Barokní klášter z r. 1687-92, upraven v l. 1748, kostel od r. 1784 farní, po požárech v 19. století opraven. R. 1884 přistavěna věž. R. 1950 klášter zrušen, r. 1991 budovy navráceny kapucínům.
Hlavní obrázek místa
© Marek Pecka, 8/2003
První varianta kláštera z roku 1680 nebyla realizována, přednost dostala druhá z r. 1687 kladoucí důraz na výraznější uplatnění průčelí kostela obráceného k severu. Konvent byl postaven ve strohém duchu obvyklém pro kapucíny, jeho strohost byla později částečně setřena při úpravách pro farní účely. Konventní kostel je obdélná stavba s prostým průčelím s barokním kamenným portálem završeným erbem stavebníka a letopočtem 1691, po obou bocích portálu byla obdélná okna, jejichž horní část byla v 18. století zaklenuta půlkruhem. O úroveň výše je kopie původní fresky vytvořená během obnovy v roce 1992. Obdélná loď je má valenou klenbu s trojicí trojbokých výsečí, do středního pole se otvírá boční kaple sv. Barbory také zaklenutá valeně, nad níž byla r. 1884 vztyčena hranolová historizující zvonice. Na kapli od jihu navazuje spojovací chodba v 19. století rozšířená a zaklenutá plackovou klenbou nesenou dvěma toskánskými sloupy. Za chodbou je sakristie spojená chodbou s opět valeně klenutým závěrem kostela. Patrový čtyřkřídlý klášter byl postaven východně od kostela, spojen s ním byl pomocí oratoří a schodištěm vedoucím z cel v patře do prostor za hlavním oltářem. Křídla jsou většinou dvoutraktová, při vstupu je vrátnice, ve východním křídle proti kostelu provozní prostory s kuchyní, v jižním křídle velký plochostropý refektář. Přibližně oválný areál je dodnes obklopen vysokou barokní zdí s kapličkami, jižní část byla narušena stavbou nvodobého sportovního areálu s krytou halou.
Zany, 1.1. 2007
historie

Založení kapucínského kláštera v Třebíči bylo schváleno již roku 1663. První kapucíni však do města dorazili až v červnu 1686, ubytovali se v kostele sv. Martina a v jeho sousedství vybrali místo pro stavbu nového konventu. Na jaře r. 1687 byl vypracován projekt a ještě v květnu téhož roku byla zahájena stavba. Nejprve byly zbořeny všechny stavby na vybraném staveništi včetně kostela sv. Martina, poté byly postaveny nové budovy konventu, do kterých se kapucíni mohli nastěhovat již 1. ledna 1691. Roku 1692 byla poprvé sloužena mše v klášterním kostele, který byl 15.10. 1693 zasvěcen Proměnění Páně, oltáře pak sv. Salvatoru (hlavní oltář), sv. Františku Serafinskému, sv. Antonínu Paduánskému (boční oltáře) a sv. Barboře (oltář v kapli). Roku 1738 nechala vrchnost zřídit v kostele oratoř, roku 1748 byl konvent rozšířen o nové cely. Rušení církevních institucí při Josefínských reformách se klášter vyhnul, od roku 1784 byl klášterní…  číst dále

Zany, 1.1. 2007

otvíračka

Klášterní kostel dnes slouží jako farní pro Třebíč-Jejkov, otevřen je v době konání bohoslužeb: Úterý: 18.00; Středa: 7.00; Čtvrtek: 7.00; Pátek: 18.00; Sobota: 7.00; Neděle: 7.30, 9.00

1.1. 2007

Vysočina,  Třebíč  (TR), Třebíč

Místa v okolí

 Městská věž
 Černý dům
 kostel sv. Martina
 Hrádek
 židovský hřbitov
 Třebíč
 Stařík
 Krahulov
 Čechočovice
 Přeckov
 pivovar
 Hostákov
 Výčapy
 Velký javor
 Lhota u Lipníka
 Sádek
 Nárameč
 Ratibořice
 Okříšky
 Čáslavice
 Holý mlýn
 Vlčatín
 Budišov
 Heraltice
 Lykodery
 Lesůňky
 Štěměchy
 Kozlov
 Plešice
 boží muka
 Střeliště
 Holoubek
 Valeč
 Valeč
 boží muka
 Dašovský mlýn
 Bransouze
 Zátiší
 Pyšel
 Myslibořice
 boží muka
 Mařenka
 kostel sv. Lukáše
 Bohušice
 Chaloupky
 Dašovice
 Lesonice
 Dolní Heřmanice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 Krhov
 Sáblíkův lesopark
 Dub
 Kokštejn
 kaple sv. Víta
 Vaneč
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vendelína
 akciový pivovar
 pivovar
 Dalešice
 kostel sv. Vavřince
 Hrotovice
 Přímělkov
 Jakubov
 Rokštejn
 katovna
 Přímělkov
 Hoffmannův dům
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 židovské ghetto
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Třebíč-Jejkov
Otmarova ul. 51/20
674 01 Třebíč
Tel: +420 568 841 080
http://www.volny.cz/trebicmartin/jejkov.htm
Základní informace místa
ID místa: 4879
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama