Kaple vystavěna r. 1848. Drobná stavba obdélného půdorysu s tříbokým závěrem. Příklad prolínání klasicistního stavitelství s barokními formami přežívajícími do 19. stol. Kaple je památkově chráněna od roku 1970.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Jana Nepomuckého v Křižanově
© Pavel Vítek 10/2018
Městys Křižanov najdeme 24 km jihovýchodně od Žďáru nad Sázavou, 10 km severovýchodně od Velkého Meziříčí a 22 km jihovýchodně od Bystřice nad Pernštejnem. Obcí prochází silnice I/37 spojující Žďár nad Sázavou s Velkou Bíteší. Vede zde železniční trať č. 250 z Havlíčkova Brodu, přes Žďár nad Sázavou do Brna. Ve vzdálenosti 2,5 km západně od obce se nachází nádraží Křižanov. Do Křižanova je autobusové spojení ze Žďáru nad Sázavou, Velkého Meziříčí, Nového Města na Moravě nebo Bystřice nad Pernštejnem. Kapli sv. Jana Nepomuckého najdeme na Masarykově náměstí, z náměstí u obecního úřadu asi 350 metrů směrem na Žďár nad Sázavou.
Pavel Vítek, 16.12. 2018
popis

Kaple sv. Jana Nepomuckého byla vystavěna r. 1848 na východním okraji dolního náměstí. Volně stojící drobná stavba obdélného půdorysu s tříbokým závěrem. Fasáda s vysokou podezdívkou, členěna pilastry s římsovou hlavicí, prolomena jednou okenní osou, okno půlkruhové, zaklenuté. Průčelí rovněž s podezdívkou a pilastry s římsovou hlavicí, a s vchodem půlkruhově zaklenutým. Nad hlavní profilovanou římsou tvarovaný půlkruhově vypjatý štít, prolomený jednou okenní osou, okno segmentově zaklenuté. Ve vrcholu štítu kříž. Podstřešní profilovaná římsa nese střechu sedlovou, nad závěrem valbová. Kněžiště zaklenuto konchou, loď s jedním polem valené klenby. Stavba je kvalitním příkladem prolínání klasicistního stavitelství s barokními formami přežívajícími hluboko do 19. století. Kaple je památkově chráněna od roku 1970.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 16.12. 2018

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Křižanov

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 mariánský sloup
 Ořechov
 kostel sv. Mikuláše
 Rohy
 Moravec
 Mostiště
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 židovský hřbitov
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 železniční viadukt
 Velké Meziříčí
 Obecník
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 katovna
 Lhotka u Mirošova
 boží muka
 Strážek
 boží muka
 boží muka
 Bobrová
 Mitrov
 Radešín
 Osová
 Blažkov
 Mitrov
 Horní Rozsíčka
 Dolní Heřmanice
 Bukov
 Sáblíkův lesopark
 Dolní Rožínka
 Žďárec
 Tasov
 Moravecké Pavlovice
 Kněževes nad Oslavou
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Víckov
 Dub
 Templ
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Zahradiště
 Košíkov
 Stránecká Zhoř
 železniční viadukt
 kostel sv. Jiří
 Vaneč
 kaple sv. Anny
 Rožná
 Budišov
 Skryje
 Rysov
 Jasenice
 kostel sv. Klimenta
 Vlčatín
 železniční viadukt
 socha kavky
 Nárameč
 Centrum Eden
 socha zubra
 Domanínek
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Přeckov
 boží muka
 Devět křížů
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Václava
 fara
 Nové Veselí
 boží muka
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Křižanov
Benešovo nám. 194
594 51 Křižanov
Tel: 728 625 767
http://www.farnost-krizanov.mzf.cz
krizanov@dieceze.cz
Základní informace místa
ID místa: 14073
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.12.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama