Zámek byl postaven Rafaelem Chroustenským na konci 16. stol. V r. 1620 mu byl zámek zabaven pro jeho účast na stavovském povstání a darován hraběti Collaltovi, který ho využíval jako admin. budovu. V 18. stol. byl částečně barokně přestavěn.
Hlavní obrázek místa
Pohled na věž
© Roman Řezáč 09/2004
Zámek v Černé tvoří dominantu obce, jeho věž je zdaleka viditelná. Dnes je nepřístupný a má soukromého vlastníka. Také díky zástavbě a vysoké ohradě zůstává z větší části ukrytý. Od 17.století sloužil už jen jako administrativní budova, ještě nedávno potom kulturním účelům.
Roman Řezáč, 26.9. 2004
historie

Zámek vystavěl na konci 16.století jako jednoduchou renesanční stavbu s boční věží Rafael Chroustenský. Ten vlastnil zámek do stavovského povstání, jehož byl v letech 1618-1620 účastníkem. Díky tomu mu byl zámek zabaven a darován hraběti Collaltovi. Tím se Černá stala součástí brtnického panství a její význam poklesl a sloužil administrativě. V 18.století byl ještě částečně barokně přestavěn, zejména v interiéru.

Roman Řezáč, 26.9. 2004

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR),

Místa v okolí

 boží muka
 Bohdalov
 Zahradiště
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Rudolec
 Stránecká Zhoř
 Kamenice
 Jamné
 Zátiší
 kaple sv. Rocha
 boží muka
 Nové Veselí
 fara
 kostel sv. Václava
 Rytířsko
 kostel sv. Jiljí
 Sáblíkův lesopark
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Židovské město
 synagoga
 boží muka
 železniční viadukt
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 Hastrmanka
 Měšťanský pivovar
 dům U Rytířů
 boží muka
 děkanství
 kostel sv. Barbory
 kostnice
 Dolní brána
 Panský pivovar
 Rosička
 socha kavky
 Polná
 Přímělkov
 Luka nad Jihlavou
 Klešter
 Přímělkov
 Velké Meziříčí
 železniční viadukt
 židovský hřbitov
 radnice
 Obecník
 železniční viadukt
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 katovna
 Rokštejn
 Vlčatín
 Jeclov
 Velký javor
 Bransouze
 rychta (dům čp. 73)
 Most sv. Lutriána
 Dolní Heřmanice
 Dolní most
 kamenný most
 radnice
 Hoffmannův dům
 Brtnice
 sloup se sochou Madony
 fara
 Valdštejnský dům
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 2618
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.9.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama