Barokní klášter z r. 1687-92, upraven v l. 1748, kostel od r. 1784 farní, po požárech v 19. století opraven. R. 1884 přistavěna věž. R. 1950 klášter zrušen, r. 1991 budovy navráceny kapucínům.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 10/2016
První varianta kláštera z roku 1680 nebyla realizována, přednost dostala druhá z r. 1687 kladoucí důraz na výraznější uplatnění průčelí kostela obráceného k severu. Konvent byl postaven ve strohém duchu obvyklém pro kapucíny, jeho strohost byla později částečně setřena při úpravách pro farní účely. Konventní kostel je obdélná stavba s prostým průčelím s barokním kamenným portálem završeným erbem stavebníka a letopočtem 1691, po obou bocích portálu byla obdélná okna, jejichž horní část byla v 18. století zaklenuta půlkruhem. O úroveň výše je kopie původní fresky vytvořená během obnovy v roce 1992. Obdélná loď je má valenou klenbu s trojicí trojbokých výsečí, do středního pole se otvírá boční kaple sv. Barbory také zaklenutá valeně, nad níž byla r. 1884 vztyčena hranolová historizující zvonice. Na kapli od jihu navazuje spojovací chodba v 19. století rozšířená a zaklenutá plackovou klenbou nesenou dvěma toskánskými sloupy. Za chodbou je sakristie spojená chodbou s opět valeně klenutým závěrem kostela. Patrový čtyřkřídlý klášter byl postaven východně od kostela, spojen s ním byl pomocí oratoří a schodištěm vedoucím z cel v patře do prostor za hlavním oltářem. Křídla jsou většinou dvoutraktová, při vstupu je vrátnice, ve východním křídle proti kostelu provozní prostory s kuchyní, v jižním křídle velký plochostropý refektář. Přibližně oválný areál je dodnes obklopen vysokou barokní zdí s kapličkami, jižní část byla narušena stavbou nvodobého sportovního areálu s krytou halou.
Zany, 1.1. 2007
historie

Založení kapucínského kláštera v Třebíči bylo schváleno již roku 1663. První kapucíni však do města dorazili až v červnu 1686, ubytovali se v kostele sv. Martina a v jeho sousedství vybrali místo pro stavbu nového konventu. Na jaře r. 1687 byl vypracován projekt a ještě v květnu téhož roku byla zahájena stavba. Nejprve byly zbořeny všechny stavby na vybraném staveništi včetně kostela sv. Martina, poté byly postaveny nové budovy konventu, do kterých se kapucíni mohli nastěhovat již 1. ledna 1691. Roku 1692 byla poprvé sloužena mše v klášterním kostele, který byl 15.10. 1693 zasvěcen Proměnění Páně, oltáře pak sv. Salvatoru (hlavní oltář), sv. Františku Serafinskému, sv. Antonínu Paduánskému (boční oltáře) a sv. Barboře (oltář v kapli). Roku 1738 nechala vrchnost zřídit v kostele oratoř, roku 1748 byl konvent rozšířen o nové cely. Rušení církevních institucí při Josefínských reformách se klášter vyhnul, od roku 1784 byl klášterní…  číst dále

Zany, 1.1. 2007

otvíračka

Klášterní kostel dnes slouží jako farní pro Třebíč-Jejkov, otevřen je v době konání bohoslužeb: Úterý: 18.00; Středa: 7.00; Čtvrtek: 7.00; Pátek: 18.00; Sobota: 7.00; Neděle: 7.30, 9.00

1.1. 2007

Komentáře

Vysočina,  Třebíč  (TR), Třebíč

Místa v okolí

 Městská věž
 Černý dům
 kostel sv. Martina
 Hrádek
 židovský hřbitov
 Třebíč
 Stařík
 Krahulov
 Čechočovice
 Přeckov
 Hostákov
 pivovar
 Výčapy
 Velký javor
 Lhota u Lipníka
 Sádek
 Nárameč
 Ratibořice
 Okříšky
 škola T. G. Masaryka
 Přibyslavice
 bývalý hostinec
 Čáslavice
 Holý mlýn
 Vlčatín
 Budišov
 Heraltice
 Lykodery
 Lesůňky
 Štěměchy
 Kozlov
 Plešice
 boží muka
 Střeliště
 Holoubek
 Valeč
 Valeč
 boží muka
 Dašovský mlýn
 Bransouze
 Zátiší
 Pyšel
 boží muka
 Mařenka
 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 Bohušice
 Chaloupky
 Dašovice
 Okárec
 Lesonice
 Dolní Heřmanice
 Oslavice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 Krhov
 Sáblíkův lesopark
 Dub
 Kokštejn
 kaple sv. Víta
 Vaneč
 socha sv. Floriána
 akciový pivovar
 socha sv. Vendelína
 Dalešice
 pivovar
 kostel sv. Vavřince
 Hrotovice
 Přímělkov
 Jakubov
 Rokštejn
 katovna
 Přímělkov
 Hoffmannův dům
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 židovské ghetto
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Třebíč-Jejkov
Otmarova ul. 51/20
674 01 Třebíč
Tel: +420 568 841 080
http://www.volny.cz/trebicmartin/jejkov.htm
Základní informace místa
ID místa: 4879
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

reklama