Zachovalý kostel z 1. pol. 18. stol. Iniciátorem stavby byl opat Václav Vejmluva. Projekt vypracoval v roce 1714 Jan Santini, který využil lodi a věže starého gotického kostela.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 4/2003
V nevelké obci jsou dnes dva velké a výstavné kostely. Bobrová byla rozdělena mezi dvě panství a každý z majitelů nechal ve své části postavit kostel. Kostel sv. Petra a Pavla je na návsi v Horní Bobrové, tedy v severní části obce ležící při silnici na Nové Město na Moravě
Zany, 5.12. 2005
historie

Historie kostela v (Horní ) Bobrové

Kostelní budova, orientovaná k západu, se skládá z obdélného presbytáře, k němuž přisedá na západě hranolová věž a na severu a jihu pravoúhlé předsíně, a z krátké, přibližně dvojnásobně široké lodi se zaoblenými rohy a trojbokým konkávně tvarovaným východním průčelím, která má v síle zdi válcové schodiště na kruchtu. Dokončený kostel byl svěcen v roce 1722. Iniciátorem stavby byl opat Václav Vejmluva, neboť Bobrová patřila cisterciáckému klášteru ve Žďáru nad Sázavou. Projekt vypracoval v roce 1714 Jan Santini, který využil lodi a věže starého gotického kostela. Nahrazením zbořeného kněžiště barokní lodí obdržela svatyně opačnou orientaci. Nový celek byl architektonicky sjednocen ve fasádách i v interiéru. Spojením gotických částí s barokní přístavbou vytvořil Santini zajímavou dispozici, navíc charakteristickou dualismem vnějšku a vnitřku, příznačným pro umělcovy návrhy z počátku druhé desetiletí 18. století.…  číst dále

Jan Sedlák a kolektiv, Významné památky okresu Žďár nad Sázavou, 1982., 30.10. 2005

otvíračka

Kostel je přístupný v době konání mše svaté: Neděle 10:45, Pondělí 18:00 (L), 17:00 (Z), Pátek 17:30

http://sweb.cz/prokopzr/bohosluzbydekanstvi.htm, 30.10. 2005

Půdorys místa


© Jan Sedlák a kolektiv, Významné památky okresu Žďár nad Sázavou, 1982.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Bobrová

Místa v okolí

 Bobrová
 Radešín
 Šiklův mlýn
 kostel sv. Václava
 Moravec
 Lhotka u Mirošova
 Blažkov
 železniční viadukt
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Mrázkova louka
 Horní Rozsíčka
 Templ
 Strážek
 železniční viadukt
 kostel sv. Martina
 Mitrov
 kostel sv. Jiljí
 Mitrov
 kašna Píseň hor
 Rožná
 železniční viadukt
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 Bukov
 evangelický kostel
 Křižanov
 socha kavky
 kaple sv. Barbory
 kaplička
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Domanínek
 Skalský dvůr
 Centrum Eden
 socha zubra
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Moravecké Pavlovice
 kostel sv. Mikuláše
 Zahradiště
 Mostiště
 kostel sv. Marka
 boží muka
 Rohy
 boží muka
 Ořechov
 kostel sv. Jiří
 Víckov
 Karasín
 rybník Sykovec
 Velké Meziříčí
 Pernštejn
 Aueršperk
 židovský hřbitov
 Medlovský rybník
 Dalečín
 Žďárec
 kostel sv. Václava
 boží muka
 fara
 Obecník
 radnice
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Košíkov
 Dalečín
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
 Nové Veselí
 boží muka
 katovna
 kaple sv. Anny
 železniční viadukt
 kamenný most
 Skryje
 Žďár nad Sázavou
 vodní dílo Vír I
 kaple sv. Markéty
 dolní hřbitov
 Rysov
 Stránecká Zhoř
 Sáblíkův lesopark
 kaple sv. Jiljí
 Újezd u Tišnova
Základní informace místa
ID místa: 3550
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama