Pravoslavný chrám byl postaven v letech 1939-1940 podle návrhu archimandrity Andreje (Vsevolod Kolomacký). Chrám je svým vzhledem čistým projevem napodobujícím architekturu starých byzantsko-slovanských staveb. Dnes kulturní památka ČR.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
Město Třebíč leží na řece Jihlavě na západě Moravy v jihovýchodní části Kraje Vysočina. Město má množství památek, z nichž jsou některé zapsány do seznamu světového dědictví UNESCO. Kromě těch nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších památek jsou zde však i památky méně známé, ale jistě krásné a hodné navštívení. Jednou z mnoha sakrálních staveb města je i pravoslavný chrám (správný český výraz pro „kostel“ východní [tj. pravoslavné čili ortodoxní] církve) sv. Václava a Ludmily stojící na náměstí sv. Gorazda. Chrám je přístupný během konání bohoslužeb.
Luděk Vláčil, 24.8. 2021
popis

Budova chrámu napodobuje svým vzhledem staré byzantskoslovanské církevní stavby. Přízemí slouží jako byt faráře. Dominantní báň na vrcholu je pokryta zlatou fólií. Autorem stavby i vnitřní výzdoby a ikon je archimandrita Andrej (Vsevolod Kolomacký). Prostranství kolem chrámu s přilehlou ulicí se dnes nazývá Gorazdovo náměstí na paměť prvního biskupa československé pravoslavné církve, který byl v roce 1942 popraven za napomáhání čs. parašutistům po atentátu na říšského protektora R. Heydricha. Samotná stavba je svým způsobem unikátní, obzvláště v rovině urbanistické, nijak nenarušuje zastavovanou plochu okolí. Chrám je centrální dvoupodlažní stavba odvozená od půdorysu řeckého kříže s pětibokým závěrem na východní straně, ke kterému jsou přistavěny dvě sakristie. Na jižní straně se nachází vstupní průčelí členěné arkádovým schodištěm s hranolovou věží v průčelí, prolomenou půlkruhovým obloukem, nad kterým je obraz Panny Marie. Korunní římsa…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 17.10. 2021

historie

Autor stavby, archimandrita Andrej (Vsevolod Kolomacký) byl biskupem Gorazdem II. (vlastním jménem Matěj Pavlík) pozván aby pomohl s výstavbou chrámů. Za svůj život Kolomanský pomohl postavit na území Československa množství pravoslavných chrámů, z nichž bylo mnoho zcela jeho vlastním dílem, od projektu přes výmalbu a ikony až po svěcení křížů a zvonů. Na Moravě vznikl jedinečný soubor sedmi čistě pravoslavných zděných chrámů jednímž z nich je také chrám sv. Václava a Ludmily v Třebíči ve kterém, Kolomanský sloužil jako první kněz. Stavbu v letech 1939-1940 provedla třebíčská stavební firma Herzán. Svěcení chrámu se konalo 22. září 1940 za účasti 13 kněží. Světitelem chrámu byl otec Rezek. Dnes je stavba kulturní památkou ČR. Chrám úžívá Třebíčská pravoslavná církevní obec, která je součástí jihlavského okružního protopresbyterátu, eparchie olomoucko-brněnské. Přízemí slouží jako byt faráře.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.ob-eparchie.cz, https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 17.10. 2021

Vysočina,  Třebíč  (TR), Třebíč

Místa v okolí

 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Černý dům
 Hrádek
 Třebíč
 židovský hřbitov
 Stařík
 Krahulov
 Čechočovice
 Přeckov
 Výčapy
 pivovar
 Hostákov
 Sádek
 Velký javor
 Lhota u Lipníka
 Okříšky
 Ratibořice
 Nárameč
 Holý mlýn
 Čáslavice
 Heraltice
 Vlčatín
 Lesůňky
 Budišov
 Štěměchy
 Lykodery
 Střeliště
 boží muka
 Dašovský mlýn
 Kozlov
 Plešice
 Bransouze
 Holoubek
 Valeč
 Valeč
 Mařenka
 Zátiší
 boží muka
 boží muka
 Chaloupky
 Dašovice
 Bohušice
 Myslibořice
 Pyšel
 kostel sv. Lukáše
 Lesonice
 kostel sv. Václava
 Dolní Heřmanice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Víta
 socha sv. Šebestiána
 Krhov
 Sáblíkův lesopark
 Kněžice
 Dub
 Želetava
 Želetava
 socha sv. Floriána
 Jakubov
 socha sv. Vendelína
 akciový pivovar
 Přímělkov
 pivovar
 Hrotovice
 kostel sv. Vavřince
 Dalešice
 Rokštejn
 radnice
 Hoffmannův dům
 Šášovice
 Přímělkov
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 židovské ghetto
 Dolní most
 sýpka a panský dvůr
 sloup se sochou Madony
 Brtnice
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
Základní informace místa
ID místa: 15769
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama