Kostel s blíže neznámou dobou vzniku. Ví se, že zde stál už před r. 1500, kdy byl vyroben první zvon. Pravděpodobně byl postaven majitelem přilehlého šlechtického sídla. V l. 1673 a 1897–1898 provedeny stavební úpravy. R. 1711 vyroben druhý zvon. Varhany na obj. kníže Collalta r. 1896.
Hlavní obrázek místa
pohled od severu
© Pavel Zany Komárek 24.11. 2003
Kostel Jména Panny Marie skrývá nejednu záhadu. Není známo přesné datum stavby ani jméno stavitele. Díky zvonu, který byl doložen v pozdějších inventářích, víme, že zde kostel stál už před rokem 1500. Z roku 1657 je známa zpráva od benediktýna Ř. T. Volného, že kostel postavily „jakési panny, nikoliv však řádové sestry“. Je to ale spíše pověst, než fakt. S největší pravděpodobností se jedná o tribunový kostel, jelikož ve středověku stál nad vesnicí. Duchovní správu zde zastával zámecký kaplan. Lze tak usoudit z nenalezení žádných stop a dokladů o farní budově. Kolem kostela se rozkládal hřbitov. V letech 1673 a 1897–98 prodělal kostel dvě přestavby. Co se týče jména kostela, i to si prošlo mnohými změnami. V 17. a 18. století se hovoří o kostelu Narození Panny Marie – nakonec použito tvaru „kostel Blahoslavené Panny Marie rodící se“. V první polovině 19. století je zmiňován se zasvěcením Jménu Panny Marie. Interiér ukrývá hlavní dřevěný oltář s barokními řezbami v pozadí, na kterém stojí sochy sv. Petra a Pavla a Panny Marie s děťátkem. Ten byl roku 1908 zrestaurován a pozlacen. Vedlejší oltář z roku 1905 je zasvěcen Panně Marii Svatohostýnské. Nalezneme zde čtrnáct obrazů z roku 1908 zobrazující Křížové cesty. Každý z nich váží 45 kg. Varhany z roku 1896 mající devět rejstříků byly na objednávku knížete Collalta. Ve věži visí dva zvony o hmotnostech 280 kg z roku 1500 a 150 kg z roku 1711.
L.H. (podle okrisky.cz), 9.6. 2011
Vysočina,  Třebíč  (TR), Okříšky

Místa v okolí

 Okříšky
 Heraltice
 Krahulov
 Střeliště
 Čechočovice
 Chaloupky
 Bransouze
 Štěměchy
 Holý mlýn
 Kněžice
 Stařík
 Dašovský mlýn
 Velký javor
 Třebíč
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Městská věž
 Černý dům
 kostel sv. Martina
 Hrádek
 Mařenka
 fara
 kamenný most
 radnice
 Hoffmannův dům
 židovské ghetto
 Valdštejnský dům
 Dašovice
 Dolní most
 Brtnice
 Sádek
 Čáslavice
 Aleje
 Rokštejn
 Zátiší
 Přímělkov
 Přímělkov
 Přeckov
 Štítky
 Sedlatice
 Želetava
 Želetava
 Výčapy
 fara
 Kamenice
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 Stonařov
 Příseka
 smírčí kámen
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 Vlčatín
 boží muka
 kostel Všech svatých
 Šášovice
 Lesonice
 Luka nad Jihlavou
 Puklice
 Zdeňkov
 synagoga
 židovský hřbitov
 Ratibořice
 Čížov
 Lesůňky
 Lhota u Lipníka
 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 kaple sv. Magdaleny
 Sáblíkův lesopark
 Stránecká Zhoř
 Lykodery
Základní informace místa
ID místa: 5326
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 13.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama