Památka UNESCO tvořící součást židovského ghetta Třebíče ukrývá na ploše 1,2ha 11 tisíc pohřbů, 3 tisíce mnohdy bohatě zdobených náhrobních kamenů. Pohřívá se zde od počátku 17. století, poslední obřad proběhl v sedmdesátých letech min. století.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2020
Jen několik desítek metrů severně za městem se na svahu k Týnskému potoku rozkládá židovský hřbitov, založený při počátku 17. století (poslední pohřeb proběhl v 70. l. 20. stol.). Ač je židovské čtvrti poněkud vzdálen, je - jakožto její součást - jednou z několikera památek, které se v rámci města Třebíče podařilo v roce 2003 zapsat na seznam chráněného světového kulturního dědictví UNESCO. Svojí úctyhodnou rozlohou téměř 1,2 ha se řadí mezi nejrozsáhlejší v Česku. Tato chráněná národní kulturní památka ukrývá na 11 tisíc hrobů s třiemi tisícovkami náhrobních kamenů, mezi nimiž nechybí nádherné barokní a klasicistní skvosty. Mnohé nesou krásné orientální, zvířecí (lvi, jelínci, medvědi) či prosté lidové motivy, jako např. srdíčko. Častým symbolem jsou žehnající ruce kohenů či levitské konévky, někdy i s miskou. Manželské hroby mají náhrobky dělené, připomínají tak Mojžíšovy desky smlouvy. Nedílnou součástí příjemného a klidného prostředí tohoto památného místa tvoří obřadní síň z roku 1903.
Mass, Turyna Petr, 22.4. 2006
Vysočina,  Třebíč  (TR), Třebíč

Místa v okolí

 Hrádek
 Černý dům
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Třebíč
 Stařík
 Krahulov
 Čechočovice
 Přeckov
 Velký javor
 Hostákov
 pivovar
 Výčapy
 Nárameč
 Okříšky
 Sádek
 Lhota u Lipníka
 Ratibořice
 Holý mlýn
 Vlčatín
 Čáslavice
 Heraltice
 Budišov
 Střeliště
 Štěměchy
 Bransouze
 Lesůňky
 Lykodery
 Zátiší
 boží muka
 Dašovský mlýn
 Kozlov
 Plešice
 boží muka
 Holoubek
 Valeč
 Valeč
 Chaloupky
 Pyšel
 Dašovice
 boží muka
 Dolní Heřmanice
 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 kostel sv. Václava
 Lesonice
 Sáblíkův lesopark
 Dub
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 Krhov
 Přímělkov
 Rokštejn
 Přímělkov
 Hoffmannův dům
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 socha sv. Floriána
 Želetava
 boží muka
 katovna
 židovské ghetto
 akciový pivovar
 Dolní most
 pivovar
 socha sv. Vendelína
 kostel sv. Mikuláše
 Dalešice
 sýpka a panský dvůr
 sloup se sochou Madony
 Hrotovice
 Obecník
 radnice
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 Brtnice
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Šášovice
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Mstěnice
Základní informace místa
ID místa: 4178
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama