Gotický kostelík prvně zmiňovaný k r. 1468 vznikl pravděpodobně v 1. polovině 15. stol. V letech 1564–1575 proběhla renesanční přestavba. V r. 1605 byl u kostela zřízen nový městský hřbitov. V r. 1701 byla přistavěna barokní věž.
Hlavní obrázek místa
hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice
© Luděk Vláčil 07/2021
Třebíč je městem ležícím na řece Jihlavě na západě Moravy v jihovýchodní části Kraje Vysočina. Město má množství památek, z nichž jsou některé zapsány do seznamu světového dědictví UNESCO. Kromě těch nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších staveb jsou zde však i památky méně známé, ale jistě krásné a hodné navštívení. Jednou z mnoha sakrálních staveb města je také římskokatolický filiální hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice.
Luděk Vláčil, 6.11. 2021
historie

Prostý jed­nolodní gotický kostel bez věže vznikl pravděpodobně v 1. polovině 15. století, jak dokazuje unikátní gotický hambálkový krov a částečně zachovalé gotické fresky andě­lů, které jsou zafixovány a skryty pod omítku. Podle některých zdrojů zde první chrám mohl stát již mnohem dříve. Kostel Nejsvětější Trojice je prvně zmíněn v kronice Eliáše Střelky Náchodského z roku 1574, v níž se popisuje požár města v roce 1468 po dobytí Matyášem Korvínem. V roce 1564, kdy Třebíč drželi páni Osovští z Doubravice, hlásící se k jednotě bratrské, byla zahájena renesanční přestavba kostela. V roce 1605 byl u kostela zřízen nový městský hřbitov (dnes zvaný starý hřbitov), protože stávající u kostela sv. Martina již nedostačoval. V letech 1671-1677 byl kostel Nejsvětější Trojice při rekonstrukci opatřen novou barokní omítkou a v roce 1677 jej posvětil olomoucký biskup Jan Josef Breuner. V roce 1701 vznikla…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj:https://www.trebicmartin.cz/hrbitovni-kostel, https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 6.11. 2021

Komentáře

Vysočina,  Třebíč  (TR), Třebíč

Místa v okolí

 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Černý dům
 Hrádek
 Třebíč
 židovský hřbitov
 Stařík
 Krahulov
 Čechočovice
 Výčapy
 Přeckov
 pivovar
 Hostákov
 Sádek
 Lhota u Lipníka
 Velký javor
 Okříšky
 Ratibořice
 škola T. G. Masaryka
 bývalý hostinec
 Přibyslavice
 Nárameč
 Čáslavice
 Holý mlýn
 Heraltice
 Vlčatín
 Lesůňky
 Budišov
 Lykodery
 Štěměchy
 boží muka
 Střeliště
 Dašovský mlýn
 Kozlov
 Plešice
 Holoubek
 Bransouze
 Valeč
 Valeč
 boží muka
 Mařenka
 Zátiší
 boží muka
 Bohušice
 Dašovice
 Myslibořice
 Chaloupky
 Pyšel
 kostel sv. Lukáše
 Lesonice
 kostel sv. Václava
 Dolní Heřmanice
 Oslavice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 kaple sv. Víta
 Krhov
 Sáblíkův lesopark
 Dub
 Želetava
 socha sv. Floriána
 Jakubov
 Želetava
 socha sv. Vendelína
 akciový pivovar
 pivovar
 Hrotovice
 Přímělkov
 kostel sv. Vavřince
 Dalešice
 Rokštejn
 Šášovice
 radnice
 Hoffmannův dům
 Přímělkov
 židovské ghetto
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 sýpka a panský dvůr
 Dolní most
 sloup se sochou Madony
 Brtnice
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
Základní informace místa
ID místa: 15770
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama