Dům stojí na Karlově náměstí. Měšťan Jan Rábl nechal dům v r.1637 pokrýt figurálními sgrafity. Nahoře představují lidské ctnosti, níže jsou zobrazeny lovecké výjevy a římští císaři. V pol.19.st.sgrafita zabílena a r.1927 restaurována.
Hlavní obrázek místa
© Marek Pecka, 8/2003
V Třebíči na Karlově náměstí najdeme renesanční dům se sgrafity, zvaný Černý dům. Stojí na jižní straně náměstí. V současné době je dům v dobrém stavu a nachází se zde restaurace Černý dům a obchod se sportovním zbožím.
Pavel Vítek, 2.1. 2007
historie

Černý ( Ráblův ) dům

Roku 1619 nechal měšťan Jan Rábl uprostřed dolní strany třebíčského náměstí přestavět dům zvaný Černý. V roce 1637 pak nechal průčelí a půdní nadezdívku ozdobit figurálními sgrafity. V nejvyšším patře znázorňují lidské ctnosti: Víru, Lásku, Naději, Spravedlnost, Rozum a Slávu. Níže pak zobrazují lovecké výjevy římské císaře Vespasiána a Tita. V polovině 19. století byly však zabíleny a znovu restaurovány v roce 1927. Nad portálem vytesaným z pískovce je umístěn nápis: ,,POZIEHNEG HOSPODINE TOMUTO DOMU Y WSSECHNIEM W NIEM PRZEBYWAGYCZYM."

Marek Pecka, 31.12. 2006

Vysočina,  Třebíč  (TR), Třebíč

Místa v okolí

 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Hrádek
 židovský hřbitov
 Třebíč
 Stařík
 Krahulov
 Čechočovice
 Přeckov
 Hostákov
 Velký javor
 Výčapy
 pivovar
 Lhota u Lipníka
 Sádek
 Nárameč
 Okříšky
 Ratibořice
 Holý mlýn
 Čáslavice
 Vlčatín
 Heraltice
 Budišov
 Štěměchy
 Lesůňky
 Střeliště
 Lykodery
 Bransouze
 Kozlov
 Plešice
 Dašovský mlýn
 Holoubek
 Zátiší
 boží muka
 Valeč
 Valeč
 Pyšel
 Chaloupky
 boží muka
 Dašovice
 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 Lesonice
 Dolní Heřmanice
 kostel sv. Václava
 Sáblíkův lesopark
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 kaple sv. Víta
 Dub
 Krhov
 Přímělkov
 socha sv. Floriána
 Želetava
 Rokštejn
 socha sv. Vendelína
 akciový pivovar
 pivovar
 Jakubov
 Dalešice
 kostel sv. Vavřince
 Hrotovice
 Přímělkov
 Hoffmannův dům
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 katovna
 židovské ghetto
 Dolní most
 sloup se sochou Madony
 Šášovice
 Brtnice
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
Základní informace místa
ID místa: 4877
Typ místa: ostatní
Podkategorie:
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama