Mlýn postaven v 15. stol. Do r. 1909 patřil mlynářské rodině Moučků, poté Šiklů, v jejichž majetku byl mlýn a přidružená pila do r. 1968, mlelo se však jen do r. 1945. Po r. 1989 majetek vrácen Liboru Šiklovi, který zde postupně buduje rekreační westernové městečko, komerčně zvané Šikland.
Hlavní obrázek místa
Šikland westernové městečko
© Wikimedia Commons 01/2022
Westernové městečko se nachází mezi obcemi Zvole (katastrálně Zvole nad Pernštejnem) a Blažkovem uprostřed polí a lesů. U Blažkova polní asfaltovou cestou směrem do polí. Cesta je dobře značená. Poutače od Nového Města nad Moravě nelze minout.
17.1. 2012
historie

Šiklův mlýn (dříve Moučkův) patří k nejstarším mlýnům na říčce Bobrůvce (Loučce), byl postaven v 15. století. Mlynář Nedoma provdal svou dceru za mlynáře Moučku a jejich potomci zde žili až do roku 1909, kdy mlýn koupili Šiklovi. V jejich majetku zůstal až do roku 1968, ale mlýn a přidružená pila sloužily svému účelu pouze do roku 1945. Libor Šikl buduje westernové městečko od restitucí v 90. letech 20. století. Dnes je tu rozsáhlé rekreační zázemí s množstvím atrakcí. Areál komerčně nazván Šikland.

Iva Spurná, 30.12. 2010

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Zvole

Místa v okolí

 Blažkov
 kostel sv. Václava
 Lhotka u Mirošova
 Dolní Rožínka
 Bobrová
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Templ
 Horní Rozsíčka
 Moravec
 Strážek
 Mitrov
 Rožná
 Radešín
 Bukov
 Mitrov
 Centrum Eden
 Domanínek
 socha zubra
 Moravecké Pavlovice
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Skalský dvůr
 železniční viadukt
 Křižanov
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Mrázkova louka
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 kostel sv. Martina
 kašna Píseň hor
 Pernštejn
 evangelický kostel
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 Víckov
 Pernštejn
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 Rohy
 Aueršperk
 Kozlov - horní sídlo
 Kozlov - dolní sídlo
 venkovský dům
 Karasín
 kostel sv. Kunhuty
 železniční viadukt
 Košíkov
 kaple sv. Anny
 Žďárec
 Zubštejn
 železniční viadukt
 kostel sv. Václava
 Černvír
 Kněževes nad Oslavou
 krytý trámový most
 socha kavky
 kaplička
 Skryje
 Dalečín
 Dalečín
 Rysov
 Ořechov
 vodní dílo Vír I
 Pyšolec
 štola sv. Trojice
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Jiljí
 Újezd u Tišnova
 židovský hřbitov
 Velké Meziříčí
 rybník Sykovec
 kostel sv. Jiljí
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 vyhlídka Babylon
 Obecník
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 katovna
 boží muka
 Horní les
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 smírčí kámen
 kostel sv. Martina
 Křivoš
 Loučky
 železniční viadukt
 Sáblíkův lesopark
Kontaktní informace
WESTERN - ŠIKLŮV MLÝN s.r.o.
Zvole 49
Zvole nad Pernštejnem
592 56
Tel: 566 567 400
http://www.sikluv-mlyn.estranky.cz
western@western.cz
Základní informace místa
ID místa: 3948
Typ místa: skanzen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama