Zámek v roce 1597 nechal postavit Samuel Radešínský z Radešína. Dalším majitelem se v roce 1607 stal olomoucký biskup František z Ditrichštejna. Roku 1684 byla vyhloubena studna, zřízena domácí kaple a byly provedeny ještě další úpravy.
Hlavní obrázek místa
Pohled na zámek
© Martin Kabeláč 10/2003
Radešínský statek byl po dlouhá staletí lénem žďárského kláštera. Roku 1407 se po Radešíně psal jakýsi Jan, po polovině století pak Buzek z Radešína. Původně nevelká gotická tvrz jednoduché obdélné dispozice, jejíž zbytky byly teprve nedávno rozpoznány v dnešní zámecké budově, vznikla zřejmě někdy v průběhu 15. století. Roku 1597 získal lenní statek do dědičného vlastnictví Samuel Radešínský z Radešovic, který na přelomu 16. a 17. století rozšířil tvrz na mohutnou věžovitou stavbu téměř čtvercového půdorysu. Roku 1616 již tvrz patřila olomouckému biskupu Františku z Dietrichsteina, který jej přičlenil k majetku biskupství a později zpět ke statkům žďárského kláštera. Kolem roku 1720 nechal opat Václav Vejmluva k tvrzi ze severní strany přistavět patrové barokní křídlo snad podle plánu G. Santiniho, který v té době ve Žďáře působil. Po zrušení kláštera na konci 1784 spravoval Radešín moravský náboženský fond, který jej roku 1826 prodal známé rodině Schneiderů. Ti jej roku 1827 upravili klasicistně, sjednotili fasády a kolem zámku založili velký park. Jejich potomci, rodina Duré vlastnili Radešín až do roku 1945. Státní statky, které jej poté využívaly k hospodářským a administrativním účelům mají na svědomí jeho dnešní zanedbaný stav.
Pavel Zany Komárek, 18.2. 2004
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR),

Místa v okolí

 Bobrová
 železniční viadukt
 Moravec
 Lhotka u Mirošova
 kostel sv. Martina
 Blažkov
 železniční viadukt
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 železniční viadukt
 socha kavky
 Strážek
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Horní Rozsíčka
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 kostel sv. Václava
 Templ
 mariánský sloup
 kašna Píseň hor
 Mitrov
 evangelický kostel
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 Mitrov
 Zahradiště
 Bukov
 Rožná
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 kostel sv. Mikuláše
 Skalský dvůr
 Centrum Eden
 Domanínek
 boží muka
 socha zubra
 Moravecké Pavlovice
 Rohy
 Velké Meziříčí
 boží muka
 židovský hřbitov
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 Ořechov
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Obecník
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 kostel sv. Václava
 fara
 kaple sv. Rocha
 boží muka
 katovna
 Nové Veselí
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
 rybník Sykovec
 Stránecká Zhoř
 Víckov
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 Sáblíkův lesopark
 kamenný most
 Žďárec
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Markéty
 Košíkov
 dolní hřbitov
 Karasín
 kamenný most
 Dalečín
 Dalečín
 Najdek
Základní informace místa
ID místa: 2140
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.2.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama