Pův. kostel benedikt. kláštera z pol. 13. století, od 14. stol. farní. Přestavován goticky (1502), barokně (po r. 1707) a neoslohově (r. 1905)
Hlavní obrázek místa
© Marek Pecka, 8/2003
Kolem poloviny 13. století založil opat Martin, představený třebíčského benediktinského kláštera nový kostel sv. Martina. Během 14. století se kostel odpoutal od kláštera a stal se farním. Někdy po roce 1335, kdy osada pod klášterem získal městská práva byla před kostelem jako součást městského opevnění postavena mohutná hranolová věž. Během 15. století ve městě zakotvila protestantská víra. Roku 1502 nechal nový majitel panství Vilém z Pernštejna opravit poškozený kostel, zejména klenby, krovy, z té doby pocházejí také tzv. „pernštejnské dveře u sakristie“. Roku 1628 získal panství Adam z Valdštejna, který do kostela po dlouhé době dosadil katolického faráře. Prvním z nich byl farář Bureš, který se pustil do zvelebování svého svatostánku, nechal opravit varhany, zřídil boční oltáře sv. Václava a Zvěstování P. Marie, začal stavět faru. Při barokních úpravách po r. 1707 byly zvětšena boční kaple sv. Anny a sv. josefa, r. 1716 byl stržen kůr, rozšířeny boční lodě s galeriemi a kostel byl propojen s městskou věží. Trámový strop hlavní lodi byl nahrazen valenou klenbou. V následujících letech byla postavena kazatelna, zděný kůr, přestavěna a rozšířena sakristie. Při posledních významnějších úpravách roku 1905 byla dosavadní dřevěná okna nahrazena kovovými, boční kaple byly přisvíceny novými světlíky proraženými v klenbách.
Zany, 1.1. 2007
otvíračka

Pondělí: od 6.30 (před mší svatou v 7.15) do 16.00 (o prázdninách do 15.00) Úterý: od 6.30 (před mší svatou v 7.15) do 16.00 (o prázdninách jen ke mříži) Středa: od 6.30 (před mší svatou v 7.15) do mše svaté v 16.00 (o prázdninách do 15.00) Čtvrtek: od 8.00 do mše svaté v 18.00 (o prázdninách jen ke mříži) Pátek: od 6.30 (před mší svatou v 7.15) do 16.00 (o prázdninách do 13.00) Sobota od 8.00 do mše svaté v 18.00 (jen ke mříži) Neděle v 7.00 (před mší svatou v 8.00) do mše svaté v 18.00 (jen ke mříži)

http://www.volny.cz/trebicmartin/otevrenikostela.htm, 1.1. 2007

Vysočina,  Třebíč  (TR), Třebíč

Místa v okolí

 Městská věž
 Černý dům
 Hrádek
 Třebíč
 židovský hřbitov
 Stařík
 Krahulov
 Čechočovice
 Přeckov
 Výčapy
 pivovar
 Hostákov
 Velký javor
 Sádek
 Lhota u Lipníka
 Okříšky
 Nárameč
 Ratibořice
 Čáslavice
 Holý mlýn
 Vlčatín
 Heraltice
 Budišov
 Lesůňky
 Štěměchy
 Lykodery
 Střeliště
 boží muka
 Dašovský mlýn
 Kozlov
 Plešice
 Bransouze
 Holoubek
 Zátiší
 boží muka
 Valeč
 Valeč
 Mařenka
 Chaloupky
 Pyšel
 boží muka
 Dašovice
 Bohušice
 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 Lesonice
 kostel sv. Václava
 Dolní Heřmanice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Sáblíkův lesopark
 socha sv. Šebestiána
 kaple sv. Víta
 Krhov
 Dub
 socha sv. Floriána
 Přímělkov
 Želetava
 Jakubov
 akciový pivovar
 pivovar
 socha sv. Vendelína
 Rokštejn
 Hrotovice
 Dalešice
 kostel sv. Vavřince
 Hoffmannův dům
 Přímělkov
 fara
 kamenný most
 radnice
 židovské ghetto
 Valdštejnský dům
 Šášovice
 sýpka a panský dvůr
 sloup se sochou Madony
 Dolní most
 katovna
 Brtnice
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Třebíč-město
Martinské nám. 87/20
674 01 Třebíč
Tel: +420 568 840 522; +420 568 841 532
http://www.volny.cz/trebicmartin/
trebicmartin@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 4874
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.12.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama