Dům stojí na Karlově náměstí. Měšťan Jan Rábl nechal dům v r.1637 pokrýt figurálními sgrafity. Nahoře představují lidské ctnosti, níže jsou zobrazeny lovecké výjevy a římští císaři. V pol.19.st.sgrafita zabílena a r.1927 restaurována.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 6/2008
V Třebíči na Karlově náměstí najdeme renesanční dům se sgrafity, zvaný Černý dům. Stojí na jižní straně náměstí. V současné době je dům v dobrém stavu a nachází se zde restaurace Černý dům a obchod se sportovním zbožím.
Pavel Vítek, 2.1. 2007
historie

Černý ( Ráblův ) dům

Roku 1619 nechal měšťan Jan Rábl uprostřed dolní strany třebíčského náměstí přestavět dům zvaný Černý. V roce 1637 pak nechal průčelí a půdní nadezdívku ozdobit figurálními sgrafity. V nejvyšším patře znázorňují lidské ctnosti: Víru, Lásku, Naději, Spravedlnost, Rozum a Slávu. Níže pak zobrazují lovecké výjevy římské císaře Vespasiána a Tita. V polovině 19. století byly však zabíleny a znovu restaurovány v roce 1927. Nad portálem vytesaným z pískovce je umístěn nápis: ,,POZIEHNEG HOSPODINE TOMUTO DOMU Y WSSECHNIEM W NIEM PRZEBYWAGYCZYM."

Marek Pecka, 31.12. 2006

Vysočina,  Třebíč  (TR), Třebíč

Místa v okolí

 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Hrádek
 židovský hřbitov
 Třebíč
 Stařík
 Krahulov
 Čechočovice
 Přeckov
 Hostákov
 Výčapy
 pivovar
 Velký javor
 Sádek
 Lhota u Lipníka
 Nárameč
 Okříšky
 Ratibořice
 Holý mlýn
 Čáslavice
 Vlčatín
 Heraltice
 Budišov
 Štěměchy
 Střeliště
 Lesůňky
 Lykodery
 Kozlov
 Bransouze
 Dašovský mlýn
 Plešice
 Holoubek
 Zátiší
 boží muka
 Valeč
 Valeč
 Pyšel
 Chaloupky
 Dašovice
 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 Lesonice
 Dolní Heřmanice
 kostel sv. Václava
 Sáblíkův lesopark
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 Dub
 kaple sv. Víta
 Krhov
 Přímělkov
 socha sv. Floriána
 Rokštejn
 Želetava
 socha sv. Vendelína
 akciový pivovar
 Dalešice
 Jakubov
 pivovar
 kostel sv. Vavřince
 Hrotovice
 Přímělkov
 Hoffmannův dům
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 katovna
 Dolní most
 sloup se sochou Madony
 Šášovice
 Brtnice
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
Základní informace místa
ID místa: 4877
Typ místa: ostatní
Podkategorie:
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama