Tvrz zaniklé středověké osady mohla vzniknout podle šlechtických přídomků někdy kolem roku 1365, kdy Lhotka byla majetkem Markéty z Blažkova. V zemských deskách je spolu se dvorem a mlýnem doložena roku 1448. Zanikla za česko-uherských válek. Dnes celá plocha je zrekultivovaná a využívaná jako zemědělské pozemky.
Hlavní obrázek místa
Místo zaniklé obce a tvrze od západu
© Dušan Dohňanský 10/2019
Již v počátcích obce kolem roku 1350 byla tato rozdělena mezi více majitelů. Kromě Markéty z Blažkova nějaké díly vlastnil Hroznata ze Lhoty, Jilvín z Blažkova a Mirošova a Staník z Moravce. Staníková sestra Anežka v roce 1437 prodala svůj díl Anně z Říček a ze Lhotky, která roku 1448 přijala na ves a tvrz své syny Jana a Mikuláše. Ti v roce 1459 - 1460 drželi na tvrzi v zajetí nějakého poddaného a to jejich moraveckého souseda Gedeona z Olešničky. Zpustnutí vsi a tím i tvrze měly na svědomí zřejmě události česko - uherských válek. Naposledy se o ní jako o staré tvrzi hovoří v roce 1693. Zaniklé tvrziště se nachází asi 1,5 km jihovýchodně od Mrošova. Tvrz byla postavena na uměle vytvořeném ostrůvku uprostřed tehdejšího rybníka. Ostrůvek byl zachycen na indikační skice z roku 1835 a na počátku 20. století ještě vystupoval tak 1 metr nad hladinou, zděné základy byly patrny i v 70-tých létech téhož století. Při melioračních pracích byly objeveny dřevěné zbytky mostu. Dnes je místo zrekultivováno a je z něj zemědělská plocha.
D.Dohňanský - zdroj: F.Musil, M.Plaček - Zaniklé hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska; Nekuda + Unger - Hrádky a tvrze na Moravě, 25.3. 2020
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Mirošov

Místa v okolí

 Blažkov
 Moravec
 Strážek
 Horní Rozsíčka
 Dolní Rožínka
 Bobrová
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Mitrov
 Mitrov
 Templ
 kostel sv. Václava
 Bukov
 Radešín
 Rožná
 Moravecké Pavlovice
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 boží muka
 Centrum Eden
 železniční viadukt
 socha zubra
 Domanínek
 kostel sv. Jiří
 Rohy
 Víckov
 kostel sv. Martina
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Žďárec
 Košíkov
 kostel sv. Jiljí
 Pernštejn
 Pernštejn
 Ořechov
 Skryje
 Skalský dvůr
 Rysov
 železniční viadukt
 Kozlov - horní sídlo
 Kozlov - dolní sídlo
 krytý trámový most
 Černvír
 Kněževes nad Oslavou
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 kostel sv. Václava
 kašna Píseň hor
 Osová
 Aueršperk
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 evangelický kostel
 boží muka
 železniční viadukt
 kaple sv. Anny
 Karasín
 Zubštejn
 socha kavky
 Újezd u Tišnova
 boží muka
 židovský hřbitov
 Velké Meziříčí
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Obecník
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 katovna
 kaple sv. Anny
 boží muka
 vyhlídka Babylon
 Pyšolec
 štola sv. Trojice
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 Křivoš
 Loučky
 železniční viadukt
 Sáblíkův lesopark
 Deblín
 evangelický kostel
Základní informace místa
ID místa: 14758
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama