčí. Zámek ve Stránecké Zhoři je jednou z mála staveb v naší republice, která je inspirována typem italského kastelu, který se stal častější inspirací na sousedním Slovensku, kde byla hluboko do novověku důležitá i obranná funkce šlechtického sídla. Nad vstupem do zámku také původně stávala ještě pátá věž, která však zmizla na…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Jižní Morava. + Hrabec, Josef: Kouzlo venkovského zámečku. Brána památek 2/2005., 1.4. 2006

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR),

Místa v okolí

 boží muka
 Sáblíkův lesopark
 boží muka
 kostel sv. Marka
 Velké Meziříčí
 radnice
 Černá
 Mostiště
 Obecník
 Zahradiště
 kostel sv. Mikuláše
 Nová synagoga
 Malá synagoga
 Stará synagoga
 židovský hřbitov
 katovna
 Vlčatín
 kostel sv. Jiljí
 Zátiší
 kostel sv. Martina
 Kamenice
 Bohdalov
 železniční viadukt
 Velký javor
 Dolní Heřmanice
 Přeckov
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Budišov
 kaple sv. Anny
 Nárameč
 Rudolec
 kostel sv. Václava
 železniční viadukt
 Křižanov
 mariánský sloup
 kaple sv. Barbory
 Přímělkov
 Přímělkov
 boží muka
 socha kavky
 boží muka
 Bransouze
 kaple sv. Rocha
 železniční viadukt
 Rokštejn
 Ořechov
 Dub
 Radešín
 Jamné
 Tasov
 Pyšel
 Vaneč
 Bobrová
 Střeliště
 Okříšky
 synagoga
 Židovské město
 boží muka
 Měšťanský pivovar
 Hastrmanka
 dům U Rytířů
 kostel sv. Barbory
 děkanství
Kontaktní informace
Řád rytířů Kristových
Konvent a česká provinční správa
Zámek 1
Stránecká Zhoř
http://zamekstraneckazhor.wgz.cz
zamek.zhor@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 4072
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama