Gotický kostelík prvně zmiňovaný k r. 1468 vznikl pravděpodobně v 1. polovině 15. stol. V letech 1564–1575 proběhla renesanční přestavba. V r. 1605 byl u kostela zřízen nový městský hřbitov. V r. 1701 byla přistavěna barokní věž.
Hlavní obrázek místa
hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice
© Luděk Vláčil 07/2021
Třebíč je městem ležícím na řece Jihlavě na západě Moravy v jihovýchodní části Kraje Vysočina. Město má množství památek, z nichž jsou některé zapsány do seznamu světového dědictví UNESCO. Kromě těch nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších staveb jsou zde však i památky méně známé, ale jistě krásné a hodné navštívení. Jednou z mnoha sakrálních staveb města je také římskokatolický filiální hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice.
Luděk Vláčil, 6.11. 2021
historie

Prostý jed­nolodní gotický kostel bez věže vznikl pravděpodobně v 1. polovině 15. století, jak dokazuje unikátní gotický hambálkový krov a částečně zachovalé gotické fresky andě­lů, které jsou zafixovány a skryty pod omítku. Podle některých zdrojů zde první chrám mohl stát již mnohem dříve. Kostel Nejsvětější Trojice je prvně zmíněn v kronice Eliáše Střelky Náchodského z roku 1574, v níž se popisuje požár města v roce 1468 po dobytí Matyášem Korvínem. V roce 1564, kdy Třebíč drželi páni Osovští z Doubravice, hlásící se k jednotě bratrské, byla zahájena renesanční přestavba kostela. V roce 1605 byl u kostela zřízen nový městský hřbitov (dnes zvaný starý hřbitov), protože stávající u kostela sv. Martina již nedostačoval. V letech 1671-1677 byl kostel Nejsvětější Trojice při rekonstrukci opatřen novou barokní omítkou a v roce 1677 jej posvětil olomoucký biskup Jan Josef Breuner. V roce 1701 vznikla…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj:https://www.trebicmartin.cz/hrbitovni-kostel, https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 6.11. 2021

Vysočina,  Třebíč  (TR), Třebíč

Místa v okolí

 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Černý dům
 Hrádek
 Třebíč
 židovský hřbitov
 Stařík
 Krahulov
 Čechočovice
 Výčapy
 Přeckov
 pivovar
 Hostákov
 Sádek
 Lhota u Lipníka
 Velký javor
 Okříšky
 Ratibořice
 Nárameč
 Čáslavice
 Holý mlýn
 Heraltice
 Vlčatín
 Lesůňky
 Budišov
 Lykodery
 Štěměchy
 boží muka
 Střeliště
 Dašovský mlýn
 Kozlov
 Plešice
 Holoubek
 Bransouze
 Valeč
 Valeč
 boží muka
 Mařenka
 Zátiší
 boží muka
 Bohušice
 Dašovice
 Myslibořice
 Chaloupky
 Pyšel
 kostel sv. Lukáše
 Lesonice
 kostel sv. Václava
 Dolní Heřmanice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 kaple sv. Víta
 Krhov
 Sáblíkův lesopark
 Dub
 Želetava
 socha sv. Floriána
 Jakubov
 Želetava
 socha sv. Vendelína
 akciový pivovar
 pivovar
 Hrotovice
 Přímělkov
 kostel sv. Vavřince
 Dalešice
 Rokštejn
 Šášovice
 radnice
 Hoffmannův dům
 Přímělkov
 židovské ghetto
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 sýpka a panský dvůr
 Dolní most
 sloup se sochou Madony
 Brtnice
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
Základní informace místa
ID místa: 15770
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama