Železniční most mezi obcemi Sklené a Rousměrov. Šest mohutných oblouků. V závislosti na sklonu terénu mají proměnlivou výšku. Pilíře vyzděny z kamenných kvádrů. Parapet mostu opatřen kovovým zábradlím. Železniční trať zprovozněna roku 1953.
Hlavní obrázek místa
Železniční viadukt u obce Sklené nad Oslavou
© Pavel Vítek 05/2018
Obec Sklené nad Oslavou leží 17 km jižně od Žďáru nad Sázavou a 15 km severně od Velkého Meziříčí. Obcí prochází silnice I/37. Koncem roku 1953 byla uvedena do provozu železniční trať Havlíčkův Brod - Brno a Sklené nad Oslavou má na jihozápadním okraji obce zastávku. Zastavují zde osobní vlaky na trati Žďár nad Sázavou - Brno. Viadukt najdeme severně od obce směrem na Rousměrov, u rybníka Babák, a nachází se v podstatě v objektu místní pily.
Pavel Vítek, 12.8. 2018
popis

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1368. Mezi obcemi Sklené a Rousměrov se nachází železniční most. Jeho šest mohutných oblouků má, v závislosti na sklonu terénu, proměnlivou výšku. Pilíře jsou vyzděny z kamenných kvádrů, betonové oblouky mají půlkruhovou klenbu. Parapet mostu je opatřen jednoduchým kovovým zábradlím. Celá železniční trať Brno – Havlíčkův Brod, včetně všech železničních staveb, byla zprovozněna roku 1953. Později byla elektrifikována a počátkem 21. století rekonstruována.

Pavel Vítek - zdroj: http://libri.cz/databaze/mosty/index.php, 12.8. 2018

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Sklené nad Oslavou

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 Radešín
 železniční viadukt
 Bobrová
 Zahradiště
 kostel sv. Marka
 Moravec
 Mostiště
 Křižanov
 železniční viadukt
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 socha kavky
 mariánský sloup
 Lhotka u Mirošova
 Velké Meziříčí
 židovský hřbitov
 Malá synagoga
 Nová synagoga
 radnice
 Obecník
 Stará synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 Blažkov
 katovna
 Stránecká Zhoř
 kostel sv. Václava
 Strážek
 boží muka
 boží muka
 Sáblíkův lesopark
 Horní Rozsíčka
 Dolní Rožínka
 kostel sv. Mikuláše
 Ořechov
 kaple sv. Rocha
 Bohdalov
 kostel sv. Václava
 Dolní Rožínka
 Mitrov
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Rožínka
 fara
 Nové Veselí
 kašna Píseň hor
 boží muka
 Mitrov
 Černá
 radnice
 Templ
 Rohy
 evangelický kostel
 kostel sv. Kunhuty
 Bukov
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Barbory
 Žďár nad Sázavou
 Rožná
 boží muka
 Skalský dvůr
 kamenný most
 kamenný most
 Osová
 Centrum Eden
 Domanínek
 Najdek
 Rosička
Základní informace místa
ID místa: 13970
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.8.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama