Pozůstatky předsunutého opevnění města. Z dvoupatrové věže chráněné příkopem a palisádou stojí zbytky přízemí. Při příležitosti 500. výročí Žižkovy smrti zbudována mohyla z žul. kamenů. Poloha na skále poskytuje nejlepší výhledy na město.
Hlavní obrázek místa
Hrádek
© Michal Brůža, 10/2009
Až se budete toulat pokrouceností uliček ghetta Třebíče, rozhodně se nenechte odradit od návštěvy velice zajímavého místečka, ze kterého se vám otevře nejlepší pohled nejen na židovskou čtvrť samotnou, ale také na baziliku sv. Prokopa či městskou věž dominující městu - vše pěkně stěsnané do údolíčka podél řeky Jihlavy. Poté co vystoupáte na několikero výškových metrů, na skalce vystupující směrem k řece objevíte středověkou baštu - součást předsunutého opevnění města. Z kdysi dvoupatrové kruhové věže chráněné příkopem a palisádou dnes můžeme obdivovat pouze zbytky přízemní části. Dle pověstí zde měl svůj stan i sám Žižka. Při příležitosti pětistého výročí jeho smrti zde navíc byla r. 1924 vystavěna mohyla z mohutných žulových balvanů.
Mass, Turyna Petr, 20.4. 2006
Vysočina,  Třebíč  (TR), Třebíč

Místa v okolí

 Černý dům
 židovský hřbitov
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Třebíč
 Stařík
 Krahulov
 Čechočovice
 Přeckov
 Hostákov
 pivovar
 Velký javor
 Výčapy
 Nárameč
 Sádek
 Lhota u Lipníka
 Okříšky
 Ratibořice
 Vlčatín
 Holý mlýn
 Čáslavice
 Heraltice
 Budišov
 Střeliště
 Štěměchy
 Lesůňky
 Lykodery
 Kozlov
 Bransouze
 boží muka
 Plešice
 boží muka
 Holoubek
 Dašovský mlýn
 Zátiší
 Valeč
 Valeč
 Pyšel
 Chaloupky
 boží muka
 Dašovice
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 Dolní Heřmanice
 Lesonice
 Sáblíkův lesopark
 Dub
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 Krhov
 Kokštejn
 kaple sv. Víta
 Přímělkov
 socha sv. Floriána
 Rokštejn
 akciový pivovar
 socha sv. Vendelína
 Dalešice
 pivovar
 kostel sv. Vavřince
 Hrotovice
 Přímělkov
 Hoffmannův dům
 katovna
 fara
 kamenný most
 radnice
 židovské ghetto
 Valdštejnský dům
 kostel sv. Mikuláše
 Dolní most
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 Šášovice
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Mstěnice
Základní informace místa
ID místa: 4162
Typ místa: ostatní
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama