Tvrz zaniklé středověké osady mohla vzniknout podle šlechtických přídomků někdy kolem roku 1365, kdy Lhotka byla majetkem Markéty z Blažkova. V zemských deskách je spolu se dvorem a mlýnem doložena roku 1448. Zanikla za česko-uherských válek. Dnes celá plocha je zrekultivovaná a využívaná jako zemědělské pozemky.
Hlavní obrázek místa
K jihu se lokalita mírně svažuje
© Dušan Dohňanský 08/2021
Již v počátcích obce kolem roku 1350 byla tato rozdělena mezi více majitelů. Kromě Markéty z Blažkova nějaké díly vlastnil Hroznata ze Lhoty, Jilvín z Blažkova a Mirošova a Staník z Moravce. Staníková sestra Anežka v roce 1437 prodala svůj díl Anně z Říček a ze Lhotky, která roku 1448 přijala na ves a tvrz své syny Jana a Mikuláše. Ti v roce 1459 - 1460 drželi na tvrzi v zajetí nějakého poddaného a to jejich moraveckého souseda Gedeona z Olešničky. Zpustnutí vsi a tím i tvrze měly na svědomí zřejmě události česko - uherských válek. Naposledy se o ní jako o staré tvrzi hovoří v roce 1693. Zaniklé tvrziště se nachází asi 1,5 km jihovýchodně od Mrošova. Tvrz byla postavena na uměle vytvořeném ostrůvku uprostřed tehdejšího rybníka. Ostrůvek byl zachycen na indikační skice z roku 1835 a na počátku 20. století ještě vystupoval tak 1 metr nad hladinou, zděné základy byly patrny i v 70-tých létech téhož století. Při melioračních pracích byly objeveny dřevěné zbytky mostu. Dnes je místo zrekultivováno a je z něj zemědělská plocha.
D.Dohňanský - zdroj: F.Musil, M.Plaček - Zaniklé hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska; Nekuda + Unger - Hrádky a tvrze na Moravě, 25.3. 2020
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Mirošov

Místa v okolí

 Blažkov
 Moravec
 Strážek
 Šiklův mlýn
 Horní Rozsíčka
 Dolní Rožínka
 Bobrová
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Mitrov
 Mitrov
 Templ
 kostel sv. Václava
 Bukov
 Radešín
 Rožná
 Moravecké Pavlovice
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 boží muka
 Centrum Eden
 železniční viadukt
 Rohy
 socha zubra
 Domanínek
 kostel sv. Jiří
 Víckov
 kostel sv. Martina
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Žďárec
 Košíkov
 kostel sv. Jiljí
 Pernštejn
 Pernštejn
 Ořechov
 boží muka
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 Skryje
 Skalský dvůr
 Rysov
 železniční viadukt
 Kozlov - horní sídlo
 Kozlov - dolní sídlo
 krytý trámový most
 Černvír
 Kněževes nad Oslavou
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 kostel sv. Václava
 kašna Píseň hor
 Osová
 Aueršperk
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 evangelický kostel
 kaple sv. Jiljí
 boží muka
 železniční viadukt
 kaple sv. Anny
 Karasín
 Zubštejn
 socha kavky
 Újezd u Tišnova
 kaplička
 boží muka
 židovský hřbitov
 Velké Meziříčí
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Obecník
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 katovna
 kaple sv. Anny
 boží muka
 vyhlídka Babylon
 Pyšolec
 štola sv. Trojice
 vodní dílo Vír I
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 Křivoš
 Loučky
 železniční viadukt
 Sáblíkův lesopark
 Deblín
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
Základní informace místa
ID místa: 14758
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama