Pův. kostel benedikt. kláštera z pol. 13. století, od 14. stol. farní. Přestavován goticky (1502), barokně (po r. 1707) a neoslohově (r. 1905)
Hlavní obrázek místa
© Marek Pecka, 8/2003
Kolem poloviny 13. století založil opat Martin, představený třebíčského benediktinského kláštera nový kostel sv. Martina. Během 14. století se kostel odpoutal od kláštera a stal se farním. Někdy po roce 1335, kdy osada pod klášterem získal městská práva byla před kostelem jako součást městského opevnění postavena mohutná hranolová věž. Během 15. století ve městě zakotvila protestantská víra. Roku 1502 nechal nový majitel panství Vilém z Pernštejna opravit poškozený kostel, zejména klenby, krovy, z té doby pocházejí také tzv. „pernštejnské dveře u sakristie“. Roku 1628 získal panství Adam z Valdštejna, který do kostela po dlouhé době dosadil katolického faráře. Prvním z nich byl farář Bureš, který se pustil do zvelebování svého svatostánku, nechal opravit varhany, zřídil boční oltáře sv. Václava a Zvěstování P. Marie, začal stavět faru. Při barokních úpravách po r. 1707 byly zvětšena boční kaple sv. Anny a sv. josefa, r. 1716 byl stržen kůr, rozšířeny boční lodě s galeriemi a kostel byl propojen s městskou věží. Trámový strop hlavní lodi byl nahrazen valenou klenbou. V následujících letech byla postavena kazatelna, zděný kůr, přestavěna a rozšířena sakristie. Při posledních významnějších úpravách roku 1905 byla dosavadní dřevěná okna nahrazena kovovými, boční kaple byly přisvíceny novými světlíky proraženými v klenbách.
Zany, 1.1. 2007
otvíračka

Pondělí: od 6.30 (před mší svatou v 7.15) do 16.00 (o prázdninách do 15.00) Úterý: od 6.30 (před mší svatou v 7.15) do 16.00 (o prázdninách jen ke mříži) Středa: od 6.30 (před mší svatou v 7.15) do mše svaté v 16.00 (o prázdninách do 15.00) Čtvrtek: od 8.00 do mše svaté v 18.00 (o prázdninách jen ke mříži) Pátek: od 6.30 (před mší svatou v 7.15) do 16.00 (o prázdninách do 13.00) Sobota od 8.00 do mše svaté v 18.00 (jen ke mříži) Neděle v 7.00 (před mší svatou v 8.00) do mše svaté v 18.00 (jen ke mříži)

http://www.volny.cz/trebicmartin/otevrenikostela.htm, 1.1. 2007

Komentáře

Vysočina,  Třebíč  (TR), Třebíč

Místa v okolí

 Městská věž
 Černý dům
 Hrádek
 Třebíč
 židovský hřbitov
 Stařík
 Krahulov
 Čechočovice
 Přeckov
 Výčapy
 pivovar
 Hostákov
 Velký javor
 Sádek
 Lhota u Lipníka
 Okříšky
 Přibyslavice
 Nárameč
 Ratibořice
 Čáslavice
 Holý mlýn
 Vlčatín
 Heraltice
 Budišov
 Lesůňky
 Štěměchy
 Lykodery
 Střeliště
 boží muka
 Kozlov
 Dašovský mlýn
 Plešice
 Bransouze
 Holoubek
 Valeč
 Zátiší
 boží muka
 Valeč
 Mařenka
 Chaloupky
 Pyšel
 Dašovice
 boží muka
 Myslibořice
 Bohušice
 kostel sv. Lukáše
 Lesonice
 kostel sv. Václava
 Dolní Heřmanice
 Oslavice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 Sáblíkův lesopark
 kaple sv. Víta
 Krhov
 Dub
 socha sv. Floriána
 Přímělkov
 Želetava
 akciový pivovar
 Jakubov
 pivovar
 socha sv. Vendelína
 Rokštejn
 Hrotovice
 Dalešice
 kostel sv. Vavřince
 Hoffmannův dům
 Přímělkov
 kamenný most
 radnice
 fara
 židovské ghetto
 Valdštejnský dům
 Šášovice
 katovna
 sýpka a panský dvůr
 sloup se sochou Madony
 Dolní most
 Brtnice
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Třebíč-město
Martinské nám. 87/20
674 01 Třebíč
Tel: +420 568 840 522; +420 568 841 532
http://www.volny.cz/trebicmartin/
trebicmartin@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 4874
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.12.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama