Železniční most mezi obcemi Sklené a Rousměrov. Šest mohutných oblouků. V závislosti na sklonu terénu mají proměnlivou výšku. Pilíře vyzděny z kamenných kvádrů. Parapet mostu opatřen kovovým zábradlím. Železniční trať zprovozněna roku 1953.
Hlavní obrázek místa
Železniční viadukt u obce Sklené nad Oslavou
© Pavel Vítek 05/2018
Obec Sklené nad Oslavou leží 17 km jižně od Žďáru nad Sázavou a 15 km severně od Velkého Meziříčí. Obcí prochází silnice I/37. Koncem roku 1953 byla uvedena do provozu železniční trať Havlíčkův Brod - Brno a Sklené nad Oslavou má na jihozápadním okraji obce zastávku. Zastavují zde osobní vlaky na trati Žďár nad Sázavou - Brno. Viadukt najdeme severně od obce směrem na Rousměrov, u rybníka Babák, a nachází se v podstatě v objektu místní pily.
Pavel Vítek, 12.8. 2018
popis

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1368. Mezi obcemi Sklené a Rousměrov se nachází železniční most. Jeho šest mohutných oblouků má, v závislosti na sklonu terénu, proměnlivou výšku. Pilíře jsou vyzděny z kamenných kvádrů, betonové oblouky mají půlkruhovou klenbu. Parapet mostu je opatřen jednoduchým kovovým zábradlím. Celá železniční trať Brno – Havlíčkův Brod, včetně všech železničních staveb, byla zprovozněna roku 1953. Později byla elektrifikována a počátkem 21. století rekonstruována.

Pavel Vítek - zdroj: http://libri.cz/databaze/mosty/index.php, 12.8. 2018

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Sklené nad Oslavou

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 Radešín
 železniční viadukt
 Bobrová
 Zahradiště
 Mostiště
 kostel sv. Marka
 Moravec
 Křižanov
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 železniční viadukt
 socha kavky
 mariánský sloup
 Lhotka u Mirošova
 Velké Meziříčí
 židovský hřbitov
 Obecník
 Stará synagoga
 radnice
 Nová synagoga
 Malá synagoga
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Blažkov
 katovna
 Stránecká Zhoř
 kostel sv. Václava
 Strážek
 boží muka
 boží muka
 Sáblíkův lesopark
 Horní Rozsíčka
 Dolní Rožínka
 Ořechov
 kostel sv. Mikuláše
 Dolní Rožínka
 Bohdalov
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Rocha
 Mitrov
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Rožínka
 fara
 Nové Veselí
 kašna Píseň hor
 boží muka
 Mitrov
 Templ
 Rohy
 radnice
 Černá
 evangelický kostel
 kostel sv. Kunhuty
 Bukov
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Barbory
 Žďár nad Sázavou
 Rožná
 boží muka
 Skalský dvůr
 kamenný most
 kamenný most
 Osová
 Centrum Eden
 Domanínek
 Najdek
 Rosička
Základní informace místa
ID místa: 13970
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.8.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama