Masivní zděná boží muka se čtvercovým půdorysem stojí při silnici č. 602 z Velkého Meziříčí na Měřín. V nikách lucerny jsou umístněny novodobé náboženské obrázky. Na vrcholu je kovový dvojramenný křížek. Při opravě ve 20. století v nich byly objeveny historické dokumenty.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 10/2013
Masivní zděná boží muka se čtvercovým půdorysem stojí při silnici č. 602 z Velkého Meziříčí na Měřín. V nikách jsou umístěny novodobé náboženské obrázky. Na vrcholu je kovový dvojramenný křížek. Při opravě ve 20. století v nich byly objeveny historické dokumenty.
M.C. dle různých zdrojů, 26.10. 2013
historie

Boží muka

Typ drobné sakrální památky, která se v našich zemích začala objevovat již v období gotiky. Představují sloup, u kterého byl připoután a bičován před svojí popravou Ježíš Kristus. Ve 14. - 17. století měla nejčastěji podobu žulového nebo pískovcového sloupu, zakončeného lucernou s křížem na vrcholu. Ač se oblast od oblasti jejich podoba mírně lišila, základní součásti - patku či sokl, sloup či dřík a kapličku či lucernu měla vždy. Na sloupu či na patce byly často znázorňovány předměty, související s Kristovým umučením - hřeby a kladivo, kopí s houbou namočenou do octa, důtky, kleště, kostky (se kterými římští vojáci hráli o jeho šat) apod. Od období baroka až do počátku 20. století byla u nás častější boží muka zděná - z lomového kamene či z cihel, s trojhranným nebo čtyřhranným půdorysem.

M.C. dle různých zdrojů, 26.10. 2013

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Velké Meziříčí

Místa v okolí

 radnice
 Velké Meziříčí
 Obecník
 kostel sv. Mikuláše
 Malá synagoga
 Stará synagoga
 Nová synagoga
 židovský hřbitov
 katovna
 Sáblíkův lesopark
 Mostiště
 kostel sv. Marka
 Stránecká Zhoř
 Dolní Heřmanice
 Vlčatín
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 boží muka
 mariánský sloup
 boží muka
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 Budišov
 Ořechov
 Dub
 Zahradiště
 železniční viadukt
 Nárameč
 Tasov
 Přeckov
 Kněževes nad Oslavou
 Vaneč
 Pyšel
 Černá
 boží muka
 Rohy
 Velký javor
 Zátiší
 kostel sv. Mikuláše
 Hostákov
 Moravec
 Radešín
 Osová
 železniční viadukt
 Bobrová
 Bohdalov
 Jasenice
 Lhotka u Mirošova
 kostel sv. Klimenta
 Ocmanice
 kostel sv. Vavřince
 Strážek
 židovský hřbitov
 Blažkov
 Horní Rozsíčka
 kaple sv. Anny
 Rudolec
 Dolní Rožínka
 Jinošov
 Jinošov
 Dolní Rožínka
 Šénvald
 Dolní Rožínka
 Krahulov
Základní informace místa
ID místa: 11498
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.10.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama